سفر رئیس جمهور روسیه به تهران؛ آیت الله خامنه ای از شخصیت پوتین تمجید کرد

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آیت الله خامنه ای، ولادیمیر پوتین "یک شخصیت برجسته در دنیای امروز" توصیف کرده است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که برای شرکت در نشست رهبران کشورهای صادر کننده گاز به ایران سفر کرده، بلافاصله پس از ورود به تهران، با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در مقر او دیدار کرده است.

دیدار امروز دوم آذر به گزارش وب سایت رسمی رهبر ایران ۲ ساعت به طول انجامیده است. بر اساس گزارش ها، آیت الله خامنه ای در این دیدار "آقای پوتین را شخصیت برجسته‌ای در دنیای امروز" خوانده و از همراهی این کشور در جریان مذاکرات اتمی و از مواضع روسیه در برابر بحران جاری در سوریه تمجید کرده است.

رهبر ایران به "همکاری مناسب تهران- مسکو" در عرصه‌های سیاسی و امنیتی اشاره کرده و مواضع آقای پوتین "به ویژه در یکسال و نیم اخیر" را "خیلی خوب و مبتکرانه" توصیف کرده است. آیت الله خامنه ای به رئیس جمهور روسیه گفته "آمریکایی‌ها همیشه تلاش می‌کنند رقبای خود را در موضع انفعال قرار دهند اما شما این سیاست را خنثی کردید."

آقای خامنه ای "تصمیمات و اقدامات مسکو در موضوع سوریه را موجب افزایش اعتبار منطقه‌ای و جهانی روسیه و شخص آقای پوتین" دانسته است. او گفته "آمریکایی‌ها در نقشه‌ای بلندمدت، درصددند با تسلط بر سوریه و سپس گسترش کنترل خود بر منطقه، خلأ تاریخی تسلط نداشتن بر غرب آسیا را جبران کنند که این نقشه تهدیدی برای همه ملت ها و کشورها به‌ویژه روسیه و ایران است."

بر اساس گزارش رسانه های ایران آقای پوتین هم در این دیدار ایران را کشوری "مستقل، استوار و با دورنمایی بسیار خوب" ارزیابی کرده و گفته خطاب به آیت الله خامنه ای گفته"شما را متحدی مطمئن و قابل تکیه در منطقه و جهان می‌دانیم."

آقای پوتین گفته "ما متعهدیم که بر خلاف برخی‌ها به شرکایمان از پشت خنجر نزنیم و هیچ‌وقت در پشت پرده اقدامی بر ضد دوستانمان انجام ندهیم و اگر اختلافی هم داشته باشیم، با صحبت به تفاهم برسیم."

این دومین ملاقات آقای پوتین و رهبر ایران ایران است. رئیس جمهور روسیه در پاییز سال ۱۳۸۶ هم برای شرکت در نشست رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر، به ایران سفر و با آیت اللله خامنه ای، ملاقات کرده بود.

آقای پوتین امروز از طریق فرودگاه مهرآباد وارد تهران شد و از سوی محمود واعظی، وزیر ارتباطات ایران مورد استقبال قرار گرفت. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه هم که ساعاتی پیش از آقای پوتین به تهران رسیده بود در مراسم استقبال در فرودگاه، حاضر بود. (بیشتر بخوانید: تدابیر شدید امنیتی در تهران به دلیل برگزاری اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز)

رئیس جمهور روسیه در سفر یک روزه خود به تهران، امروز در اجلاس رهبران کشورهای صادر کننده گاز شرکت خواهد کرد و در حاشیه آن با حسن روحانی، همتای ایرانی خود هم دیدار خواهد داشت. (بیشتر بخوانید: ورود سران کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز به تهران)

همزمان با ورود رئیس جمهور روسیه به تهران، رسانه های روسی می گویند که آقای پوتین "سند رفع محدودیت ها و ممنوعیت های همکاری های هسته ای" این کشور با ایران را امضا کرده است. این سند برای عملیاتی کردن بندهای فنی برجام (توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵) است.

بر اساس این فرمان، علاوه بر لغو ممنوعیت فروش تجهیزات، فناوری و کالاهای مربوط به واردات اورانیوم غنی شده از ایران، دو کشور می توانند در زمینه سرمایه گذاری برای اجرای طرح های مشترک اتمی هم همکاری کنند.

براساس این سند، روسیه به صادرات هرگونه مازاد اورانیوم غنی شده ایران - یعنی بالاتر از محدوده ۳۰۰ کیلوگرم - کمک خواهد کرد که از طریق ارسال اورانیوم خام در ازای آن به ایران خواهد بود.

روسیه همچنین به مدرنیزه کردن راکتور آب سنگین اراک و اصلاح دو آبشار سانتریفوژ در فردو کمک خواهد کرد.

حق نشر عکس khamenei.ir
حق نشر عکس tasnim
Image caption آقای پوتین امروز از طریق فرودگاه مهرآباد وارد تهران شد
حق نشر عکس mehr