حساسیت محافظه‌کاران به 'حضور کی‌اف‌سی در ایران'

حق نشر عکس

رسانه های محافظه کار در ایران به افتتاح رستورانی که خود را "نماینده رسمی و انحصاری" شرکت رستوران‌های زنجیره‌ای کی‌اف‌سی (مرغ سوخاری کنتاکی) در ایران معرفی می کند، حساسیت نشان داده اند.

این رستوران با نام "کی‌اف‌سی حلال ایرانیان" ثبت شده و نخستین شعبه رستوران‌های خود را در شهرک غرب تهران افتتاح کرده است.

در سایت رسمی این رستوران، شرکت کی‌اف‌سی حلال به عنوان "نماینده رسمی و انحصاری این کمپانی در ایران" معرفی شده و در تصاویر منتشر شده در این سایت، تصویر معروف کی‌اف‌سی روی بسته بندی محصولات دیده می شود.

اما آرم فارسی کی‌اف‌سی در این سایت با آرمی که شرکت آمریکایی کی‌اف‌سی در ایران ثبت کرده متفاوت است. در سایت شرکت کی‌اف‌سی هم نشانی از وجود شعبه‌ای از این رستوران در ایران دیده نمی‌شود.

در چند ماه‌ گذشته و بعد از اعلام توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، گزارش‌های مربوط به ثبت شرکت‌های آمریکایی و فعالیت آنها درایران در رسانه‌ها خبرساز شده است.

انتشار تصاویر مربوط به مجوز ثبت نمایندگی رستوران‌های زنجیره‌ای آمریکایی مانند برگر کینگ، کی‌اف‌سی و مک‌دونالد انتقاد رسانه‌ها و چهر‌ه‌های محافظه‌کار را به دنبال داشته است.

این منتقدان می‌گویند نگران آن هستند که فضای ایجادشده بعد از رفع تحریم‌ها راه را برای فعالیت شرکت‌های بزرگ آمریکایی و در نتیجه ترویج فرهنگ غربی باز کند.

بعد از توافق هسته‌ای ایرن و قدرت‌های جهانی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نسبت به باز شدن راه نفوذ فرهنگ غرب و به ویژه "وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا" هشدار داد.

حق نشر عکس
Image caption در آگهی ثبت علامت کی‌اف‌سی در روزنامه رسمی قوه قضاییه ایران، تابعیت مالک علامت آمریکایی عنوان شده و آدرس آن نشانی دفتر مرکزی کی‌اف‌سی در ایالت کنتاکی آمریکا است

نمایندگی از ترکیه

هفته گذشته رئیس مرکز امور اصناف ایران گفته بود با وجود ثبت شرکت‌های آمریکایی مانند کی‌اف‌سی و برگرکینگ در ایران، برای این شرکت‌ها مجوز فعالیت صادر نشده و آنها باید ابتدا مجوزهای لازم را از وزارتخانه‌های کشور و امور خارجه دریافت کنند.

کی‌اف‌سی حلال ایرانیان در سایت خود توضیح داده است که با "مشارکت خارجی‌ها" راه‌اندازی شده به این دلیل که "دولت معتقد است شرکت های خارجی باید با طرف ایرانی شریک شوند تا امکان نقض عهد وجود نداشته باشد و شرکت ایرانی امکان داشته باشد با دانش و تکنولوژی وارد شده در هر شرایطی به فعالیت خود ادامه دهد".

سندی که در اینستاگرام "کی‌اف‌سی حلال" منتشر شده نشان می‌دهد که این شرکت حدود یک سال پیش نمایندگی کی‌اف‌سی حلال ترکیه را در ایران گرفته است.

در سایت کی‌اف‌سی حلال ایرانیان همچنین توضیح داده شده است که "صلاحیت انتظامی و امنیتی" فروشگاه‌های زنجیره‌ای کی‌اف‌سی از سوی فرماندهی پلیس امنیت ناجا و فرماندهی اماکن عمومی ناجا تایید و ابلاغ شده است.

این شرکت پیش‌بینی کرده است که طی مدت سه سال بیش از ۲۴۰ شعبه در ایران راه‌اندازی کند.