اخبار ضد و نقیض درباره تسویه بدهی بابک زنجانی

حق نشر عکس MEHR
Image caption در تصاویری که رسانه‌های ایران از دادگاه بابک زنجانی منتشر کرده‌اند، چشمان او شطرنجی شده است

وکیل بابک زنجانی، سرمایه‌دار ایرانی که به فساد مالی متهم شده، در گفت‌وگو با رسانه‌های ایران از تسویه بخش عمده بدهی موکلش به وزارت نفت خبر داده، اما خبرگزاری‌های وابسته به قوه قضاییه و وزارت نفت ایران گفته‌اند که تا کنون مرجعی رسمی پرداخت این بدهی را تایید نکرده است.

رسول کوهپایه‌زاده، وکیل آقای زنجانی، مطالبات شرکت نفت از موکلش را شامل دو بخش خوانده: بخش اول پولی که شرکت نفت از طریق بانک مرکزی در اختیار آقای زنجانی قرار داده و بخش دیگر پول فروش محموله‌های نفتی.

به گفته آقای کوهپایه‌زاده، بخش اول بدهی آقای زنجانی، امروز به صورت تهاتری یعنی با انتقال اموال موکلش به شرکت نفت تسویه شده است.

او در توضیح روند تسویه این بدهی گفت که مبلغ واریزی شرکت نفت یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو بوده است که از این مبلغ "قبلاً‌ با دستور وزارت نفت بابک زنجانی ۶۶۰ میلیون یورو به پیمانکاران شرکت نفتی پرداخت کرده است و در نتیجه ۷۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو باقی‌مانده است".

او گفت امروز معاون دادستان تهران در نامه‌ای رسمی ارزش اموال موکلش را که به شرکت نفت منتقل شده دو هزار و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرده است که معادل ریالی باقی‌مانده این بخش از بدهی است.

تسویه بدهی 'تایید نشده است'

با وجود این در خبری که ساعتی بعد از انتشار اظهارات آقای کوهپایه‌زاده روی سایت خبرگزاری وزارت نفت قرار گرفت، علی‌اکبر ماهرخ‌زاده، مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران گفت که هنوز خبری از بانک مرکزی یا دادگاه درباره این مسئله دریافت نکرده است.

آقای ماهرخ‌زاده گفت که وزارت نفت تا فردا سه‌شنبه ۱۲ آبان منتظر خواهد ماند.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران هم بعد از انتشار اظهارات وکیل آقای زنجانی به نقل از "یک منبع آگاه" گزارش داد که وصول مطالبات آقای زنجانی قابل تایید نیست.

محاکمه بابک زنجانی از حدود یک ماه پیش آغاز شده است. سه جلسه اول به خواندن کیفرخواست اختصاص یافت و دادگاه از روز شنبه نهم آبان با شنیدن دفاعیات آقای زنجانی ادامه پیدا کرد.

یکی از اتهامات عمده‌ آقای زنجانی این است که او در جریان دور زدن تحریم‌های ایران، بیش از دو میلیارد یورو حاصل از فروش نفت ایران را به خزانه دولت واریز نکرده است.

در هفته‌های اخیر آقای زنجانی و وکلایش بارها وعده داده‌اند که که او بدهی خود به وزارت نفت را می‌پردازد و وزارت نفت هم گفته است که او برای ارائه ضمانت‌نامه شماره حساب خواسته است.

آقای زنجانی در جلسه روز شنبه دادگاه مدعی شده بود که یک ضمانتنامه بانکی به مبلغ هزار و ٩٦٧ میلیون یورو از طرف یک بانک خارجی معتبر آماده شده که طی چند روز آینده صادر می‌شود.

مطالب مرتبط