اولین گروه از اجساد کشته‌شدگان حج به ایران منتقل شدند

حق نشر عکس ISNA

اولین هواپیمای حامل پیکرهای زائران ایرانی کشته شده در مراسم حج امسال وارد تهران شده است.

پیکرهای ۱۰۴ زائر با این هواپیما به تهران منتقل شد.

این زائران، ۹ روز پیش در اثر ازدحام جمعیت در جریان انجام مناسک رمی جمرات در منا کشته شدند. سازمان حج و زیارت ایران روز پنج‌شنبه شمار نهایی کشته‌شدگان ایرانی واقعه منا را ۴۶۵ نفر اعلام کرد.

حسن روحانی رییس جمهور و چند مقام بلندپایه دیگر ایران برای استقبال از پیکرهای کشته‌شدگان به فرودگاه مهرآباد رفتند.

حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران هنگام بازگشت از عربستان گفت که پیکر تعداد دیگری از کشته‌شدگان نیز امشب به ایران منتقل می‌شود. آقای هاشمی در پی واقعه منا عازم عربستان شد.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گزارش داده که به دلیل منطبق نبودن برچسب مشخصات روی تابوت‌ها با هویت زائران جان‌باخته، قرار شده است پیکر این ۱۰۴ زائر فعلا به شهرستان ها منتقل نشود و برای تشخیص هویت از طریق آزمایش DNA به پزشکی قانونی برود.

غضنفر رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان، محمد رحیم آقایی‌پور، سفیر سابق ایران در اسلوونی، حسن حسینی مقدم، سرپرست سابق سفارت جمهوری اسلامی در آلمان و همچنین حمیدرضا حسینی، سرکنسول ایران در مرو و همچنین یک خبرنگار شبکه خبر نیز در میان قربانیان این واقعه هستند.

منابع سعودی شمار قربانیان واقعه منا را ٧۶۹ و شمار زخمی ها را ٩٣۴ نفر اعلام کرده‌اند اما مقامات ایران تاکید دارند که بیش از چهار هزار نفر در این واقعه کشته شده‌اند.

حسن روحانی امروز گفت: باید روشن شود در این حادثه افرادی مقصر بوده‌اند یا نه و اگر ثابت شود عده‌ای از ماموران در این حادثه تقصیر داشته‌اند به هیچ عنوان از خون عزیزانمان نخواهیم گذشت.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران گفته است ایران موضوع را به صورت حقوقی پیگیری می‌کند. آقای نوبخت افزود: دولت از تمامی ابزارها از طریق رسمی و دیپلماتیک و روش های غیر رسمی و کشورهای دیگر برای تسهیل در رسیدگی به موضوع حجاج ایرانی جان باخته در فاجعه منا استفاده خواهد کرد.

علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز گفته است شورای عالی امنیت ملی و وزارت خارجه در حال پیگیری موضوع هستند.