روزنامه های تهران: امیدوار به اجرای برجام

روزنامه های امروز صبح تهران، یکشنبه ۸ آذر در عنوان های اصلی خود از مانور مبارزه با شورش های خیابانی نوشته اند و آمادگی نیروهای نظامی و پلیس برای مقابله با تهدیدهای امنیتی شهرها و در عین حال به وضعیت نگران کننده شهر تهران و کمک طلبیدن شهردار تهران هم پرداخته اند.

حوادث ترکیه و فضای سرد بین آن کشور و روسیه موضوع اصلی مقالاتی درباره منطقه و جهان است و نگرانی از افزایش بهای ارز در کشور از دیگر مسایلی است که تحلیگران اقتصادی روزنامه ها بدان پرداخته اند.

حق نشر عکس Bahar
Image caption تیتر و عکس صفحه اول بهار

حالت انتظار برای اجرای برجام

روزنامه های تندرو به بهانه اظهار نظر دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشاپیش ختم برجام را خوانده اند اما ابوالقاسم قاسم زاده در سرمقاله روزنامه اطلاعات نوشته: از آغاز مذاکره ایران و گروه ۱+۵ درباره پرونده هسته‌ای، دو جریان خبری و تبلیغی در داخل و خارج از کشور از سوی رسانه‌ها شکل گرفت. جریانی که به پایان موفق امید دارد و نسبت به اجرای توافق و پایان بخشیدن به بررسی پرونده خوشبین است. جریان مقابل آن همواره اخبار منفی را برجسته می‌سازد و خطر شکست مذاکره و اجرای برجام را دنبال می‌کند و از آن خبر می‌سازد و گزارش می‌دهد. دمیدن بدبینی، مسیر اطلاع‌رسانی و فعالیت رسانه‌ای این جریان است که در داخل کشور و در خارج، از سوی برخی رسانه‌های غربی و همچنین رسانه‌های کشورهای عربی منطقه و اسرائیل، ادامه دارد.

به نوشته این مقاله از دیروز با مصاحبه کوتاه آمانو دبیرکل آژانس انرژی اتمی، مصاف این دو جریان رسانه‌ای از خوشبینی و بدبینی شدت گرفته است اما این گزارش گرچه مهم است، اما مهم‌تر از آن تصمیم شورای حکام براساس گزارش آمانو است زیرا مجموعه اتهاماتی که به ایران وارد شده، اقدامی سیاسی بوده و همه می‌دانند که آمریکا، اسرائیل، انگلیس و فرانسه در سال‌های گذشته به‌صورت سیاسی، پرونده پ.ام.دی را برای ایران درست کردند.

سرمقاله اطلاعات به این جا رسیده که: مدیرکل آژانس، وقتی گزارش خود را ارائه کرد، طبق برجام، باید در شورای حکام و در اقدامی سیاسی، مسأله پی.ام.دی را حل کنند. می‌توان پیش‌بینی کرد این اتفاق به احتمال ۹۰ درصد در روزهای آینده رخ خواهد داد، چون بایستی پرونده ایران را عادی کنند تا برجام اجرایی شود.

فرید‌‌‌‌ون مجلسی با عنوان «آژانس استخوان لای زخم نگذارد» در قانون نوشته: اد‌‌‌‌عای آژانس د‌‌‌‌ر باب اینکه د‌‌‌‌ر باره صلح آمیز بود‌‌‌‌ن یا نبود‌‌‌‌ن فعالیت های قبلی ایران قانع نشد‌‌‌‌ه باشد‌‌‌‌ جنبه اثبات امر سلبی به خود‌‌‌‌ می گیرد‌‌‌‌. این حرف را قبلاً هم گفته اند‌‌‌‌، و اکنون چه منظوری د‌‌‌‌ارند‌‌‌‌، یا چه اتفاقی موجب پیش کشید‌‌‌‌ن چنین سخنی شد‌‌‌‌ه یا د‌‌‌‌ر وضعیت کنونی چگونه می توان صلح آمیز بود‌‌‌‌ن عملکرد‌‌‌‌ی را د‌‌‌‌ر زمان گذشته ثابت کرد‌‌‌‌!

به نوشته این تحلیلگر سیاست خارجی: معمولاً باید‌‌‌‌ مد‌‌‌‌عی خلاف آن را به موجب شواهد‌‌‌‌ ثابت کند‌‌‌‌، که آن هم با توجه به پذیرش شرایط و حتی انجام تعهد‌‌‌‌ات برجام منتفی می شود‌‌‌‌. این گونه ایراد‌‌‌‌ها یا بهانه‌جویی ها بیشتر می تواند‌‌‌‌ سیاسی باشد‌‌‌‌. البته د‌‌‌‌ر برابر واکنش نمایند‌‌‌‌ه ایران د‌‌‌‌ر باره زیر سؤال رفتن کل تفاهم و مذاکرات و توافق های د‌‌‌‌و ساله، آقای آمانو توضیح د‌‌‌‌اد‌‌‌‌ که گزارش او را الزاماً نمی توان سفید‌‌‌‌ یا سیاه تلقی کرد‌‌‌‌. به عبارت د‌‌‌‌یگر با اما و اگری د‌‌‌‌ر زمینه خاکستری احتمالاً تصمیم‌گیری را بر عهد‌‌‌‌ه شورای حکام واگذار می کند‌‌‌‌.

مقاله قانون نتیجه گیری کرده: ترد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ی نیست که ایران خواهان اجرای برجام و رفع تحریم‌هاست، وگرنه زیر بار این همه انتظار و مذاکره و تفاهم نمی رفت. از طرف د‌‌‌‌یگر هستند‌‌‌‌ کسانی که د‌‌‌‌ر باره اجرای برجام ترد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ د‌‌‌‌ارند‌‌‌‌، یا اصولاً اد‌‌‌‌امه تحریم ها و کنار گذاشتن برجام را ترجیح می د‌‌‌‌هند‌‌‌‌. اما وقتی شورای امنیت نیز به اتفاق آرا به لغو قطعنامه های تحریم کنند‌‌‌‌ه رأی د‌‌‌‌اد‌‌‌‌ه،سنگینی کفه ترازو بیشتر به سمت بقای برجام است.

شلیك به وكیل

صالح نیکبخت در مقاله ای در شرق نوشته: ترور طاهر الچی، رئیس کانون وکلای دادگستری دیاربکر ترکیه، زمانی اتفاق افتاد که او در حال سخنرانی برای صدها نفر از وکلا در محل کانون وکلای دادگستری دیاربکر بود. الچی حدود یک ماه پیش نیز به دلیل مبارزه برای ایجاد صلح و آشتی در ترکیه و انتقاد از اقدامات رجب طیب اردوغان شبانه بازداشت شده بود که قضات آنکارا این بازداشت غیرقانونی را برنتابیدند که باعث آزادی او شد و او مجددا به عنوان رئیس این کانون به کار خودش ادامه داد.

این وکیل ایرانی اضافه کرده: این ترور و نوع آن که به‌وسیله مأموران امنیتی و پلیس ترکیه به صورتی هدایت‌شده اتفاق افتاده در شرایط کنونی کشور ترکیه، که اقدامات نظامی آن در معرض اتهامات بین‌المللی قرار گرفته است، ناظران سیاسی را متوجه شرایط و اوضاع و احوال ترکیه در تابستان ١٩٨٠ میلادی کرده.

در ادامه مقاله شرق آمده ترور و خشونت در شرایطی صورت می‌گیرد که به اتفاق نظر دوست و دشمن، دولت اردوغان و نظامیان این کشور در مبارزه با تروریسم جهانی که داعش رهبری آن را برعهده دارد، صادقانه عمل نمی‌کنند و هم‌اکنون به جای مبارزه با داعش در شمال سوریه، به نیروهای نظامی یگان‌های احزاب کرد شمال سوریه که عرصه را بر داعش در این منطقه تنگ کرده‌‌اند، حمله می‌کنند.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون محمدرضا ثقفی، بی قانون

فقط ایران نیست که نفت و گاز دارد

صادق جنان صفت در سرمقاله روزنامه ایران با اشاره به ذخیره گازی کشور که ۳۴۵ میلیارد بشکه نفت و گاز قابل استحصال است که فقط ۳۰ درصد آنها به بهره‌برداری رسیده نوشته هفتاد درصد آن در درون زمین و دریا باقی مانده است. این میزان ذخایر نفت و گاز باقی مانده در دریا و دشت‌های ایران در نگاه نخست خرسندکننده و شادی‌آفرین است و می‌توان با امید به آنها زندگی کرد اما پس از آن باید به این اندیشید که این ثروت طبیعی چگونه به درآمد تبدیل شود.

به نوشته این اقتصاددان ایران در همین لحظه و در این مقطع از زمان دارایی‌های مالی، تکنولوژیک اندکی برای رسیدن به نقطه‌ای مناسب در بهره‌برداری دارد و چاره‌ای جز استفاده از ثروت و تکنولوژی جهان ندارد. اما دنیای امروز با دنیایی که در آن ویلیام ناکس دارسی به ایران آمد و با رنج و مرارت نفت ایران را به بازار عرضه کرد تفاوت‌های قابل اعتنایی دارد.

سرمقاله روزنامه ایران یادآوپری کرده که مهم‌ترین تفاوت دنیای امروز با سال‌های ۱۲۹۰ هجری شمسی این است که کشورها و سرزمین‌هایی که نفت و گاز دارند و می‌خواهند آنها را از ژرفای آب‌های سرزمینی خود یا چاه‌های نهفته در پهنه و دشت‌های خود بیرون آورده و به بازار عرضه کنند پرشمار شده‌اند حضور سران ۱۸ کشور جهان که هر کدام در اندازه‌های گوناگون گاز دارند نشانه‌ای از همین ادعاست.ایران تنها کشوری نیست که نفت و گاز دارد و تنها جایی نیست که سرمایه‌گذاران جهانی را به سوی خویش می‌خواند.

چرا ارز گران می شود

امرالله امینی در مقاله ای در روزنامه بهار نوشته: افزایش قیمـت ارز در كشـور و نوسـانات موجودى كـه در ایـن زمینـه رخ مى دهد به عوامل بسیار زیادى بستگى دارد كه ازجمله این مسـائل مىتوان به انتظارات شكل گرفته در مـردم كـه ناشـى از مسـائلى ماننـد آینده نگرى سیاسـى، اقتصادى و غیره اسـت اشـاره كرد كه خود این عامل مى تواند تاثیر بسیار زیادى را در این ماجرا بگذارد و قیمت ارز را افزایش دهد.

به نوشته این مقاله: نكته بعدى عرضه ارز از سـوى دولت اسـت. باید به هزینه هاى بالاى دولت اشـاره كرد كه نمى تواند با این شرایط از پس تقاضاهاى مـردم برآید و جواب آنها را دراین عرصـه بدهد.البتـه برخى از مواقـع مسـائلى مانند فصل سـفر و دیگر اتفاقات باع ث صعودى شدن نرخ ارز در بازار مى شود.به همین جهت نباید روزهاى نزدیك به ایـام اربعین حسـینى را فرامـوش كرد و مسـافرتهایى را كه در این راستا صورت مى گیرد بى تاثیر دید.

اما نباید فراموش كرد كه در شرایط فعلى دولت حال وروز خوبـى ندارد و بایـد به این وسیله كسـرى بودجه اى را كه با آن روبه رو است جبران كند كه این اتفاق روى دیگرى از گرانى نرخ ارز در روز جارى است. بـا اتفـاق پیش آمـده بازار ارز بروزهاى باثباتى پشت سـر نمى گذارد.

ناامنی‌های مجازی

اعتماد در گزارشی از ناامنی ها در فضای مجازی نوشته و این که مبادا به جامعه سرایت کند و نظر چند صاحب نظر را پرسیده.

مهدی محسنیان‌راد استاد رشته ارتباطات در جواب گفته آزادی بیان و آزادی مطبوعات در كشورها نقش موثری در استفاده مردم آن‌ كشور از شبكه‌های اجتماعی دارد. كشورهایی كه دست ‌بازتری در ابراز نظر و عقیده‌ دارند، استفاده كارآمد‌تری از فضای مجازی می‌كنند و آسیب‌های اخلاقی شبكه‌های مجازی آنها به مراتب كمتر از كشورهایی است كه با محدودیت مواجه ‌هستند.

احمد شوهانی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به اعتماد گفته: دنیای دیجیتال هم فایده دارد و هم خطرات؛ خطراتی كه به نوع استفاده كاربران بستگی‌دارد. این ما هستیم كه با استفاده ناسالم خود، امنیت اخلاقی، اجتماعی و خانوادگی فضای مجازی را به مخاطره می‌اندازیم. قوانین رایانه‌ای سفت و سخت برای برقراری امنیت اخلاقی شبكه‌های اجتماعی تا زمانی كه كاربران این

حساسیت را درك نكنند، فایده‌ای نخواهد داشت.

نعمت احمدی در همین باره به اعتماد گفته: شبكه‌های اجتماعی خدمات خوبی به مردم ارایه می‌دهند، پس باید فواید آنها را هم در نظر گرفت و این فواید را برای مردم تقویت كرد. بهتر است از بستر تكنولوژی و فضای مجازی بهره جست. در این فضا باید برخورد قانونی در مرحله آخر قرار بگیرد و فرهنگ‌سازی در مراحل ابتدایی و اصلی باشد. در ایران قوانین رایانه‌ای لازم برای برخورد با مجرمان وضع شده است اما برخورد با مجرمان یك موضوع است و آگاه‌سازی جامعه برای پیشگیری از وقوع جرم موضوع مهم‌تری است.

این تناقض ها از کجا می آید

منصور فرزامی در سرمقاله مردم سالاری سخن چند تن از مسوولان از جمله سخنگوی دولت و سخنگوی قوه قضاییه و وزیر کشور و استاندار تهران را نقل کرده که همگی گفته اند کسی حق ندارد جلو آزادی بیان را بگیرد‌. وقتی قانون اجازه داد کسی اجتماع داشته باشد و سخنرانی کند، هر کسی این اجتماع را به هم بزند خلاف قانون و شرع عمل کرده است‌. اگر کسی از آزادی بیان سوء استفاده کند با او برخورد می‌شود‌…

نویسنده مقاله افزوده: این مطالب در حاشیه همایش اصلاح طلبان و تجمع حدود پنجاه نفری گروه مخالف یا خودسر یا گروه فشار در هفته گذشته بوده است و اضافه کنید به مشکلاتی که در اندیمشک برای سخنرانی دبیر کل حزب مردم‌سالاری پیش آمد‌. اگر این ایجاد اختلال در روند اجرای قانون و سخنرانی و همایش با اراده و عمل چند جوان هیجان زده احساساتی و ماجراجو پیش می‌آمد، تا حدی قابل تحمل و چشم پوشی بود اما اگر به معرکه گردانی نماینده‌ای که خود به عنوان برگزیده‌ مردم بر مسند قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون باشد چه توجیهی دارد.

سرمقاله مردم سالاری در نهایت پرسیده: چه کسی باید به تناقضات رفتاری و گفتاری بالا پاسخ دهد ؟ آیا با این فشارها و خودسری‌ها و این کاسبی‌ها می‌توان به رونق فضای دو انتخابات بسیار مهم پیش‌رو، امید داشت‌. آیا در این عصر انفجار اطلاعات و فضای داعشی که ذهن و زبان غرب و شرق را به خود مشغول کرده می‌توان امیدوار بود که منطق و تدبیر و عملکردهای این چنینی ما در عرصه مضطرب جهانی، مقبول و مشروع باشد؟

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون امین منتظری، بی قانون

خروج سعید مرتضوی

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: حسین دهدشتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به خروج سعید مرتضوی از کشور، گفت: تا آنجایی که من اطلاع دارم مرتضوی به‌علت اتهامات اقتصادی ممنوع‌الخروج بوده و طبیعتا نمی‌توانسته از کشور خارج شود، حال معلوم نیست که وی چگونه و براساس چه ضابطه‌ای از کشور خارج شده است.

به نوشته این طنزنویس: دهدشتی با اشاره به احتمال فرار مرتضوی به کشورهای اروپایی همچون کانادا، گفت: هنوز معلوم نیست که برنامه و رویه وی چگونه است، اما قطعا نباید روزه شک‌دار گرفته و اجازه خروج یک متهم اقتصادی را صادر کرد، زیرا این مسائل یک نوع بی‌اعتمادی را در کشور ایجاد می‌کند.

ستون شرق به این جا رسیده که: ما بچه بودیم می‌رفتیم از ویدئوکلوپ سر کوچه فیلم اجاره کنیم باید شناسنامه می‌گذاشتیم گرو و طرف هم تا فیلم را پس نمی‌دادیم نمی‌گذاشت از محله خارج شویم و برویم مدرسه، چه برسد به اینکه برویم تا شاه‌عبدالعظیم که کباب بزنیم و برگردیم. بچگی به ما خیلی سخت می‌گرفتند واقعا.

احسان ابراهیمی در روزنوشته های رییس جمهور که به تقلید از کتاب روزنامه خاطرات هاشمی رفسنجانی برای حسن روحانی می نویسد از زبان رییس جمهور نوشته: ناگهان د‌‌ر اتاق را زد‌‌ند‌‌ و آقای مسنی وارد‌‌ اتاق شد‌‌ و لحن مظلوم و آرام پرسید‌‌: «آقای روحانی پس گفتید‌‌ شماره سعید‌‌ مرتضوی رو ند‌‌ارید‌‌ نه؟» گفتم: «نه والا، اگه د‌‌اشتم حتما می‌د‌‌اد‌‌م.» از جواد‌‌ هم همین سوال را کرد‌‌، و جواد‌‌ جواب د‌‌اد‌‌: «خد‌‌ا رو شکر کارم تا حالا بهش نیفتاد‌‌ه اصلا.» از تخت روانچی هم پرسید‌‌، ولی تخت روانچی با لبخند‌‌ فقط نگاهش کرد‌‌.

در ادامه خاطرات روزانه رییس جمهور آمده: پرسید‌‌م: «حالا واسه چی شماره‌اش رو می‌خواید‌‌؟» جواب د‌‌اد‌‌: «والا چند‌‌ سال پیش افتاد‌‌م زند‌‌ان، حالا هم محکومیتم تموم شد‌‌ه ولی چند‌‌ین ساله که ممنوع‌الخروجم، نمی‌تونم برم بچه‌هام رو ببینم. وقتی د‌‌ید‌‌م سعید‌‌ مرتضوی خیلی راحت بلیت گرفته رفته عراق، خواستم ببینم راهی د‌‌اره منم برم؟».

تهران دیگر شهر زندگی نیست

فرهاد اصلانی درست در روزی که شهردار تهران از مردم شهر کمک طلبیده تا به جمع آوری معتادان و کارتون خواب ها یاری برسانند فرهاد اصلانی هنرپیشه سینما در مقاله ای در شرق نوشته: شرایط تهران روز‌به‌روز در حال وخیم‌ترشدن است؛ حالا دیگر مشکلات کلانی مثل کودکان خیابانی و کار، معتادان کارتن‌خواب، ترافیک و حتی آلودگی هوا به مسائل روزمره شهر بدل شده‌اند که کمتر توجهی به آن‌ها می‌شود. عادت‌کردن شهروندان به این مقوله‌ها نشان از آن دارد که گویی امیدشان را به بهبود اوضاع در این خصوص از دست داده‌اند و شاید بشود اعتراف کرد دیگر تهران شهرِ زندگی نیست.

نویسنده با اشاره به کمک طلبی شهردار تهران نوشته:تهرانی‌ها امروز در معرض هر آسیبی هستند؛ از افزایش اعتیاد در میان زنان تا گسترش جرم و جنایت و حتی نگرانی از رانندگی وحشتناک موتوری‌ها در سطح شهر. اینکه جسارت داشته باشیم برای بیان این آسیب‌ها، به‌تنهایی نمی‌تواند گرهی از مشکلات پایتخت بگشاید بلکه می‌تواند هر آسیبی را به آسیب دیگری گره بزند.

به نوشته مقاله شرق: تهران مدام در حال گسترش فضاهای تجاری و اقتصادی‌اش است و شهر دیگر به یک پارکینگ بزرگ بدل شده چراکه شهرداری بدون درنظرگرفتن امکان احداث پارکینگ به مجتمع‌های تجاری بزرگ اجازه ساخت‌وساز می‌دهد و مشکلات به یکدیگر گره خورده اند و اگر ما؛ چه در مقام شهروند و چه در مقام مسئول، دست از فعالیت‌های ظاهری برنداریم، روزی دیگر واقعا تهران شهری برای زندگی نخواهد بود؛ چراکه در همه‌جایش آسیب‌های مختلف اجتماعی و فردی موج می‌زند.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون محسن ظریفیان، قانون

مهدی مالمیر در مقاله ای در شهروند با اشاره به ترافیک شدیدی که در تهران همزمان با برپایی اجلاس رهبران کشورهای تولید کننده گاز پدید آمده بود نوشته از این شانس‌ها همیشه از در و دیوار نمی‌ریزد که چند روز پیش از اجلاس مهم جهانی معروف به «اوپک گازی» باران و رگباری بر سر شهر تهران باریده و هوای پایتخت به تعبیر کار‌شناسان اداره هوا‌شناسی «کمی تا قسمتی» قابل تنفس شده باشد! چه اگر جز این بود یا باید خفت می‌کشیدیم از درجه بالای غلظت آلاینده‌های هوای شهر تهران یا این‌که خیال خود و میهمانان خارجی را راحت می‌کردیم و کل شهر را چند روزی تعطیل.

قفل شدن خیابان‌های منتهی به هتل محل اقامت دیپلمات‌های خارجی، تراکم خودرو‌ها، اعصاب‌خوردی رانندگان و رهگذران، دست‌هایی که بی‌دریغ بر بوق ماشین‌ها می‌کوبیدند و پرخاش‌ها و ناسزاهایی که «مسلمان نشنود، کافر نبیناد» جملگی اهالی شهر تهران را در روزهای گذشته عاصی کرده بود!

ناکارآمدی شهر تهران در میزبانی اجلاس‌های بزرگ بار دیگر و به روشنی پیوند جدا ناشدنی عرصه داخلی و سیاست خارجی را در برابر چشمانمان قرار داد.

از زمان آغاز دور تحریم‌ها تا به امروز که خوشبختانه به فضل دولت تدبیر و امید روزنه‌ای به اقتصاد جهانی گشوده شده است، اما اقتصاد کشورمان در دوران پساتحریم بسیار شبیه به حال و هوای شهر تهران در هفته گذشته است.

مطالب مرتبط