'دستور روحانی برای اعزام تیم فوتسال زنان به مسابقات جهانی'

حق نشر عکس ISNA
Image caption تیم فوتسال زنان ایران، ژاپن را شکست داد و به جام جهانی این مسابقات راه یافت

نایب رئیس فراکسیون ورزش مجلس ایران گفته است حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به وزارت ورزش و وزارت امور خارجه ایران دستور داده است که شرایط اعزام تیم ملی فوتسال زنان ایران به مسابقات جهانی فراهم شود.

مسابقات جهانی فوتسال زنان قرار است از سوم تا هشتم آذرماه در کشور گواتمالا برگزار شود.

روز پنجشنبه گذشته، علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفته بود به دلیل مشکل دریافت ویزا امکان حضور تیم ملی فوتسال زنان ایران در مسابقات جهانی این رشته وجود ندارد.

او گفته بود: "به دلیل آنکه کشور گواتمالا در ایران سفارت ندارد و برای گرفتن ویزا مجبوریم به آلمان سفر کنیم و برای سفر به آلمان هم نیازمند گرفتن ویزای شنگن هستیم" این سفر لغو شده است.

تیم فوتسال زنان ایران، اویل مهرماه با شکست ژاپن در فینال مسابقات فوتسال زنان آسیا در مالزی، قهرمان این رقابت‌ها شد و به جهانی این مسابقات راه یافت.

فدراسیون فوتبال ایران پس از این اظهارات آقای کفاشیان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که "ایران از فدراسیون فوتبال گواتمالا درخواست تسهیلات ویژه‌ای جهت صدور ویزای فرودگاهی کرده بود اما این کشور پیشنهاد ایران را رد کرده است."

در روزهای گذشته این اقدام فدراسیون فوتبال، انتقاد‌های وسیعی را برانگیخت و از جمله یک نماینده مجلس ایران دلیل اصلی آن را "سومدیریت ورزشی" دانست.

اکنون محمدرضا تابش به خبرگزاری ایسنا گفته است که فوتسال زنان مانند بسیاری از رشته‌های ورزشی مورد توجه دولت آقای روحانی است با پیگیری‌های ان شده و تاکید شخص رئیس جمهوری و دستور ویژه‌ای که به وزارت خارجه جهت تسهیل در اخذ روادید صادر شده است شرایط برای اعزام تیم فوتسال زنان به جهانی فراهم شده است.

حق نشر عکس Other
Image caption نیلوفر اردلان، کاپیتان تیم فوتسال به خاطر مخالفت همسرش جام ملتهای آسیا را از دست داد

پیش از این سفر تیم ملی فوتبال ایران به رقابت‌های انتخابی جهانی که در گوام برگزار می‌شود با مشکل روبرو شده بود و خبرگزاری فارس خبر داده بود فدراسیون فوتبال ایران به خاطر "عدم صدور مجوز سفر با پرواز اختصاصی و تعلل در صدور ویزا برای تیم ملی فوتبال ایران" به فیفا شکایت کرده است.

برخی رسانه‌ها با اشاره به واکنش متفاوت فدراسیون فوتبال ایران به موضوع سفر دو تیم زنان و مردان ایران، آن را ناشی از "تبعیض جنسیتی" دانسته بودند اما نایب رئیس فراکسیون ورزش مجلس ایران گفته است: "موضوع تبعیض جنسیتی در اعزام بانوان توهمی بیش نیست."

پیشتر جلوگیری از خروج یکی از بازیکنان تیم فوتسال زنان ایران برای شرکت در مسابقات ملت‌های آسیا خبرساز شده بود.

نیلوفر اردلان به خبرگزاری نسیم گفته بود با وجودی که در اردوهای تیم ملی تمرینات خوبی ان داده اما به دلیل مخالفت همسرش برای سفر به خارج از ایران، این رقابت‌ها را از دست داده است.

مطالب مرتبط