'پیکر رکن آبادی برای تعیین علت مرگ آزمایش می شود'

حق نشر عکس Mehr

برادر غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان، که جسد او چند روز پیش پس از دو ماه در عربستان سعودی شناسایی شد، می گوید که انجام آزمایش‌ها نشان خواهد داد که آیا ادعای عربستان در مورد مرگ او صحیح است یا خیر.

جسد آقای رکن آبادی روز جمعه به ایران منتقل شد و مراسم تشییع جنازه به فاصله کوتاهی در "مصلای امام خمینی" برگزار شد.

او در جریان واقعا منا که براساس آمار خبرگزاری فرانسه ۲۲۳۶ نفر در آن کشته شدند ناپدید شده بود اما جسد او پیدا نشد و باعث گمانه زنی هایی در ایران در مورد سرنوشت او شد.

به گزارش رسانه های ایران ۴۶۲ نفر قربانیان حادثه منا ایرانی بودند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا مراسم تشییع جنازه با حضور مقام های عالی رتبه و خواندن نماز میت از سوی آیت الله موحدی کرمانی برگزار شد و در آن علیه آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی شعار داده شد.

آقای رکن آبادی تا سال قبل در پست بسیار حساس سفیر ایران در لبنان خدمت می کرد.

مرتضی رکن آبادی برادر دیپلمات سابق ایران به خبرگزاری ایسنا گفت: "الان آزمایش‌ها برای تشخیص هویت از طریق دی ان ای و دلایل فوت در حال انجام است. از سوی سعودی‌ها دلیل فوت تنگی نفس و خفگی اعلام شده است."

او افزود:‌ "نمی توانیم فعلا اظهار نظری داشته باشیم باید ۴۸ ساعت صبر کنیم تا علت و زمان دقیق فوت مشخص شود و اگر مغایر با ادعای سعودی ها باشد قطعا شکایاتی را به دادگاه‌های بین المللی ارائه خواهیم کرد."

پیشتر در طول هفته دو نفر از اعضای خانواده آقای رکن‌آبادی به عربستان رفتند و برای تشخیص هویت او علاوه بر آزمایش‌های دی اِن اِی، از "تطبیق شواهد و تصاویر" استفاده شد.

ایران تا مدت ها نسبت به خبر جان باختن آقای رکن آبادی تردید نشان می داد و مقام های رسمی ایران، در اظهار نظرهای متعدد از احتمال "ربوده شدن" او در عربستان از سوی کشورهای دیگر صحبت کردند.

در روز عید قربان سال جاری (دوم مهر) در جریان اجرای مراسم رمی جمرات در منا صدها نفر از زائران در اثر فشار جمعیت کشته یا مفقود شدند.

مطالب مرتبط