واکنش‌ها به تهدید صالحی و ظریف در مجلس ایران

حق نشر عکس ILNA
Image caption به گفته نمایندگان مجلس روح‌الله حسینیان، نماینده مخالف توافق هسته‌ای، علی‌اکبر صالحی را به مرگ تهدید کرده است

تهدید علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مجلس، واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی و در میان نمایندگان مجلس داشته است.

علی مطهری، نماینده تهران، اتفاقات روز یکشنبه ۱۹ مهر در مجلس را "ناگوار" خوانده و در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: "اینکه عده‌ای برای نیل به هدفشان حتی از تهدید یک مقام عالی‌رتبه کشور به مرگ دریغ نمی‌کنند تا در روحیه و نطق او اثر بگذارند مایه تاسف است. خصوصا زمانی که آن تهدیدکننده فردی با لباس روحانیت باشد."

دیروز در جریان بررسی طرح مربوط به اجرای توافق هسته‌ای ایران در مجلس، آقای صالحی گفت که از سوی یک نماینده تهدید شده که او را می‌کشند و در راکتور اراک روی او سیمان می‌ریزند. مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت که این تهدید شامل محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه هم شده است.

چند نماینده گفتند که فرد تهدیدکننده روح‌الله حسینیان، نماینده روحانی تهران بوده است.

حق نشر عکس
Image caption کاربران شبکه‌های اجتماعی با هم‌رسان کردن اخبار و مطالب مربوط به ماجراهای دیروز مجلس، عمدتا از تهدید آقایان صالحی و ظریف، در قالب طنز یا به صورت جدی انتقاد کرده‌اند. بعضی از آنها این تصویر را از صفحه اول یکی از شماره‌های روزنامه صبح امروز به اشتراک گذاشته‌اند

غلامرضا تاجگردون، نماینده دیگر مجلس ایران در صفحه اینستاگرام خود نوشته است که از آقای حسینیان دلیل تهدید آقای صالحی را پرسیده و او در پاسخ گفته است "می خواستم عصبانیش کنم که موفق شدم".

آقای تاجگردون این اقدام آقای حسینیان را "دور از اخلاق" خوانده و گفته است که این تهدید علیه آقای ظریف هم مطرح شده اما او فرصت صحبت پیدا نکرده است.

+بیشتر بخوانید: روزنامه های تهران، تهدید به مرگ در تصویب برجام

'تبدیل تهدید به فرصت'

حمید رسایی، از مخالفان توافق هسته‌ای در صفحه اینستاگرام خود از روح‌الله حسینیان دفاع کرده و نوشته است که تهدید به مرگ آقای صالحی به صورت یک شوخی مطرح شده اما "ظاهرا این شوخی با تاملی تبدیل به یک فرصت می‌شود. برای همین، ظریف که قاعدتا باید از طرف دولت در دفاع از طرح لاریجانی سخن می گفت، جای خودش را به صالحی داد".

او تصاویری را از جلسه دیروز مجلس منتشر کرده که در آن آقای حسینیان و ظریف در حال خندیدن هستند.

پیشتر عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون ویژه برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) با اشاره به وقایع روز یکشنبه مجلس گفته بود که "نظام باید بازنگری اساسی در رفتار و کردار مسئولان خود داشته باشد". او این سوال را مطرح کرده که "باید دید چه اتفاقی افتاده که بعد از ۳۶ سال از آنچه فخر می کردیم دور افتاده‌ایم".

آقای منصوری آرانی فعالیت مخالفان توافق هسته‌ای را "گسترده و سازماندهی‌شده" خوانده و گفته است که پیش از رای‌گیری درباره طرح ماجرای برجام "حجم عظیمی از پیامک‌ها برای نمایندگان ارسال می‌شد و تماس‌های ناشناسی با نمایندگان صورت می‌گرفت و آنها را تهدید می‌کردند که به طرحی که در صحن مطرح است رای ندهند".