'قاسم سلیمانی در سوریه زخم‌های سطحی برداشت'

حق نشر عکس AFP

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع آگاه امنیتی و گروه دیدبان حقوق بشر سوریه نوشته است که سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران چند روز پیش در سوریه دچار جراحات سطحی شده است.

این منبع آگاه امنیتی که از او نام برده نشد اما ظاهرا در سوریه بود به خبرگزاری فرانسه گفت که سرلشکر سلیمانی "چند روز پیش" در یک عملیات تهاجمی در جنوب غربی استان حلب "زخمی شد."

مدیر گروه دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است هم به این خبرگزاری گفت که آقای سلیمانی آسیب دیده است.

رامی عبدالرحمان گفت که او "سه روز قبل در ناحیه العیس در جنوب استان حلب زخم های سطحی برداشت."

از چندین روز قبل شایعاتی درباره زخمی شدن یا حتی مرگ سرلشکر سلیمانی منتشر شده بود که ایران قویا آن را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس سردار رمضان شریف مدیر روابط عمومی سپاه پاسداران ایران روز سه شنبه گفته بود که "سرلشکر سلیمانی کاملا سلامت است و به مقاومت اسلامی در سوریه و عراق برای مقابله علیه تروریست های تکفیری" کمک می کند، که اشاره ای به اسلام گرایان افراطی سنی از جمله داعش است.

رامی عبدالرحمان گفت که آقای سلیمانی درحال "هدایت عملیات نظامی در حاشیه العیس، که تحت کنترل نیروهای هوادار رژیم است" زخمی شد.

او افزود که "تعداد زیادی از جنگجویان ایرانی در این ناحیه حضور دارند."

به گفته او گروه های شورشی روز یکشنبه ضدحمله ای برای عقب زدن نیروهای دولتی در چند ناحیه در جنوب حلب انجام دادند. این نواحی را دولت سوریه با کمک ایران، حزب الله لبنان و حملات هوایی روسیه بازپس گرفته بود.

در سه سال گذشته کنترل بخش شرقی حلب در دست گروه‌های شورشی بوده و نیروهای وفادار به بشار اسد کنترل غرب شهر را در دست داشته‌اند. از ماه گذشته گزارش‌هایی از حضور نیروهای داعش در این منطقه منتشر شد.

ارتش سوریه از مهر ماه عملیات وسیعی را در منطقه حلب آغاز کرده و مناطقی را تحت کنترل گرفته است.

در ماه های اخیر چندین نیروی ایرانی، از جمله فرماندهان سپاه، در مناطق نزدیک به حلب کشته شدند. ایران می‌گوید در سوریه حضور رزمی ندارد و نیروهایش تنها به ارتش سوریه کمک مستشاری می‌کنند.

یک مقام نظامی آمریکا ماه قبل گفت که حدود ۲۰۰۰ ایرانی یا نیروی مورد حمایت ایران در عملیات حلب شرکت دارند.

روسیه هم عملیات هوایی در حمایت از دولت سوریه را در پایان سپتامبر شروع کرد.

مطالب مرتبط