روزنامه‌های صبح تهران؛ دوقلوی بابک زنجانی به کانادا گریخت

صفحه اول روزنامه‌های امروز پنجشنبه پنجم آذر ۱۳۹۴، را سه موضوع بیش از همه پوشانده است، تاکید رهبر ایران در مورد پروژه نفوذ، اعلام آمادگی علی‌ اکبر هاشمی رفسنجانی برای حضور در انتخابات خبرگان و خبر اختلاس ۱۶۰ میلیارد تومانی و فرار عامل آن به کانادا که برخی از روزنامه‌ها از او به عنوان مشابه بابک زنجانی یاد کرده‌اند. هر چند اغلب تحلیل‌ها به اقدام ترکیه در سرنگون کردن جنگنده روسی اختصاص دارد.

پروژه نفوذ و خاکریز بسیج

حق نشر عکس Kayhan

محمد صرفی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته که بسیج مهم‌ترین عامل و سد در برابر تلاش گسترده دشمن برای نفوذ در عرصه‌های مختلف است. بر همین اساس دیروز رهبر انقلاب در دیدار بسیجیان از کسانی و جریان‌هایی که با اتهام افراطی‌گری، بسیج را تخطئه می‌کنند، به شدت انتقاد کرد.

به نوشته این مقاله اگر تلاش برای تغییر باورها را اصلی‌ترین هدف دشمن از نفوذ بدانیم، بسیج مهم‌ترین سپر انقلاب در برابر این پیکان زهرآگین است.

معمای جنگنده روسی

حق نشر عکس Sharq

محمدحسین جهان‌پناه در روزنامه شرق نوشته است که ماجرای سرنگونی جنگنده روسی وقتی مشکوک‌تر می‌شود که بدانیم این حادثه در فاصله چند روز پس از آن رخ داده که ترکیه نسبت به بمباران مناطق ترکمن نشین سوریه در نزدیکی مرزش، به روسیه به شدت هشدار داده بود.

به نوشته این مقاله اگر چه منابع ارتش ترکیه مدعی هستند که در طول پنج دقیقه پیش از سرنگونی هوایی، ۱۰ بار به جنگنده روسی برای خروج از حریم هوایی ترکیه اخطار داده‌اند، با این حال سرنگون کردن هواپیمای روس همچنان حرکتی خصمانه محسوب می‌شود.

نویسنده مقاله شرق که روزنامه‌نگار حوزه هوانوردی و دفاع است در پایان نوشته است، در شرایطی که حتی فرانسه و بسیاری از کشورهای غربی در جنب و جوش یارگیری برای مقابله با داعش هستند، ترکیه دقیقا می‌خواهد کجای صفحه شطرنج حوادث خاورمیانه قرار گیرد؟

رولت روسی اردوغان

حق نشر عکس Vatan

روزنامه وطن امروز در گزارشی نوشته است که سقوط هواپیمای جنگی روسی توسط ترکیه را می‌توان به نوعی به چالش کشیدن مسکو دانست که معلوم شود تا کجا در امر به نمایش گذاشتن قدرت خود جدی است. پیش‌زمینه‌ هدف قرار دادن جنگنده روسی این است که ترکیه از موشک‌های زمین به هوا و هوا به هوای روسیه در سوریه احساس خطر می‌کند.

به نظر این گزارش، ترکیه این موشک‌ها را هشداری علنی علیه خود می‌بیند، چرا که اردوغان قبلا به نیابت از معارضان و تروریست‌ها، اقدام به ساقط کردن جنگنده‌ها و هلیکوپترهای سوری کرده است. حمله اخیر ترکیه به سوخو ۲۴ روسیه را هم شاید بتوان از همین دست عملیات‌ها ارزیابی کرد. این مساله را کرملین به خوبی درک می‌کند و حتما اقداماتی را به عنوان پاسخ در نظر خواهد گرفت.‌

هاشمی: اسفند می‌آیم

حق نشر عکس Etemad

گزارش گروه سیاسی روزنامه اعتماد با این جمله شروع شده، «انشاءالله برای انتخابات اسفندماه می‌آیم.» این جدیدترین اظهارنظر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مورد انتخاباتی است که نام نویسی برای آن از دو هفته دیگر آغاز می‌شود.

به نوشته این گزارش آمدن آیت‌الله برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری است، انتخاباتی که خود او بارها در سخنرانی‌هایش اشاره کرده بود که اهمیت آن بسیار بیشتر از انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حالا این بار تصمیم‌گیری در مورد آمدن یا نیامدن به این انتخابات را موکول به لحظه آخر نکرده است و برخلاف انتخابات ریاست جمهوری یازدهم این بار درست چند هفته پیش از آغاز نام نویسی برای خبرگان خبر قطعی از آمدنش داده است؛ قطعیتی که البته به یک انشاءالله هم وابسته است.

دوقلوی بابک زنجانی

حق نشر عکس Arman

یاسمین طالقانی در گزارشی در روزنامه آرمان نوشته است که دوقلوی بابک زنجانی به کانادا گریخت! این یک واقعیت است و باید باور کرد که پول نفت کشورمان در زمان دولت قبل به ناکجا آباد رفته است. اعتماد به افرادی مانند بابک زنجانی و شخص جدیدی که دیروز رئیس سازمان بازرسی کل کشور او را شبیه بابک زنجانی معرفی کرد، سبب شده است که این روزها و با تدبیر دولت جدید، مقامات قضایی به دنبال آنها باشند تا بتوانند پول نفت را پس بگیرند.

به نوشته این گزارش در حالی که تعداد جلسات محاکمه برگزار شده برای بابک زنجانی از ۱۵ جلسه گذشته است، دیروز رئیس سازمان بازرسی کل اعلام کرده که فردی نفت را از وزارت نفت ایران دریافت می‌کرده و قرار بوده که پول آن را به دولت پرداخت کند، اما ۱۶۰ میلیارد تومان از این پول را برداشته و به کانادا گریخته است.‌

جدال سیاسی روی قبرستان سیب‌زمینی‌

حق نشر عکس Qanoon

شیوا نیک وظیفه در گزارشی در روزنامه قانون نوشته است که ماجرای امحای سیب‌زمینی اتفاق تازه‌ای نیست و پیش از این نیز بارها تکرار شده اما این بار گویا حساسیت آن پس از تصویب برجام در مجلس دلایل دیگری دارد.

به نوشته این گزارش در اتفاق اخیر تا جایی که امکان داشت توزیع سیب زمینی رایگان بین مردم و اقشار آسیب‌پذیر در استان فارس، یعنی استانی که معدوم سازی این محصول را انجام داده صورت گرفته است.

خلاصه آن که نتیجه بررسی‌های قانون نشان می‌دهد که گویا سیب‌زمینی به سوژه‌ای تازه برای جدال سیاسی تبدیل شده است.

در پایان این نوشته از جمله آمده که اصل حساسیت رسانه‌ها به چنین وقایعی در عرصه اقتصادی و کشاورزی البته چیز بدی نیست، مشروط به این که گروه‌های سیاسی به سایر مسائل مشابه مثل وضعیت ناگوار کشاورزان و تولیدکنندگان حساس بمانند.

مطالب مرتبط