کارشناسان حقوق بشر خواستار توقف بازداشت روزنامه‌نگاران ایرانی شدند

حق نشر عکس Getty
Image caption از جمله احمد شهید به "افزایش ارعاب روزنامه نگاران" اشاره کرده است

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه به نظر می رسد روند تازه سرکوب آزادی بیان در ایران شروع شده، از این کشور خواسته اند بازداشت و پیگرد قضایی روزنامه نگاران را متوقف کند.

احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران می گوید که "افزایش ارعاب روزنامه نگاران" مانعی در راه انجام وظیفه آنها پیش از انتخابات مجلس در ماه فوریه است.

در یک بیانیه سازمان ملل به بازداشت روز دوم نوامبر پنج روزنامه نگار که ادعا می شود به تلاش برای تضعیف نظام متهم شده اند اشاره شده است.

این بیانیه به تاکتیک های مشابه پیش از انتخابات ۲۰۱۳ اشاره می کند.

کارشناسان سازمان ملل از ایران خواستند همه روزنامه نگاران زندانی از جمله جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست را آزاد کنند. او که در ژوئیه ۲۰۱۴ دستگیر شد به اتهام جاسوسی محاکمه شد اما حکم او فاش نشده است.

عیسی سحرخیز، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، احسان مازندرانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان، آفرین چیت‌ساز، یادداشت نویس روزنامه ایران، سامان صفرزایی، دبیر بین‌الملل نشریه اندیشه پویا و حسن شیخ آقایی، مدیر سایت روانگه، روزنامه‌نگاران بازداشتی هستند.

روز چهارشنبه نزدیکان حسن شیخ آقایی، مدیر سایت روانگه، گفتند که قرار بازداشت او تمدید شده است.

حسن شیخ آقایی روز ۱۵ مهر در مهاباد دستگیر شد. به گزارش سایت‌های خبری حقوق بشری و سایت‌های محلی، آقای شیخ آقایی در داروخانه خود بازداشت و به خانواده او گفته شد احتمالا به زندان ارومیه منتقل شده است.

حق نشر عکس ruwange.net

سایت روانگه، که دفتر آن در مهاباد است، مطالبی به زبان‌های کردی و فارسی منتشر می‌کند و تمرکز آن روی مسائل مناطق کردنشین ایران است. فعالیت این وبسایت از زمان بازداشت آقای شیخ آقایی متوقف شده است.

در مورد بازداشت این روزنامه نگاران میان دولت و قوه قضایی ایران اختلافاتی بروز کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با انتقاد از این دستگیری‌ها گفته است: "از تیتر برخی رسانه‌ها می‌توان فهمید چه کسی فردا بازداشت می‌شود."

پس از این اظهارات قوه قضاییه به دولت آقای روحانی اعلام کرد که علیه خبرنگارانی که اخیرا بازداشت شده‌اند مدارکی دارد.

مقام‌های ایرانی همواره می‌گویند بازداشت روزنامه‌نگاران به دلایل امنیتی انجام می‌شود و به خاطر فعالیت‌های رسانه‌ای آنها نیست.

سازمان گزارشگران بدون مرز ایران را یکی از بدترین کشورها از حیث آزادی مطبوعات می‌داند. ایران یکی از بزرگترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در جهان است.

مطالب مرتبط