آژانس از موافقت رسمی ایران با اجرای پروتکل الحاقی خبر داد

حق نشر عکس AP

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز یکشنبه ۱۸ اکتبر (۲۶ مهرماه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران به آژانس خبر داده است که از "روز اجرای توافق" برنامه جامع اقدام مشترک، پروتکل الحاقی را به صورت موقت -تا زمان تصویب مجلس- اجرا خواهد کرد.

در این بیانیه همچنین گفته شده است که ایران اجرای بند اصلاح‌شده ۳.۱ در توافق پادمان را از "روز اجرای توافق" پذیرفته است.

"روز اجرای توافق" روزی است که آژانس تأیید کند که ایران به تعهدات مقدماتی خود در مورد غنی سازی، مواد غنی شده و تأسیسات اراک عمل کرده و همزمان تحریم های هسته ای اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران عملا لغو یا متوقف شود.

با اجرای پروتکل الحاقی ایران نظارت‌های شدیدتر بر فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای خود را می‌پذیرد و بند اصلاح‌شده ۳.۱ نیز کشورها را ملزم می‌کند که از زمانی که تصمیم به ساخت یک مرکز اتمی جدید می گیرد، آژانس را درباره جزئیات آن مطلع کنند.

پذیرش اجرای پروتکل الحاقی و بند اصلاح‌شده ۳.۱ توسط ایران در بند هفت از پیوست پنج برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پیش‌بینی شده بود.

+بیشتر بخوانید: اجرای برجام در ایران تصویب شد؛ گام‌های بعدی کدامند؟

با این اعلام آژانس در روزی که با عنوان "روز پذیرش توافق" نامگذاری شده، توافق هسته‌ای ایران عملا از مرحله تصویب و تایید در داخل کشورها می‌گذرد و وارد مرحله اجرا می‌شود.

ساعاتی پیش از بیانیه آژانس، فیلیپ هموند، وزیر امور خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای جداگانه امروز را "روزی مهم برای یک توافق تاریخی" خوانده و گفته بود از این پس تمرکز بر اجرای تعهدات این توافق خواهد بود.

مجلس ایران هفته گذشته هم‌زمان با تصویب اجرای برجام، در تبصره ای ۴ مصوبه پیشین مجلس مرتبط با برنامه اتمی ایران را لغو کرده بود.

یکی از این قوانین "قانون الزام دولت به تعلیق اقدامات داوطلبانه" بود که بر اساس آن دولت بعد از ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت، ملزم می‌شد فعالیت‌های داوطلبانه از جمله اجرای پروتکل الحاقی و بند اصلاح‌شده ۳.۱ را متوقف کند.

با لغو این قانون توسط مجلس، زمینه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی فراهم شد.