دومین دیدار ظریف و کری در نیویورک؛ ایران می گوید مذاکره با آمریکا درباره سوریه صحت ندارد

حق نشر عکس sd
Image caption وزاری خارجه ایران و آمریکا طی یک هفته اخیر دو بار با هم دیدار دوجانبه داشته اند

محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا برای دومین بار طی یک هفته اخیر با هم به طور دوجانبه دیدار کردند.

این ملاقات جمعه ۱۰ مهر (دوم اکتبر) در شهر نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید این آخرین دیدار آقای کری در سازمان ملل پیش از ترک نیویورک و درباره اجرای توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ بوده است.

خبرگزای رویترز از قول یک مقام ایرانی که نام او ذکر نشده می گوید که آقایان ظریف و کری درباره بحران سوریه و حملات هوایی روسیه علیه "شورشیان" در سوریه هم گفت و گو کرده اند اما مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا گفته "این اخبار که در برخی از آنها به منابع ایرانی نیز استناد شده غیرموثق بوده و صحت ندارند."

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پیشتر در واکنش به سومین روز حملات هوایی روسیه در سوریه هشدار داده بود که روسیه و ایران آینده خطرناکی در این کشور دارند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم در گفت و گو با بهمن کلباسی از بخش فارسی بی بی سی گفت راهی که ایران و روسیه در سوریه پیش گرفته‌اند به ناامنی بیشتر در منطقه ختم خواهد شد. آقای کری گفت اگر روسیه و ایران آماده حمایت از انتقال قدرت در سوریه باشند، می توانیم به یک راه حل سیاسی برسیم.

پیشتر، باراک اوباما رئیس جمهور و جان کری وزیر خارجه آمریکا از آمادگی برای گفت و گو با ایران درباره وقایع سوریه خبر داده بودند.

دیدار پیشین آقای ظریف و کری شنبه هفته پیش برگزار شد. دو روز پس از این ملاقات، وزیر خارجه ایران و رئیس جمهور آمریکا در یکی را راهروهای سازمان ملل "به طور اتفاقی" با هم رو به رو شدند که به مصافحه و احوالپرسی آقای ظریف و اوباما منجر شد. این موضوع باعث انتقادهای کم سابقه منتقدان داخلی، از وزیر امور خارجه ایران شده است.

به غیر از دو ملاقات دوجانبه میان آقای ظریف و کری، این دو مقام ایران و آمریکا هفته گذشته در نشست وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ هم شرکت داشتند که اولین دیدار این گروه پس از توافق جامع اتمی (برجام) است که در تیرماه (ژوئیه) امسال به دست آمد.