شروع حملات فرانسه علیه داعش از ناو هواپیمابر شارل دوگل

حق نشر عکس EPA

جنگنده های فرانسوی مستقر بر عرشه ناو هواپیمابر شارل دوگل، نخستین حملات خود علیه مواضع گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) را انجام دادند.

ارتش فرانسه اعلام کرد که این حملات، دوشنبه ۲۳ فوریه (۲ آذر) و علیه مواضع داعش در خاک عراق صورت گرفته است.

هواپیماهای فرانسوی، پیشتر عملیاتی را علیه مواضع داعش انجام داده بودند، اما این نخستین بار است که حملات فرانسه، با استفاده از هواپیماهای مستقر در عرضه ناو هواپیمابر شارل دوگل صورت می گیرد. این ناو هواپیمابر، ظرفیت حمل ۲۶ هواپیمای جنگنده را دارد.

در پی حملات ۱۰ روز پیش پاریس، که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که ناو شارل دوگل به شرق مدیترانه اعزام می شود تا توان عملیاتی این کشور در عملیات علیه داعش افزایش یابد.

اقای اولاند هفته پیش، در جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنای فرانسه گفت که این کشور متعهد به "نابودی" - و نه "مهار" - داعش است و افزود که عملیات نظامی علیه این گروه، در عراق و سوریه تشدید خواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، دو روز پیش به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از کشورهای جهان می‌خواهد به نبرد علیه گروه موسوم به دولت اسلامی بپیوندند.

این قطعنامه، که پیش نویس آن توسط فرانسه تنظیم شده بود، داعش را یک خطر فراگیر و بی‌سابقه توصیف می کرد که جهان را تهدید می‌کند.

حملات آمریکا

همزمان ارتش آمریکا گفت که بیش از ۲۳۸ کامیون حمل سوخت که توسط داعش کنترل می شد را در شمال شرقی سوریه هدف گرفته است.

تصور می شود که کامیون ها یکجا هدف گرفته شدند، زمانی که در انتظار بارگیری در یک نقطه حفاری نفت در نزدیکی حسکه و دیرالزور بودند.

حق نشر عکس Getty
Image caption یکی از منابع اصلی درآمد داعش، فروش نفت از تاسیساتی است که در سوریه اشغال کرده

گزارش شد که هواپیماها ابتدا برای ترساند و دور کردن رانندگان غیرنظامی از کامیون ها تیرهای اخطار شلیک کرده اند.

یکی از منابع اصلی درآمد داعش، فروش نفت از تاسیساتی است که در سوریه اشغال کرده.

وزارت دفاع آمریکا می گوید که ویدئوی این حمله هوایی را که در پایان هفته اتفاق افتاد منتشر خواهد کرد.

هفته پیش هم گزارش شد که ۱۱۶ تانکر نفتی دیگر در حملات مشابه منهدم شد.

کاپیتان جف دیویس سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه گفت: "از بسیاری جهات این عین حمله قبلی بود. با پخش هوایی اطلاعیه هایی برای اخطار به رانندگان برای ترک کامیون ها و همچنین قدرتنمایی شروع شد."

او گفت که هیچ گزارشی از کشته یا زخمی شدن غیرنظامیان وجود ندارد.

این حمله بخشی از عملیات "تایدال ویو ۲" بود که تغییری در تاکتیک های ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا علیه داعش است. در گذشته عمدتا برای پرهیز از آسیب دیدن غیرنظامیان به تانکرهای نفتی حمله نمی شد.

حملات ائتلاف علیه مواضع داعش در عراق و سوریه از سال ۲۰۱۴ شروع شد که پس از اشغال بخش های وسیعی از این دو کشور توسط این گروه بود.

در پی حملات پاریس، عملیات هوایی در روزهای اخیر شدت یافته است.