روحانی هدف قرار دادن جنگنده روسیه را 'بسیار هشدار دهنده و خطرناک' خواند

حق نشر عکس ISNA
Image caption حسن روحانی و محمدجواد ظریف به سرنگونی جنگنده روسیه توسط ترکیه واکنش نشان داده اند

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در اولین واکنش این کشور به سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه این موضوع را "بسیار هشدار دهنده و خطرناک" خوانده و گفته "اطلاعاتی که ما تا امروز در اختیار داریم این است که هواپیما در فضای سوریه مشغول عملیات بوده و هدف قرار گرفته است."

آقای روحانی امروز چهارم آذر گفته "حالا فرض بر این که این هواپیما به مرزهای ترکیه نزدیک شده باشد، موشک و هواپیما که اسباب بازی نیست که کسی در هوا تصمیم به شلیک بگیرد. مگر می‌تواند اینقدر بی‌نظمی بر منطقه به تدریج حاکم شود که هر کسی در هوا هر تصمیمی می‌خواهد اتخاذ کند. این اقدامات بسیار خطرناک است."

رئیس جمهور ایران گفته "همه باید توجه داشته باشند این اقدامات تحریک کننده و تبعات فراوان آن از لحاظ حقوقی به گردن آغازگر مسأله است و همه کشورها باید مراقبت کنند. ما از کشور همسایه و دوست‌مان ترکیه می‌خواهیم که به جدیت مراقب اوضاع باشد چرا که شرایط بسیار حساس است."

آقای روحانی گفته "روسیه و ترکیه هر دو همسایه و دوست جمهوری اسلامی ایران هستند و برای ما بسیار مهم است که روابط همسایگان صمیمی باشد و ما به هیچ عنوان راضی نیستیم بین همسایگانمان اختلاف باشد." او گفته "این گونه حوادث به نفع تروریست‌هاست و روحیه آنها را تقویت می‌کند."

ظریف خواستار خویشتنداری طرف‌ها شد

در واکنشی دیگر، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم سرنگونی جنگنده روسی را "پیام غلط به تروریستها"خوانده است. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) وزیر خارجه ایران افزوده است که "همکاری در مبارزه با تروریسم به عنوان اولویت بی‌قید و شرط ضرورت دارد." آقای ظریف این سخنان را در دیدار با جین آسلبورن، وزیر خارجه لوکزامبورگ، بیان کرده است.

از وزیر امور خارجه ایران نقل قول شده است که ایران "توجه همه را به خویشتنداری و اینکه این اقدامات می تواند به نفع تروریست‌ها تمام شود و از این تحولات تروریستها پیام بسیار غلطی دریافت کنند" جلب می کند.

دیروز سه‌شنبه (۲۴ نوامبر/۳ آذر) جت‌های F-۱۶ ترکیه یک هواپیمای سوخوی ۲۴ روسیه را در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه سرنگون کردند. ترکیه می‌گوید که دو هواپیمای روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بودند و به هشدارهای ترکیه بی‌توجهی کردند. روسیه این ادعا را تکذیب می‌کند. رئیس جمهور روسیه گفته که ترکیه "از پشت به ما خنجر زده است."