آیت الله مکارم خطاب به رئیس پلیس ایران: مساله قم باید سریع تر جمع می‌شد

حق نشر عکس ilna
Image caption حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی ایران در جریان سفر به قم به دیدار آیت الله ناصر مکارم شیرازی هم رفت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه در قم، به دلیل اقدام جمعی از طلاب و روحانیون در این شهر که روز یکشنبه به تعطیلی درس آیت الله عبدالله جوادی آملی یکی از مراجع تقلید انجامید، به فرمانده نیروی انتظامی ایران گلایه کرده است.

بر اساس گزارش رسانه های ایران، آقای مکارم شیرازی در دیدار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی ایران که سه شنبه عصر ۱۴ مهر (ششم اکتبر) به دفتر این مرجع تقلید رفته بود گفته "باید مساله قم سریع تر جمع می شد."

جمعی از طلاب و روحانیون در قم که به توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ و برخورد پلیس با تحصن کنندگان در مسجد اعظم قم اعتراض داشتند، یکشنبه ۱۲ مهرماه برای اعلام خواسته های خود وارد محل درس آیت‌الله عبدالله جوادی آملی شدند که این اقدام به تعطیلی کلاس درس این روحانی انجامید.

آقای مکارم شیرازی به رئیس پلیس ایران گفته "نباید به خاطر حفظ یک شأن و جایگاه، شأن بالاتری چون شأن مرجع تقلید خدشه‌دار شود."

طلاب و روحانیون منتقد توافق اتمی که می گویند "خطوط قرمز نظام در این توافق رعایت نشده" در اعتراض به لغو سخنرانی سعید جلیلی (مذاکره کننده پیشین اتمی) در مدرسه فیضیه، از صبح چهارشنبه پیش، ابتدا در مدرسه فیضیه و بعدازظهر آن روز در برابر دفتر رئیس مجلس شورای اسلامی در قم دست به تحصن زدند و سپس از روز پنجشنبه به تحصن خود در مسجد اعظم قم ادامه دادند.

این تحصن شنبه با دخالت پلیس پایان گرفت اما دامنه اعتراض روز یکشنبه به کلاس درس آیت الله جوادی آملی کشیده شد. خبرگزاری ایرنا اظهارات یکی از طلاب معترض را نقل کرده که گفته بود روز شنبه "نیروی انتظامی رفتار مناسبی با طلاب متحصن نداشت و نیاز بود این مطالب به آیت الله جوادی آملی رسانده شود تا شاهد ادامه بی حرمتی ها به طلاب و روحانیون نباشیم."

او گفته بود: "بعد از دقایقی یکی از روحانیون در جمع معترضان حاضر شد و گفت که پیام شما را به آیت الله جوادی آملی رساندیم و ایشان گفتند که ما پیگیری می کنیم... سپس تعطیل شدن درس این مرجع تقلید در روز یکشنبه را اعلام کرد."

به نوشته ایرنا "هنگامی که این خبر در فضای مسجد پیچید، حاضران در مسجد اعظم به طلاب معترض گفتند شما با این کارتان باعث شدید درس آیت الله جوادی آملی تعطیل شود، ایشان ۳۰ سال است که حتی به خاطر سرماخوردگی درس اخلاق خود را تعطیل نکرده‌اند، اما امروز به خاطر تجمع شما و بهم ریختن جو مسجد، درس خود را تعطیل کرد."

شهر قم مدفن دختر امام هفتم شیعیان و به طور سنتی محل اقامت بسیاری از روحانیون بلندپایه شیعه مقیم ایران بوده است. آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران این شهر را "مادر نظام جمهوری اسلامی" خوانده است.