آژانس: همه اقدامات لازم برای شفاف‌سازی برنامه هسته‌ای ایران انجام شده است

حق نشر عکس EPA
Image caption ایران و آژانس تابستان گذشته بر سر چارچوب حل مسائل مورد اختلاف به توافق رسیدند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که ایران تاکنون به همه اقداماتی که متعهد شده بود برای رفع ابهام از برخی جنبه‌های برنامه هسته‌ای خود انجام دهد، عمل کرده است.

آژانس در بیانیه‌ای گفته است: "در بازه زمانی منتهی به امروز ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵ ، همه اقدامات مندرج در نقشه راه شفاف سازی مسائل مربوط به برنامه اتمی ایران که از گذشته و حال باقی مانده بود، به صورت کامل انجام شده است."

در بیانیه آژانس آمده است که مدیرکل این نهاد تا ۱۵ دسامبر گزارش نهایی خود در این زمینه را به شورای حکام ارائه خواهد کرد. آژانس ماه گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در مورد "ابهام‌هایی" از ایران اطلاعاتی درخواست کرده است.

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس، ابراز امیدواری کرده که پرونده ایران در آژانس بسته شود. آقای نجفی به خبرگزاری فارس گفته است: "جمهوری اسلامی ایران با حسن نیت به تعهدات خود عمل کرد و اینک آژانس درموقعیتی قرار دارد که می تواند با ارائه ارزیابی نهایی خود این پرونده را برای همیشه مختومه اعلام کند."

ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران و اختلاف نظر درباره مسائلی مربوط به گذشته و حال، بخشی از مذاکرات هسته‌ای ایران بوده است.

آژانس پیشتر می‌‎گفت که درباره تاسیسات پارچین و همچنین برخی آزمایش‌های ایران ابهاماتی وجود دارد. موضع ایران این بود که همه اطلاعات لازم را درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه خود در اختیار آژانس قرار داده است. ایران تاکید داشت که بازرسان آژانس را به تاسیسات نظامی خود راه نخواهد داد.

همزمان با توافق ایران و کشورهای ١+۵، ایران و آژانس هم برای حل مسائل موجود به توافقی محرمانه رسیدند.

ماه گذشته یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، از تاسیسات پارچین بازدید کرد. همچنین از این تاسیسات نمونه‌برداری شد. گفته شد که نمونه‌برداری توسط متخصصان ایرانی و بدون حضور بازرسان آژانس انجام شد.

'آغاز اجرای توافق وین'

امروز همچنین علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد اجرای توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ١+۵، موسوم به 'برنامه جامع اقدام مشترک' یا برجام، از دوشنبه هفته آینده آغاز می‌شود.

مجلس ایران پس از هفته‌ها مجادله به دولت ایران اجازه داد که این توافق را به اجرا بگذارد. شورای نگهبان مصوبه مجلس را تایید کرد و امروز علی لاریجانی، رئیس مجلس، آن را رسما برای اجرا به حسن روحانی، رئیس جمهور، ابلاغ کرد.

آقای صالحی گفته است با آغاز اجرای توافق "اتحادیه اروپا رسما اعلام خواهد کرد که تحریم‌ها علیه ایران لغو است و رئیس جمهور آمریکا اعلام می‌کند که بخشی از تحریم‌ها را لغو و بخشی از آن تعلیق خواهند کرد و نسبت به این امر متعهد خواهند شد اما تاریخ اجرا در زمانی خواهد بود که جمهوری اسلامی ایران طبق تعهدی که کرده قدم هایی را که باید در فردو، نطنز و اراک بردارد، برداشته باشد."

مطالب مرتبط