مجلس ایران اجرای توافق جامع اتمی را تصویب کرد

حق نشر عکس TASNIM

مجلس ایران با تصویب طرحی به دولت این کشور اجازه داد که توافق جامع هسته‌ای خود با قدرت‌های جهانی را اجرا کند. این مصوبه برای قانونی شدن باید به تصویب شورای نگهبان برسد.

نمایندگان مجلس ایران امروز سه شنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) با ۱۶۱ رأی موافق در مقابل ۵۹ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع، طرح "اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام" را به تصویب رساندند.

کلیات این طرح روز یکشنبه در جلسه ای طولانی و پر جنجال تصویب شده بود، اما بررسی جزئیات آن امروز تنها ۲۰ دقیقه طول کشید.

نمایندگان مخالف توافق اتمی ایران و ۱+۵ از نحوه اداره جلسه به شدت انتقاد کردند و گفتند که علی لاریجانی، رئیس مجلس با جلوگیری از مطرح شدن پیشنهادات نمایندگان و جلوگیری از سخنرانی آنان در مخالفت با طرح، آیین نامه داخلی مجلس را نقض کرده است.

مهدی کوچک زاده، از صریح ترین مخالفان طرح، گفت که پیش از آغاز جلسه علنی امروز، آقای لاریجانی در یک جلسه غیرعلنی تلویحا به نمایندگان گفته است که مقامات عالی حکومت تصمیم گرفته اند که این طرح تصویب شود.

به گفته آقای کوچک زاده، محمدرضا باهنر، نایت رئیس مجلس هم گفته که شب گذشته در جلسه ای با حضور آقای لاریجانی (رئیس مجلس)، علی شمخانی (دبیر شورای عالی امنیت ملی) و اصغر حجازی (یکی از مسئولان دفتر رهبر ایران) تصمیم گرفته شده که این طرح به سرعت به تصویب برسد.

مخالفان طرح معتقد بودند که این امر به معنای موافقت آیت الله خامنه ای، رهبر ایران با آن نیست.

اما موافقان طرح و مقامات دولتی از تصویب آن استقبال کردند و نحوه مدیریت آقای لاریجانی را ستودند.

سخنگوی شورای نگهبان گفته است که این شورا آماده بررسی و اظهارنظر در مورد مصوبه مذکور است.

مهلت ۹۰ روزه پیش بینی شده در توافق جامع اتمی و قطعنامه شورای امنیت برای طی مراحل قانونی در داخل کشورهای طرف توافق، یکشنبه آینده به پایان می رسد.

جزئیات وقایع امروز مجلس، متن مصوبه و واکنش مخالفان و موافقان را اینجا بخوانید.

حق نشر عکس ILNA