عربستان: بازار جهانی می‌تواند افزایش تولید نفت ایران را جذب کند

حق نشر عکس EPA
Image caption علی النعیمی، وزیر نفت عربستان در نشست اوپک

هم‌زمان با آغاز نشست اوپک در وین، علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی گفته است که تقاضای جهانی برای افزایش احتمالی تولید نفت ایران در سال آینده وجود دارد.

آقای نعیمی امروز جمعه ۴ دسامبر (۱۳ آذر) با اشاره به ایران گفت که از حضور همه در بازار استقبال می‌شود و تاکید کرد که "مطلقا هیچ اختلاف نظری وجود ندارد".

عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق هم با تاکید بر افزایش تولید نفت کشورش در سال آینده گفت که ایران هم بعد از رفع تحریم‌های غرب "حق دارد تولیدش را افزایش دهد".

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران می‌گوید ایران تنها در صورتی حاضر است درباره سهمیه‌اش یا مسائل دیگر با اوپک گفت‌وگو کند که میزان تولیدش به سطح قبل از تحریم‌ها برسد.

آقای زنگنه پیش از آغاز صد و شصت و هشتمین نشست اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) به خبرنگاران گفت: "ایران پس از لغو تحریم‌ها در هر صورت ۵۰۰ هزار بشکه به تولید خود می‌افزاید و این حجم را وارد بازارهای جهانی می‌کند".

+بیشتر بخوانید: زنگنه در آستانه اجلاس اوپک: افزایش تولید نفت ایران به مجوز هیچ کشوری نیاز ندارد

ایران امیدوار است با لغو و توقف تحریم‌های هسته‌ای غرب در ماه‌های آینده و در نتیجه کاهش محدودیت‌های نفتی، بتواند سطح صادرات خود را که به حدود یک میلیون بشکه - کمتر از نصف سطح قبل از تحریم - رسیده، دوباره افزایش دهد.

با وجود کاهش شدید قیمت نفت و سقوط ارزش سبد نفتی اوپک به زیر چهل دلار، انتظار نمی‌رود که این سازمان سقف تولید خود را از ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

پیش از آغاز اجلاس، وزیر نفت ایران در نامه‌ای به دبیر کل اوپک گفته بود خواهان "تعهد اعضای این سازمان به سقف تولید ٣٠ میلیون بشکه در روز است که این به معنای کاهش تولید عربستان و برخی کشورهای دیگر به میزان یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز است."

مطالب مرتبط