ظریف: همه ما مطیع رهبر و نگران نفوذیم

حق نشر عکس KHAMENEI.IR

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با اشاره به هشدارهای آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی درباره "خطر نفوذ بیگانگان" بعد از اجرای توافق هسته‌ای گفت: "همه ما مطیع رهبر و نگران نفوذیم".

آقای ظریف امروز دوشنبه ۱۸ آبان در نشست مشترک استانداران، سفرا و روسای اتاق بازرگانی در تهران درباره دعوا بر سر واژه "نفوذ" هشدار داد و گفت که وزارت امور خارجه "با دقت نفوذ را مدنظر قرار دارد". او بهترین راه مقابله با این پدیده را به دست گرفتن ابتکار عمل از سوی ایران دانست.

در هفته‌های اخیر رهبر جمهوری اسلامی بارها درباره خطر نفوذ فرهنگی و اقتصادی "بیگانگان" به ویژه آمریکا، بعد از اجرای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی هشدار داده است.

چگونگی تفسیر این هشدار آقای خامنه‌ای باعث اختلاف نظر و دودستگی میان دولت و هوادارانش از یک سو و اصولگرایان منتقد توافق از سوی دیگر شده است.

پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران درباره "سوء استفاده" از واژه نفوذ هشدار داده و گفته بود "این طور نباشد که از این پس با هر کس که مخالف هستیم، بخواهیم او را به نحوی متهم کرده و گروهی را به حاشیه برانیم."

این اظهارات آقای روحانی اندکی بعد از آن صورت گرفت که سازمان سپاه پاسداران با اعلام دستگیری "برخی عوامل نفوذ در رسانه‌ها" گفت که در این پرونده، مجموعه‌ای از "مخرب‌ترین فعالان رسانه‌ای اپوزیسیون خارجی و داخلی" دستگیر شده‌اند.

عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، احسان مازندرانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان و آفرین چیت ساز، روزنامه‌نگارو همین‌طور نزار زکا، یک تبعه آمریکایی-لبنانی از جمله دستگیرشدگان بودند.

آقای روحانی دیروز یکشنبه هم درباره ایفای نقش "پلیس مخفی" از سوی برخی رسانه‌ها هشدار داد و گفت" از برخی نشریات می‌توان فهمید فردا چه کسی بازداشت یا توقیف می‌شود و ریختن آبروی چه کسی در دستور کار است."

رسانه‌های محافظه‌کار به ویژه روزنامه کیهان در گزارش‌های خود تلاش کرده‌اند "پروژه‌های نفوذ دشمنان در داخل و خارج" از ایران را آشکار کنند و خواهان دستگیری برخی افراد در ارتباط با این پروژه‌ها شده‌اند.

بیشتر بخوانید: رئیس جمهور ایران نگران بازداشت شدن کیست؟

مطالب مرتبط