تا کنون ۲۹ زائر ایرانی در مکه دفن شده‌اند

حق نشر عکس hajjnews.ir
Image caption رئیس سازمان حج و زیارت وضعیت کشته‌شدگان را گزارش کرده است

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت آمار تازه‌ای از کشته‌شدگان ایرانی مراسم حج امسال را اعلام کرده است.

به گزارش پایگاه خبری سازمان حج و زیارت، آقای اوحدی گفته است که تماس با پزشکی قانونی و وزارت حج عربستان در مورد وضعیت زائران مفقود ایرانی مشخص کرده است که ۱۲ تن دیگر از کشته شدگان واقعه منا در مکه دفن شده‌اند.

پیش از این، دفن ۱۷ تن از کشته شدگان در مکه تایید شده بود و به این ترتیب، مجموع زائران ایرانی دفن شده در مکه به ۲۹ نفر رسیده است.

در جریان مراسم روز عید قربان امسال، ازدحام و فشار جمعیت در منا باعث کشته و زخمی شدن شماری از زائران شد. مقامات سعودی شمار قربانیان این حادثه را بیش از ۷۶۰ نفر و شمار زخمی‌ها را حدود هزار نفر گزارش کرده‌اند. مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که شمار زائران ایرانی کشته شده ۴۶۴ نفر بوده که تا روز سه‌شنبه این هفته، اجساد ۳۹۹ تن از آنان به ایران انتقال یافته است.

مقامات جمهوری اسلامی از ابتدا بر انتقال اجساد ایرانیان کشته شده در مکه تاکید داشته و در مورد دفن آنان در مکه هشدار داده بودند و مشخص نیست که مقامات سعودی بر چه اساسی این ۲۹ نفر را در مکه دفن کرده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption وقوع حوادث مرگبار در جریان برگزاری مراسم حج بدون سابقه نبوده است

آقای اوحدی گفته است که کشته شدگان ایرانی در محل "قبور الشهداء" مکه دفن و محل دفن آنان مشخص شده است.

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، در حال حاضر هنوز ۳۶ تن از زائران ایرانی مفقود محسوب می‌شوند و از وضعیت آنان اطلاعی در دست نیست. غضنفر رکن‌آبادی، سفیر پیشین ایران در لبنان از جمله زائران مفقود است.

وقوع حوادث منجر به مرگ در جریان مراسم حج از جمله در منا بدون سابقه نیست اما امسال حادثه منا در حالی روی داد که روابط حکومت‌های ایران و عربستان به شدت تیره بود. با انتشار خبر کشته شدن زائران ایرانی در مراسم امسال، مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی با اتخاذ مواضعی تند در قبال عربستان سعودی، دولت آن کشور را مسئول این حادثه معرفی کردند و هدف انتقاد شدید قرار دادند.

از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران، روابط بین حکومت به رهبری روحانیون شیعه در ایران و خاندان سلطنتی وهابی در عربستان سعودی دستخوش نشیب و فراز و غالبا سرد بوده است. در چند سال اخیر، این روابط تحت تاثیر موضعگیری‌های متفاوت و اختلافات دو حکومت در مورد جنگ داخلی سوریه، وضعیت عراق و اخیرا درگیری‌های یمن قرار داشته است.

مطالب مرتبط