پلیس ایران از کشف 'اسباب‌بازی‌های مشکوک' در شهرهای مرزی با عراق خبر داد

Image caption میلیون‌ها نفر در مراسم اربعین شرکت داشتند

مقام‌های امنیتی ایران از کشف اسباب‌بازی و عروسک‌های مشکوک در شهرهای مرزی این کشور با عراق خبر داده‌‌اند.

سخنگوی نیروی انتظامی ایران از زائرانی که در عراق اقدام به خرید اسباب بازی و عروسک کرده‌اند، خواسته است تا "هر چه سریع‌تر" این مساله را به پلیس گزارش کنند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ایران هم از کشف "مواد خطرناک" در اسباب‌بازی‌های خریداری شده در عراق خبر داده و گفته است زائران باید قبل از استفاده از این وسایل، آن را با واحدهای انتظامی و امنیتی کنترل کنند.

مقام‌های ایرانی توضیحی در مورد این "مواد خطرناک" نداده‌اند اما احمد شوهانی، عضو کمیسیون‌ امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری مجلس گفته است که اسباب‌بازی‌های مورد نظر "به رایگان" در خاک عراق به زائران داده شده و در بدنه این محصولات یک نوع چاشنی انفجاری دستی وجود داشته است.

گفته می‌شود حدود ۲ میلیون نفر، از ایران، برای شرکت در مراسم اربعین در عراق وارد این کشور شده‌اند و این افراد هم‌اکنون در حال برگشت ایران هستند.

مقام‌های ایران گفته‌اند که دستگاه‌های انتظامی و امنیتی بر روند ورود زائران به کشور نظارت دارند.

رئيس ستاد اربعين ایران به زائران توصيه کرده است که از ورود بسته‌های "مشکوک" به داخل کشور خودداری کنند.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس ایران گفته است که تعدادی عروسک عراقی و اسباب بازی‌های مشکوک در مرز ایران و عراق کشف شده است.

او گفته است زائران اربعین حسینی که اقدام به خرید عروسک و اسباب‌بازی‌های عراقی کرده‌اند در اولین فرصت این اسباب بازی‌ها را تحویل پلیس دهند.

سخنگوی پلیس ایران گفته است نیروهای امنیتی در مناطق مرزی و با تجهیزات خاص، این اسباب‌بازی‌ها را از لحاظ بی‌خبر بودن بررسی خواهند کرد.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ایران از زائرانی که هنوز در عراق هستند خواسته است تا "به هیچ عنوان" این وسایل را نخرند.

مطالب مرتبط