ثبت نام از داوطلبان نامزدی انتخابات مجلس و خبرگان از اواخر آذرماه آغاز می شود

حق نشر عکس press tv
Image caption وزارت کشور مسئول برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در ایران است

وزارت کشور ایران زمان آغاز ثبت نام از داوطلبان نمایندگی انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات خبرگان رهبری را اعلام کرده است.

محمدحسین مقیمی، رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور، امروز ۱۶ آبان، گفته نام نویسی از داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از ۲۶ آذرماه و از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی از ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ به مدت ۷ روز در ستاد انتخابات کشور و فرمانداری های مرکز حوزه های انتخابیه مجلس انجام می شود.

آقای مقیمی این موضوع را در جلسه ای با حضور نمایندگان شورای نگهبان، وزارت ارتباطات و فناوری، شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباطات سیار برگزار عنوان کرد. این جلسه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شده است.

رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور همچنین اطمینان داده است که در برگزاری انتخابات "از شبکه مخابرات داخلی" استفاده خواهد شد.

به گفته آقای مقیمی تلاش بر این است که انتخابات تمام الکترونیکی در یک سوم حوزه های انتخابیه برگزار شود که در حال حاضر رایزنی ها بین ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان برای تایید نهایی دستگاه اخذ رای الکترونیکی ادامه دارد.

شورای نگهبان پیش از این اعلام کرده بود جزئیات این شیوه رای گیری تا اول آذر (حدود دو هفته دیگر) معلوم می شود. (بیشتر بخوانید)

انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری قرار است ۷ اسفند به طور همزمان برگزار شود. رقابت در این انتخابات بر سر۲۹۰ کرسی دوره دهم مجلس شورای اسلامی و ۸۶ کرسی دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری است.

این انتخابات توسط ۹۶۰ هزار نفر عامل اجرایی برگزار می شود که در حال حاضر براساس جدول زمان بندی انتخابات، آموزش این افراد و اعضای ستاد انتخابات در استان های مختلف آغاز شده است.

وزارت کشور ایران که مسئول برگزاری انتخابات در ایران است، اخیرا هزینه برگزاری انتخابات ۷ اسفند را ۱۶۰ میلیارد تومان پیش بینی کرد.