دفاع علی لاریجانی از فعالیت‌های موشکی ایران

حق نشر عکس FARS
Image caption دیروز تصاویری از انبارهای زیرزمینی موشک‌های ایران منتشر شد

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، از آزمایش موشکی اخیر ایران دفاع و انتقاد آمریکا از این آزمایش را رد کرده است.

آقای لاریجانی، امروز پنجشنبه ۲۳ مهر، در جمع شماری از فرماندهان و نیروهای سپاه گفته است: "در دو سه روز گذشته آمریکایی‌ها در مورد آزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران حرف‌های نامربوطی زده‌اند و نشان داده‌اند که به دنبال ماجراجویی هستند."

دیروز سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل، گفت به نظر می‌رسد که آزمایش اخیر موشک‌های دوربرد در ایران قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده است. وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرده است که موضوع را به شورای امنیت ارجاع خواهد داد.

ایران به تازگی یک موشک دوربرد هدایت‌پذیر، به نام عماد را هدایت کرده است. برخی از سایت‌های خبری در ایران برد موشک عماد را ۱۷۰۰ کیلومتر برد، وزن کلاهک آن را تا ۷۵۰ کیلوگرم و ضریب خطای آن را کمتر از پنج متر دانسته‌اند.

درباره موشک عماد بیشتر بخوانید

حق نشر عکس FARS
Image caption گفته شده تونل‌هایی که موشک‌های ایران در آن نگهداری می‌شوند در عمق ۵۰۰ متری و زیر کوه‌های مرتفع ساخته شده‌اند

دیروز هم تصاویری از انبارهای زیرزمینی موشک‌های سپاه پاسداران منتشر شد. در این تصاویر چندین کامیون حامل موشک، در تونل‌های زیرزمینی طولانی دیده می‌شوند. گفته شده برخی از این تونل‌ها در عمق ۵۰۰ متری زمین و زیر کوه‌های مرتفع ساخته شده‌اند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، دیروز و در جریان بازدید از این موشک‌ها اعلام کرد که "نیروی هوافضای سپاه در کمتر شهری هست که پایگاه موشکی نداشته باشد."

علی لاریجانی امروز با دفاع از فعالیت‌های موشکی ایران گفته است: "ایران اگر بنیه دفاعی قوی نداشته باشد در بحران‌های منطقه نمی تواند کار کند. ماجراجویی آمریکایی‌ها ادامه دارد و ما باید آمادگی کامل داشته باشیم همه نهادها به خصوص سپاه نیز باید آمادگی مطلوب خود را حفظ کنند."

مطالب مرتبط