وزیر کشور: قوه قضاییه می‌گوید مدارکی در مورد خبرنگاران دستگیر شده دارد

حق نشر عکس MEHR

در پی بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران ایرانی در هفته‌های اخیر، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، امروز دوشنبه (۹ نوامبر ۱۸ آبان) با اعلام اینکه قوه قضاییه اسناد و مدارکی در مورد خبرنگاران دستگیر شده دارد، گفت: "قرار شد قوه قضائیه مدارک خود را به من به عنوان رئیس شورای امنیت نشان دهد."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای رحمانی فضلی با اشاره به دستگیری‌‌های اخیر توسط سپاه پاسداران عنوان کرد که بحث نفوذ و عوامل نفوذی در همه کشورها یک موضوع مهم امنیتی است و "کشور ما نیز که دشمنان زیادی دارد لذا این دشمنان قصد دارند در مراکز تصمیم‌گیری و امنیتی ما نفوذ داشته باشند و اقدامی برای تاثیرگذاری در تصمیمات ایجاد کنند. از این رو، وزارت اطلاعات، قوه قضائیه، سپاه و دیگر واحدهای نظامی ما در این زمینه نقش دارند و الحمدالله از لحاظ رصد، کنترل و اقدام در حوزه نفوذ شرایط مطلوبی داریم."

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با انتقاد از این دستگیری‌ها گفته است که نباید از سخنان رهبر ایران در مورد هشیاری در مقابل نفوذ دشمن سوءاستفاده کرد. آقای روحانی همچنین در سخنانی در بیست‌و‌یکمین نمایشگاه مطبوعات گفت: "از تیتر برخی رسانه‌ها می‌توان فهمید چه کسی فردا بازداشت می‌شود."

پیشتر نیز به گزارش خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، "با اشاره به دستگیری تعدادی از فعالان رسانه‌ای به اتهام نفوذ و جریان سازی یا ادارک سازی افکارعمومی و این نظر که عنوان می‌شود پس از برجام این دستگیری‌ها با قصد تسویه حساب سیاسی بوده است و بزرگ‌نمایی صورت گرفته"، گفته است که: "من با این نظر موافقم."

او افزوده: "می‌گویند خوش و بش پسرخاله فلانی با عروس فلانی یا نقشه صبحانه فلانی، اینها نفوذ نیست، اینها در حقیقت دق و دلی شخصی خالی کردن است و درست نیست. من اینها را می‌گویم که اشتباه است."

براساس گزارش‌های رسیده از ایران عیسی سحرخیز، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، احسان مازندرانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان، آفرین چیت‌ساز،یادداشت نویس روزنامه ایران و سامان صفرزایی، دبیر بین‌الملل نشریه اندیشه پویا از جمله روزنامه‌نگاران بازداشتی هستند.

یکی دیگر از بازداشت‌شدگان نزار زکا، دارای تابعیت دوگانه آمریکایی و لبنانی است. خبرگزاری فارس در گزارشی پیرامون بازداشت این فرد نوشت که او با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا ارتباط داشته و در جریان سفر به ایران، درصدد سازمان‌دهی تظاهرات بوده است.

همچنین گفته می‌شود روح الله جمعه‌ای روابط عمومی وزارت کشور نیز در زمره بازداشت شدگان است.

یک روز پس از این بازداشت‌ها خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ایران و خبرگزاری صدا و سیما از بازداشت "تعدادی از اعضای شبکه نفوذی وابسته به دولت‌های آمریکا و انگلستان" به دست مأموران سازمان اطلاعات سپاه خبر داده‌اند.

این خبرگزاری نوشته که بازداشت شدگان در فضای مجازی و مطبوعات فعال بوده‌اند.

مطالب مرتبط