روحانی درباره فاجعه حج: لازم باشد از زبان اقتدار استفاده می‌کنیم

حق نشر عکس AFP
Image caption شماری از مقام‌های عالی ایران برای استقبال از اجساد زائران ایرانی به فرودگاه مهرآباد رفتند

حسن روحانی،‌ رئیس جمهور ایران، در مراسم استقبال از اجساد ۱۰۴ زائر ایرانی که از عربستان به ایران بازگردانده شدند، هشدار داد که ایران ممکن است در این زمینه از زبان "اقتدار" استفاده کند.

آقای روحانی گفت: "زبان دولت و ملت ایران تا به اینجا زبان عواطف،‌ برادری و ادب بوده، در زمان لازم از زبان دیپلماسی استفاده شده و اگر زمانی نیاز باشد، ملت ایران از زبان اقتدار خود هم استفاده خواهد کرد."

او همچنین گفته است "باید روشن شود که چه کسانی در این حادثه مقصر بودند و اگر ثابت شود تعدادی از مامورین سعودی در رخداد این حادثه نقش داشتند، ما به هیچ عنوان از خون عزیزانمان نخواهیم گذشت."

در پی حادثه ازدحام زائران و کشته شدن ۴۶۴ زائر ایرانی، مقام‌های جمهوری اسلامی به تندی از عربستان سعودی انتقاد می‌کنند. روز چهارشنبه نیز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، هشدار داد که ممکن است ایران در این زمینه واکنشی "سخت و خشن" خواهد بود.

رئیس جمهور ایران امروز، شنبه ۱۱ مهر، خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب با مشارکت همه کشورهای اسلامی شد.

مقام‌های ایرانی می‌گویند عربستان سعودی در این فاجعه مسئول است و باید به خاطر آن عذرخواهی کند. آنها همچنین از مدیریت بحران عربستان سعودی و برخورد این کشور در زمینه رسیدگی به زخمی‌ها، شناسایی و انتقال اجساد انتقاد می‌کنند.

به نظر می‌رسد پس از فاجعه حج، تنش در روابط ایران و عربستان به اوج خود رسیده است.