اختلاف مجلس و کیهان بر سر نقش رهبر ایران در تصویب طرح اجرای برجام

حق نشر عکس TASNIM

با گذشت پنج روز از تصویب طرح اجرای برجام در مجلس ایران، روابط عمومی مجلس و روزنامه کیهان یکدیگر را به خلاف گویی در مورد نقش آیت الله خامنه ای در تصویب برجام متهم کرده اند.

روابط عمومی مجلس با اشاره به انتقادات روز پنجشنبه سرمقاله کیهان به رئیس و نایب رئیس مجلس به خاطر سخن گفتن از نقش دفتر رهبر ایران در تصویب طرح اجرای برجام در جلسه غیرعلنی مجلس، روایت این روزنامه را "انحرافی و ۱۸۰ درجه خلاف واقع" دانسته است.

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول کیهان در سرمقاله روز پنجشنبه نوشته بود که رهبر جمهوری اسلامی ایران هیچ نظری در مورد تصویب برجام در جلسه روز سه شنبه مجلس نداشته است. آقای شریعتمداری افزوده بود که علی لاریجانی رئیس و محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس، با ایجاد این تلقی در جلسه غیرعلنی که نظر رهبر به تصویب سریع طرح است، "جفای بزرگی" در حق آیت الله خامنه ای انجام داده اند.

روابط عمومی مجلس در اطلاعیه خود نوشته است: "این اقدام کیهان اگر با این احتمال بررسی شود که اطلاعات کافی در اختیار داشته و چنین خلاف گویی می کند که بسیار مایه تاسف و عین بی صداقتی است و اگر با این احتمال باشد که اطلاعات کافی نداشته، سوال این است که چرا بدون اطلاع، دیگران را آماج تهمت قرار می دهد."

نخستین کسانی که به طور علنی از نقش دفتر آیت الله خامنه ای در تصویب سریع طرح اجرای برجام سخن گفتند، حمید رسایی و مهدی کوچک زاده، دو نماینده منتقد دولت بودند که این شیوه تصویب را، نتیجه برگزاری جلسه ای با حضور اصغر حجازی مسئول امنیتی دفتر رهبری، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی لاریجانی رئیس مجلس دانستند.

در جلسه روز سه شنبه مجلس، مهدی کوچک زاده نوشته ای را بالای سر برد که روی آن نوشته بود: "مجلس از تصمیم لاریجانی و شمخانی و حجازی تبعیت کرد" و حمید رسایی با صدای بلند گفت: "این صدای رهبری نیست؛ مجلس شده جای تصمیم‌گیری لاریجانی،‌ شمخانی و حجازی".

یک روز بعد از تصویب اجرای برجام، دفتر آیت الله خامنه ای با صدور بیانیه ای تاکید کرد: "هرگونه اطلاع‌رسانی و بیان مطالب غلط و مغشوش مبنی بر نقش مستقل برخی از مسئولین دفتر معظم‌له در روند بررسی طرح 'اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام' خلاف واقع بوده و فاقد اعتبار است."

تحلیل: معنای اطلاعیه دفتر رهبری در مورد نقش وی در تصویب برجام

روزنامه کیهان، در پاسخ به جوابیه روابط عمومی مجلس نوشته است که بیانیه دفتر رهبری نشان می دهد که تصویب طرح اجرای برجام، برخلاف تلقی ایجاد شده توسط هیات رئیسه مجلس، تصمیم آیت الله خامنه ای نبوده است.

این در حالی است در اطلاعیه روابط عمومی مجلس آمده که کیهان "خود را از مواجهه با اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری کنار کشانده و باز هم به روش فرار به جلو، رئیس و نایب رئیس مجلس را آماج تهمت قرار داده است".

روابط عمومی مجلس از کیهان انتقاد کرده که بعد از صدور بیانیه دفتر آیت الله خامنه ای "به جای اصلاح تحریکات و مواضع قبلی روزنامه" در مورد روند بررسی برجام، ادعای نادرست دیگری را مطرح کرده است.

مدیر مسئول کیهان، دو ماه پیش با ذکر اینکه رهبر ایران از "عواقب فاجعه‌آفرین" توافق جامع هسته ای مطلع است گفته بود: "با جرأت می‌توان گفت که ایشان به هیچ وجه از متن تهیه شده راضی نیستند".

کیهان در پاسخ متقابل خود به جوابیه مجلس، ادعای جوابیه در مورد سابقه "تحلیل‌های نادرست کیهان" را رد کرده است. این روزنامه افزوده است: "باید پرسید کدام یک از تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های کیهان با همان دقت که مطرح شده بود، تحقق نیافته است؟"

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، امروز در واکنش به انتقادها از نحوه تصویب طرح اجرای توافق هسته‌ای ایران در مجلس گفته است که در پرونده هسته‌ای دخالتی ندارد چون این پرونده، "پرونده رهبری است".