ایران حمله اخیر سایبری به وزارت خارجه آمریکا را تکذیب کرد

حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه ایران تکذیب کرده است که حملات اخیری که ادعا می شود متوجه کارکنان وزارت خارجه آمریکا بود از ایران نشات گرفته است.

این واکنش پس از آن است که روزنامه نیویورک تایمز روز ۲۴ نوامبر گزارش داده بود مقام های دولت آمریکا از حملات سایبری ایران طی یک ماه اخیر به مقام های وزارت خارجه خبر داده بود.

بنابه این گزارش حملات اخیر از جمله حساب های شبکه های اجتماعی کارکنان وزارت خارجه را هدف می گرفت.

به گزارش رسانه های دولتی ایران آقای انصاری تاکید کرد که ایران خود "قربانی حملات جدی سایبری مثل استاکس نت" بوده و گفت: "ایران هیچگاه این حملات غیرقانونی را با حملات متقابل سایبری پاسخ نداده است."

آقای جابری انصاری همچنین گفت "از دیدگاه ما فقدان یک نظام حقوقی کارآمد در عرصه بین المللی برای جلوگیری و ممنوعیت از چنین حملاتی یکی از کمبودهای جدی در این زمینه می باشد."

نیویورک تایمز به نقل از منابع دیپلماتیک و پلیس نوشت که در یک ماه گذشته هکرهای ایرانی افرادی را در وزارت خارجه آمریکا که روی مساله ایران و خاورمیانه کار می کنند شناسایی کرد و ای میل ها و حساب های شبکه اجتماعی آنها را هک کرد.

بنابه این گزارش شرکت فیسبوک وزارت خارجه آمریکا را مطلع کرد که هکرهای دولتی به حساب های این کارکنان نفوذ کرده است.

یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به این روزنامه گفت:‌ "این حمله به دقت طراحی شده بود و میزان دانش آنها از اینکه کدام کارکنان ما اکنون بعد از توافق هسته ای روی مساله ایران کار می کند را نشان داد. حمله ای ظریف بود."

فیسبوک ماه پیش سیستم هشداری را راه انداخت تا در صورتی که هکرهای مورد حمایت دولت ها وارد حساب کسی می شوند آنها را مطلع کند.

به نوشته نیویورک تایمز در پیام فیسبوک به کارکنان وزارت خارجه آمده بود: "معتقدیم که حساب فیسبوک و سایر حساب های اینترنتی شما احتمالا هدف حملات عواملی که تحت حمایت دولت ها هستند قرار گرفته."

مقام های وزارت خارجه آمریکا به نیویورک تایمز گفتند که هیچ یک از این حوادث اجرای توافق اتمی را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

به نوشته این روزنامه جیمز کلاپر رئیس اطلاعات ملی آمریکا - هماهنگ کننده کلیه سازمان های اطلاعاتی آمریکا - در یک جلسه محرمانه در کنگره گفته است که فکر نمی کند ایران قصد انجام حملات بزرگی که دستاوردهای توافق اتمی را تهدید کند داشته باشد.

در این گزارش تاکید شده که ضدحملات سایبری ایران پس از آن شروع شد که آمریکا حملاتی ویروسی علیه تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز ترتیب داد. آن حملات در اواخر دوران جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا انجام شد.