دستیار رئیس جمهور ایران: در کشور جریان همسو با داعش نداریم

حق نشر عکس mehr

علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، گفته است که در این کشور "جریان همسو با داعش نداریم و در بین اهل‌سنت نیز چنین افرادی نداریم و اگر کسی هم به صورت فردی و موردی پیدا شود، قطعا مورد سرزنش اهل سنت است".

آقای یونسی امروز یکشنبه ۸ آذر (۲۹ نوامبر) به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: "اسلام به شدت با تکفیری‌ها مخالف است و آنچه عامل ناامنی شده این است که مسلمانان از اسلام دور شده‌اند."

دستیار رئیس جمهور ایران، در عین حال از کشورهای غربی در مبارزه با نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) انتقاد کرده و افزوده است: "کشورهایی که ادعای مبارزه با تروریسم و داعش را دارند، باور نمی‌کردند قربانی تروریسم قرار گیرند و اکنون می‌بینیم که فرانسه به جایی رسیده است که ایران چند سال پیش هشدار داده بود."

اظهارات آقای یونسی در حالی بیان شده است که هفته گذشته محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران گفت: "داعش خیلی وقت است که می‌خواهد در ایران ناامنی ایجاد کند، اما تا الان نتوانسته است."

سرلشکر جعفری افزود که گروه‌هایی چون داعش "دارای شبکه‌های پشتیبانی مختلفی هستند که چندی پیش با یکی از آنها برخورد شد و سایر گروه‌ها هم تحت اشراف کامل هستند و به موقع با آنها برخورد می‌شود".

پیش از او نیز عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، در ارتباط با تلاش‌های صورت گرفته برای انجام "عملیات تروریستی" در ایران سخن گفته بود.

او شنبه شب ۳۰ آبان (۲۱ نوامبر) در گفتگو با شبکه اول تلویزیون دولتی ایران از تلاش‌ها برای اقدام به "عملیات تروریستی" در این کشور خبر داد و گفت که "همین امروز مقدار زیادی بمب قابل انفجار همراه با چاشنی در شهرهای کشور کشف کرده‌ایم".

انتخابات

آقای یونسی همچنین در گفتگوی خود با ایرنا و در اظهارنظر کوتاهی درباره انتخابات پیش‎رو در ایران گفت که "هدف گروه‌های انحرافی، دور شدن مردم از فضای انتخابات است."

انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران و مجلس خبرگان رهبری به طور همزمان در اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود.

مشاور رئیس جمهور ایران، با اشاره به تجمع برخی از معترضان و برهم‌زدن سخنرانی تعدادی از چهره‌های سیاسی، گفت: "اگر جلسه‌ای قانونی برگزار می‌شود، مقامات امنیتی باید تدبیری اتخاذ کنند که از هرگونه تعرضی جلوگیری شود."

حدود یک هفته پیش سخنرانی مصطفی کواکبیان، از نمایندگان سابق اصلاح‌طلب در مجلس، در شهر اندیمشک لغو شد. به گفته خبرگزاری ایلنا عده‌ای که خود را "امت حزب‌الله" معرفی کردند در مقابل فرمانداری اندیمشک تجمع کردند و خواهان لغو سخنرانی آقای کواکبیان شده‌اند.

پیش از آن نیز سخنرانی تعدادی از شخصیهای سیاسی کشور از جمله علی مطهری و عبدالواحد موسوی لاری مورد اعتراض مخالفان قرار گرفته بود.