بارش سنگین برف در برخی مناطق غربی ایران مدارس را تعطیل کرد

حق نشر عکس MEHR

بارش برف سنگین، یخبندان و کاهش شدید دمای هوا امروز یک شنبه ۱۵ آذرماه مدرسه های برخی شهرهای استان های غرب و شمال غرب ایران را تعطیل کرد. این بارندگی از عصر روز گذشته در مناطق غربی ایران آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، این بارش سنگین در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، چهار محال و بختیاری آغاز شد و موجب یخبندان و لغزندگی معابر شده است.

دمای هوای آذربایجان غربی ۱۲ درجه کاهش یافته

مهدی محمدپور، مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش وپرورش آذربایجان غربی گفت: تمام مدارس نوبت صبح مقاطع تحصیلی نواحی یک و ۲ و منطقه سیلوانا و بخش صومای برادوست ارومیه و مدارس بخش قطور شهرستان خوی در تمام مقاطع تحصیلی روز یکشنبه تعطیل است.

براساس اعلام سازمان هواشناسی، دمای هوا در آذربایجان غربی از روز پنجشنبه ۱۲ درجه افت داشته است به گونه ای که دیروز(شنبه) دمای هوا در خوی به ۱۸ درجه سانتیگراد زیر صفر و مرکز استان به ۹ درجه سانتیگراد زیر صفر رسید.

اشنویه و مهاباد نیز از دیگر شهرهای این استان هستند که بارش برف در آنها سبب تعطیلی مدارس شده است.

گزارش شده این سامانه بارشی که از غرب ایران وارد شده تا دوشنبه درمنطقه فعال خواهد بود.

تداوم هوای سرد در آذربایجان شرقی

روابط عمومی آموزش و پروش آذربایجان شرقی نیز با اشاره به بارندگی شدید و سرمای هوا اعلام کرد که تمام مقاطع تحصیلی مدارس بخش کندوان میانه و مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی شهری و روستایی شهرستان اسکو، ایلخچی و شهرجدید سهند امروز تعطیل است.

حق نشر عکس ugc
Image caption تصویر ارسالی از بارش برف در بانه

پیرو اطلاعیه هواشناسی آذربایجان شرقی، فعالیت موج دوم سامانه بارشی از دیشب تا ساعات پایانی روز یکشنبه موجب "ابرناکی، وزش باد و بارش پراکنده برف" بویژه در نواحی مرکزی و جنوبی استان می شود.

تعطیلی مدارس در کرمانشاه و کردستان

همچنین گزارش ها حاکی است که بارندگی در استان کرمانشاه باعث تعطیلی برخی مدارس ابتدایی و راهنمایی شده است.

حسین پارساپور مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش وپرورش استان با اشاره به سنگینی این بارش گفت: "مدارس ابتدایی در شهرهای کنگاور، سنقر، پاوه و باینگان در نوبت صبح امروز تعطیل است. وی همچنین ساعت آغاز به کار مدارس ابتدایی نوبت صبح روز یکشنبه در شهرهای کرمانشاه؛ صحنه، بیستون، دینور، ثلاث باباجانی، هرسین، روانسر و جوانرود را با ۲ ساعت تاخیر اعلام کرد."

در همین حال در علیرضا منتشلو، مسئول روابط عمومی اداره کل اموزش و پرورش کردستان اعلام کرد: بارش برف و سرمای هوا مدارس ابتدایی و راهنمایی سنندج، قروه، دیواندره، کامیاران، بیجار و موچش در نوبت صبح یکشنبه را به تعطیلی کشاند.

اداره کل هواشناسی استان کردستان برای امروز یکشنبه و همچنین فردا دوشنبه بارش برف و باران را پیش بینی کرده است.

معابر همدان لغزنده است

همدان نیز از جمله استان‌هایی است که بارش سنگین برف موجب تعطیلی برخی از مدارس آن شده است.

محمدپورداوود، سرپرست روابط عمومی آموزش وپرورش استان همدان گفت: "به علت ریزش برف، سردی هوا و لغزندگی معابر و به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی دانش آموزان و فرهنگیان، مراکز پیش دبستانی، مدارس ابتدایی و متوسطه اول نواحی یک و ۲ همدان و منطقه جوکار و مراکز پیش دبستانی و مدارس ابتدایی نهاوند، خزل، بهار، کبودراهنگ، لالجین، رزن، قروه درجزین و فامنین در نوبت بعد از ظهر یکشنبه ۹۴ تعطیل است."

براساس پیش بینی هواشناسی همدان با تقویت موج بارندگی در بیشتر نقاط استان از روز یکشنبه ریزش برف پیش بینی شده و اوج کاهش دما در روزهای دوشنبه و سه شنبه پیش بینی می شود و در مناطق سردسیر استان دما به ۲۰ درجه سانتیگراد زیر صفر برسد.

وضعیت جاده‌ها

همچنین گزارش‌ها حاکی است که جاده‌ها در استان های آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، زنجان، کرمانشاه، لرستان (اکثر محورها)، آذربایجان شرقی (محورهای اهر - تبریز و هشترود - زنجان)، ایلام (محورهای ایلام - کرمانشاه و ایلام - اسلام آباد)، همدان (محورهای همدان - کرمانشاه و همدان-ملایر)، گیلان (محور اسالم - خلخال)، اصفهان (محورهای اصفهان - شهرکرد و سمیرم - شهرضا) و ارتفاعات استان مرکزی بارش برف اعلام شده است.

در استان های خوزستان، کهکیلویه و بویراحمد و لرستان (اکثر محورها)، استان گیلان (محورهای ماسوله و چابکسر) و استان اصفهان (محور اصفهان - شهرضا) بارش باران گزارش شده است.

همچنین استان اردبیل (محور خلخال - اسالم)، استان همدان (گردنه اسدآباد) و ارتفاعات استان کرمانشاه دارای کولاک و یخ زدگی بوده و تردد با زنجیر چرخ امکانپذیر است.

محور پونل - خلخال در استان های اردبیل و گیلان نیز به علت بارش شدید برف و کولاک تا اطلاع ثانوی مسدود است.

امروز یکشنبه در استان های آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، زنجان، کرمانشاه، لرستان (اکثر محورها)، آذربایجان شرقی (محورهای اهر - تبریز و هشترود - زنجان)، ایلام (محورهای ایلام - کرمانشاه و ایلام - اسلام آباد)، همدان (محورهای همدان - کرمانشاه و همدان-ملایر)، گیلان (محور اسالم - خلخال)، اصفهان (محورهای اصفهان - شهرکرد و سمیرم - شهرضا) و ارتفاعات استان مرکزی بارش برف اعلام شده است.