وزیر کشور ایران: مقدار زیادی بمب کشف کرده‌ایم

حق نشر عکس Isna
Image caption وزیر کشور ایران گفته دشمنان به دنبال عملیات در این کشور هستند

وزیر کشور ایران شنبه شب در گفتگو با شبکه اول تلویزیون دولتی ایران از تلاش‌ها برای اقدام به "عملیات تروریستی" در این کشور خبر داده و گفته است که "همین امروز مقدار زیادی بمب قابل انفجار همراه با چاشنی در شهرهای کشور کشف کرده‌ایم".

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای ایران، عبدالرضا رحمانی فضلی، در برنامه "نگاه یک" شبکه اول تلویزیون دولتی ایران با تاکید بر نقش نیروی انتظامی و سپاه در حفظ امنیت ایران گفته است "در عاشورا تعدادی از [دشمنان ما] می‌خواستند وارد کشور شوند که همه بازداشت شدند."

پس از حملات هفته گذشته پاریس، سپاه پاسداران ایران، از دستگیری "یک تیم تروریستی" در مناطق مرزی کرمانشاه خبر داده بود.

آقای رحمانی فضلی گفته است دولت ایران هر روز در مرزهایش با چنین مواردی روبرو می‌شود اما می‌تواند آنها را خنثی کند.

وزیر کشور ایران گفته است نیروی انتظامی و سپاه امنیت ایران را حفظ می‌کنند.

بر اساس قانون در ایران، وزیر کشور جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی است اما بر فعالیت‌های سپاه کنترل ندارد.

آقای رحمانی فضلی گفته است "ما تهدید می‌شویم. در منطقه به همان نسبتی که تاثیر می‌گذاریم، در نظام بین‌الملل روی ما حساب می‌کنند. دشمنانی داریم که علیه ما فعالند."

به گفته او: "اعترافات، بیانات و کشفیات به ما نشان می‌دهد اینها به دنبال عملیات هستند."

وزیر کشور ایران در پاسخ به این سوال تلویزیون ایران که "تروریست‌ها چقدر با مرز ایران فاصله دارند" گفته است: "ما هر روز اینها را رصد می‌کنیم." به گفته او "هر جا حس کنیم امنیت ما در نقطه‌ای از مرز دچار مشکل می‌شود به خود اجازه دخالت می‌دهیم."

آقای رحمانی فضلی گفته است دولت ایران برای اقدام به این "دخالت‌"ها با عراق، افغانستان و پاکستان هماهنگ است و با آنها نشست‌های امنیتی برقرار کرده و به صورت روزانه مرزهایش را کنترل می‌کند.

با وجود فعالیت گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) در برخی کشورهای اطراف ایران و به ویژه عراق، این گروه تاکنون در داخل ایران فعالیت آشکاری نداشته و مقام‌های ایرانی اعلام کرده‌اند اجازه نزدیک شدن نیروهای داعش به فاصله ۴۰ کیلومتری مرزهای این کشور را نمی‌دهند.

هفته گذشته بهمن ریحانی، فرمانده سپاه استان کرمانشاه گفته بود "تیم‌های بسیاری از گروه تروریستی داعش که از دو سال پیش تاکنون در این استان مشغول فعالیت بوده‌اند توسط سپاه و وزارت اطلاعات دستگیر شده‌اند."

وزیر کشور ایران در گفتگو با شبکه اول تلویزیون ایران همچنین از تدارکات دولت برای برگزاری مراسم اربعین، چهلمین روز کشته شدن امام سوم شیعیان در شهرهای مذهبی عراق خبر داده است.

ایران برای اعزام گسترده زائران ایرانی به شهرهای نجف و کربلا برنامه‌ریزی کرده و وزیر کشور هم گفته است تاکنون بیش از ۶۰۰ هزار روادید برای زائران صادر شده است.