ظریف: اجرای دستورات رهبری مبنای مذاکرات با جان کری بود

حق نشر عکس U.S. Department of State
Image caption منابع ایرانی و آمریکایی می گویند وزرای خارجه ایران و آمریکا در حاشیه مذاکرات وین، صرفا درباره اجرای توافق جامع اتمی با هم دیدار کردند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از انجام سه دیدار با جان کری همتای آمریکایی خود در وین خبر داده و گفته اجرای دستورات آیت‌الله علی خامنه‌ای، "مبنای بسیاری از بحث‌ها" یی بود که میان دو طرف صورت گرفت.

وزیر امور خارجه ایران این دیدارها را "خوب و سازنده" توصیف کرده و گفته تسریع در اجرای تعهدات ۱+۵، بازسازی تأسیسات اراک و "عدم مانع‌تراشی" برای شرکای تجاری ایران، از دیگر موضوعاتی بوده که در مذاکرات دو روزه میان ایران و گروه ۱+۵ مطرح شد.

آقای ظریف که همراه معاونانش عباس عراقچی و حسین امیرعبدللهیان برای شرکت در کنفرانس بین المللی آینده سوریه به وین سفر کرده بود، جمعه شب پس از دو روز مذاکرات فشرده به تهران بازگشته است.

اولین دور از دیدار آقایان کری و ظریف یک روز پیش از شروع کنفرانس آینده سوریه، آغاز شد و آخرین دیدار دو مقام هم ساعاتی پیش از ترک وین از سوی آنها صورت گرفت. منابع ایرانی و آمریکایی می گویند وزرای خارجه ایران و آمریکا صرفا درباره اجرای توافق جامع اتمی با هم مذاکره کردند.

این اولین دیدار دو طرف پس از صدور دستور اجرای توافق جامع اتمی، از سوی آیت الله علی خامنه ای است.

آیت الله خامنه ای حدود ۱۰ روز پیش (۲۹ مهر) با تایید مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای اجرای توافق، از دولت خواسته بود نوسازی رآکتور اراک و همچنین مبادله اورانیوم غنی‌ سازی شده ایران با کیک زرد (که برای تولید سوخت نیروگاه نطنز لازم است) تنها در صورتی آغاز شود که آژانس بین المللی انرژی "پایان پرونده‌ موضوعات حال و گذشته (پی ام دی) را اعلام کند." (درباره دستورات رهبر ایران بیشتر بخوانید)

توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ از سوی تمامی طرف ها مورد پذیرش قرار گرفته است و در حال حاضر مراحل خود را برای اجرا طی می کند.

قرار است در روز اجرای این توافق تمامی تحریم های اقتصادی، مالی و بانکی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران رفع شود. پیش از این، آژانس بین المللی انرژی اتمی باید انجام تعهدات ایران از جمله کاهش تعداد سانترفیوژها و آغاز روند بازطراحی راکتور اراک را تایید کند.

ایران می گوید پیش از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی، تعهدات خود را انجام خواهد داد و تحریم ها تا دو ماه دیگر رفع خواهد شد.