علی لاریجانی: مجلس، دولت و شورای عالی امنیت ملی بر اجرای برجام نظارت می کنند

حق نشر عکس MEHR

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که برای رعایت دیدگاه های رهبر جمهوری اسلامی در زمینه توافق هسته ای، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به اجرای "نقش نظارتی ‌خود در این زمینه" می‌پردازد و شورای عالی امنیت ملی نیز "یک بخش نظارتی در این خصوص پیش بینی خواهد کرد".

آقای لاریجانی امروز یکشنبه ۱۰ آبان، در سخنانی در جمع خبرنگاران افزود: "دولت نیز ستادی اجرایی در نظر خواهد گرفت تا برجام در چارچوب مدنظر مقام معظم رهبری اجرا شود."

اظهارات آقای لاریجانی در مورد نظارت کمیسیون امنیت ملی، اشاره به بخشی از قانون اجرای برجام دارد که تصریح دارد: "کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی موظف است هر شش‌ماه یک‌بار گزارش اجرای برجام را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه کند."

تاکید جداگانه رئیس مجلس بر نقش نظارتی شورای عالی امنیت ملی، در شرایطی صورت گرفته که آیت‌الله خامنه‌ای سه هفته پیش، در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار تشکیل "یک هیات قوی و آگاه و هوشمند" برای مراقبت بر نحوه اجرای برجام شده بود. آقای خامنه ای در این نامه توصیه کرده بود که "ترکیب و وظایف این هیات"، در شورای عالی امنیت ملی تعیین و تصویب شود.

همزمان با صحبت های علی لاریجانی، عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران، با اشاره به هیات مورد نظر رهبر ایران گفته است که وزارت خارجه منتظر تشکیل این هیات است و "نهایت همکاری را با آن خواهد داشت".

در پی توافق ایران و قدرت های جهانی بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، دولت ایران آقای عراقچی را به عنوان مسئول پیگیری اجرای برجام تعیین کرده است.

در دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران برای اجرای برجام، ۹ الزام مشخص مورد تاکید قرار گرفته که به گفته رهبر ایران، مسئولان کشور باید رعایت دقیق آنها را در جریان اجرا مورد توجه قرار دهند.