واکنش دو مرجع تقلید در ایران به تائید حکم اعدام روحانی شیعه سعودی

حق نشر عکس AP
Image caption ایران از مخالفان سرسخت صدور حکم اعدام برای شیخ نمر است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی و آیت الله حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید شیعیان در ایران به انتشار خبر تائید حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه معترض در عربستان واکنش نشان داده اند.

آقای مکارم شیرازی در بیانیه‌ای که منتشر کرده از "کلیه آزادیخواهان جهان به ویژه علمای جهان اسلام و شیعیان منطقه"خواسته است که در مقابل اقدام عربستان سعودی "ساکت ننشینند و از اجرای حکم اعدام وی و برادرزاده مظلومش ممانعت به عمل آورند".

در بخشی از این بیانیه‌ آمده است: "ما به دولتمردان کم تجربه عربستان سعودی نصیحت می‌کنیم که اوضاع نابسامان کشور خود را با اینگونه اقدامات کینه‌جویانه و تحریک‌آمیز دستخوش آشوب و بی‌ثباتی بیشتر نسازید و بدانید که هرگونه تعرض به علمای برجسته و آزادیخواه عربستان، هزینه سنگینی برای شما در پی خواهد داشت."

آیت‌الله نوری همدانی هم در واکنش به این خبر گفت: "دشمن‌ترین دشمن ما عربستان سعودی است که رنگ مذهب دارد اما نوکر آمریکا و صهیونیسم است و ما این حکم را محکوم می‌کنیم و در برابر آن ساکت نمی‌نشینیم."

پیشتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم در خصوص حکم اعدام شیخ نمر هشدار داده و گفته بود که در صورت هرگونه تعرض به او "ملت های مسلمان ساکت نخواهند نشست و چنین اقدامی، پرونده آل سعود را درهم خواهد پیچید".

حق نشر عکس Getty
Image caption علی نمر، برادرزاده شیخ باقر النمر هم به اعدام محکوم شده است

دیروز بستگان شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه معترض در عربستان از تائید حکم اعدام او در دادگاه استینافخبر دادند. به گفته آنها، تنها بخشش ملک سلمان، پادشاه عربستان می‌تواند مانع از اجرای این حکم شود.

ایران از مخالفان سرسخت صدور حکم اعدام برای آقای نمر است و بارها از عربستان خواسته این حکم را لغو کند.

نمر باقر النمر در سال ۲۰۱۲ به دلیل حمایت از تظاهرات ضددولتی در شرق عربستان دستگیر شد.

او و شش نفر دیگر از شیعیان سعودی - از جمله علی نمر، بردارزاده‌اش -به اشد مجازات، یعنی اعدام و نمایش اجسادشان در ملا عام محکوم شده‌اند.

شیخ باقر النمر، مهم‌ترین رهبر اعتراض‌های قطیف در اعتراض به تبعیض علیه شیعیان بود که علنا از پادشاهی سعودی انتقاد می‌کرد و خواهان برگزاری انتخابات در عربستان بود.

مقام‌های سعودی تبعیض علیه شیعیان این کشور را رد می‌کنند و ایران را به دامن زدن به ناآرامی‌ها متهم می‌کنند.

مطالب مرتبط