محسنی اژه‌ای از تشکیل شعبه ویژه رسیدگی به شکایت‌ها از حادثه منا خبر داد

حق نشر عکس AFP

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگو و معاون اول قوه قضاییه ایران گفته است که مقامات قضایی این کشور شعبه‌ای ویژه را برای رسیدگی به پرونده قربانیان واقعه منا در عربستان سعودی، تشکیل داده‌اند.

او گفت که مقامات دادگستری تهران "تمهیداتی" را فراهم کرده‌اند تا خانواده قربانیان واقعه منا بتوانند درباره این موضوع شکایات خود را به مقامات قضایی ارایه دهند.

آقای اژه‌ای امروز یکشنبه ۱۹ مهر (۱۱ اکتبر) در نشست خبری خود گفت که هنوز تعدادی از بستگان قربانیان این حادثه فرصت شکایت پیدا نکرده‌اند؛ اگرچه افزود که تعدای از این افراد شکایت تلفنی و یا کتبی خود را به مقامات ارائه کرده‌اند.

سخنگوی قوه قضایی ایران همچنین گفت که وزارت امور خارجه ایران پیگیر این حادثه است و افزود که در رابطه با واقعه عید قربان در منا قرار است مقامات وزارت امور خارجه با دیگر کشورهای اسلامی نیز بحث و تبادل نظر کنند. او تاکید کرد که "در این فاجعه هولناک باید افراد مقصر تعقیب شوند که در این راستا دادستان کل کشور و وزارت امور خارجه پیگیر موضوع هستند و امیدواریم سایر کشورهای اسلامی نیز موضوع را دنبال کنند."

ازدحام جمعیت در جریان برگزاری مراسم رمی جمرات در روز عید قربان امسال به کشته شدن چند صد زائر انجامید که به گزارش منابع ایرانی، بیش از ۴۶۰ تن از آنان شهروندان ایرانی بودند. تا کنون اجساد شماری از کشته‌شدگان به ایران منتقل شده، اما هنوز وضعیت تعدادی دیگر مشخص نیست.

مقامات عربستان سعودی شمار کشته شدگان این واقعه را جمعا ۷۶۹ نفر اعلام کرده‌اند که به این ترتیب، اکثر قربانیان از زائران ایرانی بوده‌اند.

بعضی چهره های سیاسی و رسانه های ایران آمار ارائه شده توسط منابع سعودی را نادرست می دانند و گفته‌اند که شمار قربانیان این واقعه بیش از چهار هزار نفر است.

همزمان به گفته مقامات ایران هنوز از وضعیت تعدادی از زائران ایرانی حج امسال اطلاعی در دست نیست.

پیشتر حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در این مورد گفت که ۶۹ تن از زائران ایرانی هنوز مفقود هستند و تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه به نتیجه نرسیده است. به گفته آقای امیرعبداللهیان، دو "دیپلمات ارشد" جمهوری اسلامی به نام‌های غضنفر اصل رکن آبادی و احمد فهیما از جمله این مفقودان هستند.

در مراسم حج بیش از دو میلیون زائر از کشورهای مختلف جهان شرکت داشتند و شمار زائران ایرانی شرکت کننده در مراسم سال جاری ۶۴ هزار نفر بود.

مقامات جمهوری اسلامی دولت سعودی را مسئول حادثه روز عید قربان می‌دانند و در روزهای پس از وقوع این حادثه از عدم همکاری مقامات عربستان در این زمینه سخن می‌گفتند و تجمع‌هایی را هم علیه عربستان سعودی ترتیب دادند.

از زمان انقلاب اسلامی در ایران، روابط حکومت روحانیون شیعه در جمهوری اسلامی و خاندان سلطنتی عربستان سعودی معمولا سرد و در مواردی تیره بوده است. در سال‌های اخیر، مواضع مختلف دو حکومت در مورد جنگ داخلی سوریه، شرایط عراق و به خصوص وضعیت اخیر در یمن این روابط را تیره‌تر کرده است.

برگزاری مراسم حج گاه با حوادثی همراه است، اما حادثه سال جاری پر تلفات‌ترین واقعه از سال ۱۹۹۰ میلادی بوده است. در آن سال، بیش از ۱۴۰۰ تن از زائران در یک حادثه در مکه جان خود را از دست دادند.