در سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران، پرچم آمریکا و عربستان به آتش کشیده شد

حق نشر عکس tasnim

در سالگرد اشغال سفارت ایالات متحده در تهران، تظاهرکنندگان پرچم آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی را به آتش کشیدند.

بر اساس گزارش رسانه های ایران در تظاهرات امروز ۱۳ آبان، معترضان شعارهایی علیه آمریکا و عربستان سعودی سر می دادند. خبرگزاری ایسنا می گوید پرچم عربستان سعودی که از سوی تظاهرکنندگان به آتش کشیده می شد، بدون عبارت لااله‌الا‌الله بود که به روی پرچم رسمی این کشور درج است.

تظاهرکنندگان همچنین پلاکاردهایی با علامت برخی محصولات آمریکایی از جمله مک دونالد، استارباکس، کی اف سی و کوکاکولا در دست داشتند که روی آنها خط قرمز کشیده شده بود.

همچنین ماکت موشک بالستیک عماد که اخیرا از سوی نیروهای نظامی ایران آزمایش شده بود، در تظاهرات امروز نمایش داده شده است.

سخنران مراسم امسال، ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور بوده است. آقای رئیسی در این مراسم گفته "دشمن سعی دارد با نفوذ فرهنگی در میان مردم حساسیت زدایی کند و مسئولان را در مقابل نظام سلطه و فرهنگ آمریکایی استحاله کند."

تظاهرات ۱۳ آبان امسال، با آغاز اجرای توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ همزمان شده است. در هفته های اخیر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران بارها درباره آنچه خطر "نفوذ" آمریکا خوانده، هشدار داده و گفته این توافق به معنی عادی سازی روابط ایران و آمریکا نیست.

اشغال سفارت آمریکا در ایران به دست گروهی از دانشجویان موسوم به "خط امام" در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ موجب قطع رابطه دیپلماتیک دو کشور و آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران شد. آمریکا همچنین دارایی های ایران به ارزش ۱۲ میلیارد دلار شامل طلا، پس انداز بانکی و اموال دیگر این کشور را مسدود کرد.

مقامات آمریکا می گویند که بیشتر این دارایی ها را در ازای رهایی گروگان های آمریکایی آزاد کردند اما به گفته مقام های ایران دارایی هایی به ارزش ۱۰میلیارد دلار هنوز مسدود باقی مانده است.