آیت الله خامنه‌ای مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای اجرای برجام را تایید کرد

حق نشر عکس khamenai.ir

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور و رئیس شورای‌عالی امنیت ملی ایران، مصوبه این شورا برای اجرای برجام را تایید کرد.

در نامه آیت‌الله خامنه‌ای، که تاریخ آن ۲۹ مهر ماه است، زمان تصویب برجام در شورای عالی امنیت ملی ۱۹ مرداد ذکر شده است.

در این نامه، ۹ الزام جداگانه نیز مورد تاکید قرار گرفته که به گفته رهبر ایران، باید در اجرای برجام به آنها توجه شود.

رهبر ایران همچنین خواستار تشکیل "یک هیات قوی و آگاه و هوشمند" برای تحقق ۹ الزام تعیین شده توسط وی و "رصد پیشرفت کارها و انجام تعهدات طرف مقابل" شده است.

آقای خامنه ای در این نامه توصیه کرده که "ترکیب و وظائف این هیات" در شورای عالی امنیت ملی تعیین و تصویب شود.

آیت الله خامنه ای در نامه خود از هیات مذاکره کننده‌ هسته ای "که در توضیح نقاط مثبت و در اصل تثبیت آن نقاط همه‌ی سعی ممکن خود را به کار بردند" و منتقدانی "که با ریزبینی قابل تحسین، نقاط ضعف آن را یادآور شدند" و "مخصوصاً از رئیس و اعضای کمیسیون ویژه‌ی مجلس" تشکر کرده است.

او همچنین از اعضای شورای عالی امنیت ملی "که با درج ملاحظات مهم خود برخی از نقاط خلاء را پوشش دادند"، رئیس و نمایندگان مجلس "که با تصویب طرحی محتاطانه، راه درست اجرا را به دولت ارائه کردند" و سرانجام از صدا و سیما و مطبوعات "که با همه‌ی اختلاف نظرها در مجموع، تصویر کاملی از این موافقتنامه در برابر افکار عمومی نهادند" قدردانی کرده است.

آیت الله خامنه ای با تاکید بر بی اعتمادی خود به ایالات متحده، اظهارات و رفتار مقام های آمریکایی در جریان "مذاکرات طولانی و ملال‌آور" هسته ای را تایید کننده غیرقابل اعتماد بودن آنها دانسته است.

وی ابراز خشنودی کرده که "حفظ هوشیاری نسبت به نیّات خصمانه دولت آمریکا و ایستادگی‌هایی که بر اثر آن در طول مسیر مذاکرات از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به کار رفته، توانسته در موارد متعدّدی از ورود زیان‌های سنگین جلوگیری کند."

رهبر ایران با این حال توافق جامع هسته ای را دارای "نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعددی" دانسته که "در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه،‌ می‌تواند به خسارت‌های بزرگی برای حال و آینده‌ی کشور منتهی شود."

____________________________________________

حسین باستانی، بی بی سی:

دستور امروز آیت الله خامنه ای برای اجرای برجام حکایت دارد این توافق در صورتی قابل اجراست که اتحادیه‌ اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا کتبا اعلام کنند که که تحریم‌های اقتصادی و مالی "لغو" شده اند.

دستور رئیس جمهور آمریکا در این مورد، از قضا سه روز پیش صادر شده که به وضوح نشان می دهد چنین شرطی - در صورت جدی بودن- تامین نشده است. در دستور اوباما، صراحتا به نهادهای آمریکایی ابلاغ شده که اجرای تحریم های هسته ای ایران را "به شیوه توضیح داده شده در متن برجام" متوقف (و نه لغو) کنند. متن برجام هم، از سه ماه پیش در دسترس بوده و مشخص است که در آن، برخلاف تحریم های اقتصادی اتحادیه اروپا که کلا "لغو" می شوند، تحریم های آمریکا به دستور رئیس جمهور آمریکا "متوقف" یا "تعلیق" می شوند (چون لغو نهایی آنها نیاز به مصوبه کنگره دارد).

رهبر جمهوری اسلامی ایران، عملا در شرایطی از دولت حسن روحانی خواسته در صورت لغو نشدن کتبی تحریم ها برجام را اجرا نکند که عملی نشدن این شرط قطعی بوده، اما او قاعدتا با علم به این حقیقت، آگاهانه تصمیم گرفته که فرمان اجرای توافق جامع هسته ای را صادر کند. آیت الله خامنه ای در عین حال، گویی آگاهانه تصمیم گرفته است که منتسبان رهبر، در آینده دولت حسن روحانی را به خاطر "عبور از خط قرمزی" مورد حمله قرار دهند که وی امروز می‌توانست جلوی عبور از آن را بگیرد و نگرفت.

____________________________________________

ملاحظات رهبر ایران در اجرای برجام

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از نامه خود، خواستار رعایت بندهای نه‌گانه مصوبه اجرای برجام در مجلس (که سه شنبه هفته پیش به تصویب رسید) و "ملاحظات ده‌گانه‌ی ذیل مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی" شده است.

این تاکید، نشان دهنده آن است که در مصوبه ۱۹ مرداد شورای عالی امنیت ملی، ۱۰ ملاحظه مشخص هم وجود داشته؛ هرچند این ملاحظات تاکنون به طور علنی منتشر نشده اند.

آیت الله خامنه ای علاوه بر ملاحظات ذکر شده در مصوبات مجلس و شورای عالی امنیت ملی، خود نیز به ذکر ملاحظات جداگانه ای پرداخته و بر رعایت آنها در جریان اجرای برجام تاکید کرده است.

وی انجام مذاکرات هسته ای از سوی جمهوری اسلامی را "اساساً با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و مالی" دانسته و خواستار اخذ "تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل" شده است.

آقای خامنه ای مشخصا خواستار "اعلام کتبی رئیس‌جمهور امریکا و اتحادیه‌ اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها" شده و افزوده است: "در اعلام اتحادیه‌ اروپا و رئیس‌جمهور امریکا باید تصریح شود که این تحریم‌ها به‌ کلی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند، به منزله‌ نقض برجام است."

رهبر جمهوری اسلامی همچنین تاکید کرده است که در طول دوره‌ هشت ساله اجرای برجام، "وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای، از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر، توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد". او بر همین مبنا دولت را موظف کرده است که در صورت وضع تحریم‌های جدید، اجرای برجام را متوقف کند.

آیت الله خامنه ای در ادامه نوشته نوسازی رآکتور اراک و همچنین مبادله اورانیوم غنی‌ سازی شده ایران با کیک زرد (که برای تولید سوخت نیروگاه نطنز لازم است) باید تنها در صورتی آغاز شود که آژانس بین المللی انرژی "پایان پرونده‌ موضوعات حال و گذشته (پی ام دی) را اعلام کند".

"موضوعات گذشته و حال" یا "ابعاد احتمالی نظامی" برنامه هسته ای ایران، اشاره به جنبه هایی از برنامه هسته ای ایران دارد که در مورد احتمال کاربرد نظامی آنها تردید وجود داشته است.

ایران و آژانس بین المللی انرزی اتمی، بر سر چگونگی حل و فصل ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی ایران (پی ام دی) توافقنامه ای را امضا کرده اند که محرمانه است.

آقای خامنه ای در عین حال خواستار آن شده که شورای عالی امنیت ملی، طرحی را برای توسعه‌ صنعت هسته ای ایران، به نحوی که تا ۱۵ سال آینده ظرفیت غنی سازی ایران به ۱۹۰ هزار سو برسد، تهیه کند.

رهبر ایران در تیر ماه سال پیش از نیاز کشور به ۱۹۰ هزار سو ظرفیت غنی سازی در آینده سخن گفته بود ولی زمان مشخصی را برای رسیدن به این ظرفیت ذکر نکرده بود.

هر "سو"، ظرفیت غنی سازی یک سانتریفوژ نسل یک است که عمده سانتریفوژهای ایران از همین نسل هستند. در پایان دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، ایران ۱۹ هزار سانتریفوژ (عمدتا نسل یک) داشت که ۱۰ هزار عدد از آنها فعال بودند.

مطابق برجام، ایران باید تعداد سانتریفوژهای خود را به کمی بیش از ۶ هزار عدد کاهش بدهد.

مطالب مرتبط