آغاز عملیات گسترده ارتش سوریه و متحدانش در حلب

حق نشر عکس AP
Image caption ارتش سوریه تلاش می‌کند با حمایت هوایی روسیه مناطقی را که در طول تابستان از دست داده پس بگیرد

ارتش سوریه و متحدانش با حمایت هوایی روسیه عملیات گسترده‌ای را برای پس گرفتن شهر حلب و مناطق اطرافش از شورشیان آغاز کرده است.

گزارش‌ها حاکی است جبهه اصلی این عملیات که در سه محور آغاز شده، مناطق جنوبی و حومه جنوب غربی حلب، دومین شهر بزرگ‌ سوریه است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید منطقه‌ای که جنگنده‌های روسیه و ارتش سوریه برای پشتیبانی از عملیات حلب هدف گرفته‌اند، نزدیک جاده‌ای است که مسیر اصلی ارتباط با دمشق، پایتخت سوریه است.

به گفته این سازمان نیروهای ارتش سوریه و متحدانش موفق شده‌اند چند روستا را در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب حلب از شورشیان پس بگیرند.

'حضور نیروهای ایرانی'

در روزها و هفته‌های اخیر رسانه‌های مختلف گزارش داده‌اند که علاوه بر حمایت هوایی روسیه و نیروهای جنبش حزب‌الله لبنان، "صدها یا هزاران نفر" از نیروهای ایرانی هم برای شرکت در عملیات زمینی به منطقه اعزام شده‌اند.

ایران حضور نیروهای رزمی خود در سوریه را انکار می‌کند و می‌گوید که نیروهای ایرانی‌های حاضر در سوریه نقش مستشاری و آموزشی دارند.

در طی هفته گذشته سه فرمانده سپاه پاسداران ایران در سوریه کشته شده‌اند. از جمله سرتیپ حسین همدانی که در اطراف حلب و به گفته سپاه به دست نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی کشته شد.

روز پنج‌شنبه ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در سفر به سوریه گفت اگر دمشق از تهران درخواست نیرو کند، این درخواست بررسی خواهد شد.

از زمان آغاز عملیات هوایی روسیه، ارتش سوریه هم عملیات زمینی را برای پس گرفتن مناطقی در غرب این کشور آغاز کرده که در طول تابستان به دست شورشیان افتاده بود.

مطالب مرتبط