اعتراض نماینده عرب مجلس ایران به 'توهین به عرب‌ها' در صدا و سیما

حق نشر عکس mehr

عبدالله تمیمی نماینده شادگان، از شهرهای عرب نشین خوزستان، در نطق خود در مجلس از توهین به عرب ها در رادیو – تلویزیون سراسری ایران انتقاد کرد.

آقای تمیمی امروز یکشنبه ۱۰ آبان، با "خطرناک" توصیف کردن "سیاست صدا و سیما" در مورد عرب‌های ایران گفت: "اگر یک دولت عربی کار خلافی انجام داده که ما هم آن را محکوم می‌کنیم نباید به عرب‌های اصیل خوزستان توهین شود."

حادثه کشته شدن صدها زائر ایرانی در منا در جریان مناسک حج، موجی از انتقاد از عربستان سعودی را در رسانه های ایران به راه انداخت که بعضا، حاوی مطالب توهین آمیز نسبت به عرب ها بود.

از جمله، یک هفته بعد از این حادثه، اکبر عبدی هنرپیشه ایرانی در یک برنامه زنده تلویزیونی به ذکر خاطره ای از سفر خود و خانواده اش به مکه پرداخت که در بخشی از آن، در مورد یک مغازه دار عربستانی لفظی زشت به کار رفته و پسر آن مغازه دار، با ذکر لفظ "عرب" مورد بی احترامی قرار گرفته بود.

آقای عبدی بعدا، در واکنش به انتقادهای صورت گرفته به این سخنان گفت که مخاطب اظهاراتش "وهابیون سعودی" بوده اند.

نماینده شادگان، امروز با اشاره به همین سخنان گفته است: "چرا صداوسیما به خود اجازه می‌دهد که یک هنرپیشه در برنامه‌ای به عرب‌ها توهین کند؟" وی افزوده است: "ضمناً ما عرب زبان نیستیم بلکه ما عرب اصیل هستیم."

بسیاری از عرب های ایران، استفاده از عبارت "عرب زبان" برای اشاره به خود را، به معنی نفی هویت قومیشان می دانند.

عبدالله تمیمی در بخش دیگری از سخنان خود، از دولت به خاطر "تبعیض در توزیع پست ها" و سهم کم عرب ها در پست های استانی گلایه کرده است.

وی گفته است: "بعضی از مسئولین متوجه نیستند که در خوزستان اقوام کنار هم زندگی می‌کنند و اگر در مدیریت استان تنها از یک قوم استفاده شود، این یک زنگ خطر است."