گزارش‌های ضد و نقیض از جمع‌آوری سانتریفیوژها در نطنز و فردو

حق نشر عکس TASNIM

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و از نمایندگان منتقد دولت در مجلس ایران گفته است که کار جمع‌آوری سانتریفیوژها در تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز و فردو آغاز شده بود، اما پس از تذکر نمایندگان مجلس متوقف شده است. این در حالی است که سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران کاهش سانتریفوژها را تکذیب کرده است.

آقای کریمی قدوسی امروز، سه شنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) به خبرگزاری تسنیم گفت: "بالغ بر ۲۰۰ دستگاه سانتریفیوژ با زیرساخت های آن تا این لحظه در فردو جمع آوری شده است و اتصالات و پیچ های مابقی سانتریفیوژها باز شده. البته از دیروز که تذکر داده شد، دستوری از یک جایی برای توقف این اقدامات صادر و اقدامات متوقف شده است".

به گفته آقای کریمی قدوسی، "اقدام پیش دستانه و توأم با تعجیل سازمان انرژی اتمی" نتیجه فشار شخصی حسن روحانی، رئیس جمهور بوده و این اقدامات بر خلاف نظر کارشناسان این سازمان و بدون در نظر گرفتن دقت کافی برای حفظ دستگاه ها انجام شده است.

اما بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در جمع خبرنگاران گفته است: "تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا نکرده و اینکه یک عده ابراز نگرانی می‌کنند که تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا کرده، نگران این موضوع نباشند".

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که به ژاپن سفر کرده است، دیروز تأیید کرده بود که اقدامات برای کاهش تعداد سانتریفیوژهای ایران آغاز شده است، اما جزئیات این اقدامات را ارائه نکرده بود.

بیست نماینده مجلس هم در تذکری به رئیس جمهور خواهان توقف این روند شده بودند.

این بازی باید تمام شود!

حمید رسایی، دیگر نماینده منتقد دولت در مجلس هم امروز در یک تذکر آئین نامه ای در صحن علنی مجلس گفت که سانتریفیوژها در تأسیسات غنی سازی نطنز در حال جمع شدن است و این کار نقض بند اول دستور آیت الله خامنه ای، رهبر ایران در مورد شرط های اجرای توافق جامع اتمی است. در آن دستور تصریح شده بود که رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا باید کتبا لغو تحریم ها را اعلام کنند.

آقای رسایی گفت: "من صبح این موضوع را به یک آقایی گفتم که او پاسخ داد که خدمت مقام معظم رهبری رفته اند و ایشان آغاز اقدامات را پذیرفته اند. این بازی باید تمام شود. چرا که ایشان یک مسائلی را علنی بیان می کنند و بعد عده ای می گویند که رفته ایم و خصوصی با ایشان صحبت کرده ایم و ایشان پذیرفته اند. این گونه واقعا درست نیست".

این در حالی است که آقای روحانی در پاسخ به دستور آیت الله خامنه ای نوشته بود: "در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۴ یعنی روز تصویب، رئیس جمهور آمریکا و شورای وزیران اتحادیه اروپا به‌صورت کتبی و رسمی برچیده شدن تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی ظالمانه و غیرقانونی خود را در چارچوب تعهداتشان در برجام اعلام نموده و آن‌را به‌عنوان سند قانونی در روزنامه‌های رسمی خود منتشر کردند."

جزئیات فردو

آقای کریمی قدوسی در گفت و گو با تسنیم جزئیاتی از وضعیت تأسیسات غنی سازی فردو ارائه کرده است.

به گفته او، دستگاه های غنی سازی در فردو در دو یال شمالی و جنوبی نصب شده اند که فقط ماشین های یال شمالی عمل غنی سازی را انجام می دهند و به ماشین های یال جنوبی تاکنون گاز هگزافلورید اوانیوم تزریق نشده است.

آقای کریمی قدوسی گفته که جمع آوری ماشین ها از یال جنوبی آغاز شده و یک آبشار به طور کامل با زیرساخت هایش جمع شده است و نیمی از سانتریفیوژهای آبشار دیگر را هم جمع کرده اند و پیچ ها و شیرهای سانتریفیوژهای باقی مانده هم باز شده است.

او گفته که از روز عاشورا (دوم آبان، ۲۴ نوامبر) تزریق گاز به سانتریفیوژهای یال شمالی هم متوقف شده که این امر با شرایط پیش بینی شده در توافق جامع همخوانی دارد. در این توافق آمده است که هزار سانتریفیوژ در فردو بدون تزریق گاز به گردش ادامه می دهند.