سفیر اروپا: محدود شدن ویزای آمریکا مفید نیست

حق نشر عکس euintheus.org

تصویب ناگهانی طرحی در مجلس نمایندگان آمریکا که براساس آن تعهد آمریکا به لغو نیاز به اخذ روادید برای ۳۸ کشور عمدتا اروپایی دچار تغییر و محدودیت می‌شود واکنش‌هایی به همراه داشته است.

این طرح میان ایرانیانی که تابعیت دو گانه دارند به ویژه در میان آنهایی که ساکن اروپا، استرالیا و آمریکا هستند نگرانی‌هایی ایجاد کرده است.

بسیاری از ایرانیان به ویژه ساکنان اروپا و آمریکا در فضای مجازی به این طرح اعتراض کرده‌اند.

از جمله صفحه‌ای در شبکه اجتماعی فیسبوک با بیش از ۲۵ هزار عضو برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های اعتراضی تشکیل شده است.

گروه‌هایی مانند انجمن دفاع از آزادی‌های مدنی و شورای ملی ایرانیان آمریکا رهبری مخالفت با این طرح را برعهده گرفته‌اند. سرعت طرح و تصویب آن و فرصت احتمالا کوتاهی که تا به رای گذاشتن آن در سنا باقی‌است این گروه‌ها و بسیاری از ایرانیان را نگران کرده که زمان کافی برای رساندن صدای اعتراض‌شان وجود ندارد.

در میان بحث‌های درگرفته برداشت‌های متفاوتی در مورد تاثیر این طرح در صورت رای آوردن در مجلس سنا و امضای رئیس جمهوری آمریکا هم منتشر شده است.

در همین رابطه با دیوید اوسالیوان سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا در مورد موضع این اتحادیه گفتگو کردم.

آقای سفیر واکنش شما به این طرح چیست؟

نخست این که ما کاملا ملاحظات امنیتی نمایندگان کنگره بعد از حملات پاریس و کالیفرنیا را درک می‌کنیم. اما به نظر می‌آید نمایندگان از توافق لغو متقابل روادید که سالهاست بین این ۳۸ کشور و آمریکا برقرار است برداشت نادرستی دارند.

نیاز نداشتن به ویزا برای شهروندان اروپا هیچ‌گاه به این معنا نبوده که افراد می‌توانند سوار هواپیما شده و بدون هیچ نظارتی وارد خاک آمریکا شوند. برعکس، این توافق ضریب امنیتی بالایی دارد و اطلاعات گسترده مسافران در مرز چک و در صورت لزوم از آنها عکس‌برداری و انگشت‌نگاری می‌شود. ما البته مشکلی با تقویت این توافق نداریم ولی پرسشمان این است که آیا تغییرات داده شده در مسیر بهبود امنیت است یا پیامدهای ناخواسته دارد. متاسفانه بسیار نگرانیم که اگر آنچه در مجلس نمایندگان تصویب شد قانون شود به صورت خودکار شهروندان ما را فقط به خاطر سفر به یک یا دو کشور وادار می‌کند برای اخذ ویزا به سفارت آمریکا بروند و درگیر پروسه طولانی اخذ ویزا شوند.

این تنبیه بی‌دلیل افراد برای مسافرت‌های کاملا مشروع است. برای مثال نهادهای اروپایی که برای امداد و رساندن کمک‌های انسان‌دوستانه و دادن خدمات پزشکی به سوریه و عراق می‌روند شامل این طرح می‌شوند و باید به خاطر سفر کاریشان جداگانه ویزا بگیرند. یک تنبیه جمعی که به نظر ما ضرورتی ندارد.

آیا این 'تنبیه' جنبی نمی‌تواند جلوی ورود اقلیتی که ممکن است قصد حمله داشته باشند را هم بگیرد؟

نه. اتفاقا به نظر ما این روش مشکلی را حل نمی‌کند. چون وقتی از شما می‌پرسند آیا برای مثال به سوریه سفر کرده‌اید آنهایی که برنامه خراب کاری دارند هیچ وقت حقیقت را نخواهند گفت. و می دانیم که در سوریه امروز کنترل زیادی بر مرزها وجود ندارد و گذرنامه بسیاری در حال ورود و خروج مهر زده نمی‌شود.

بسیاری از ایرانیان اروپا نگرانند که با وضع این قانون سفرشان به آمریکا مشکل ایجاد شود. آیا این نگرانی از نظر شما به جاست؟

بله. چون به صورت اتوماتیک همه کسانی که تابعیت دو کشور را دارند (که یکی از آنها سوریه، عراق، ایران یا سودان است) از امکان استفاده از توافق لغو متقابل روادید حذف می‌شوند. ما داریم سخت‌گیری بدون نتیجه می‌کنیم. این نوع برخورد با مساله پیچیدگی‌های جدید ایجاد می‌کند بدون این که ضریب امنیتی را بالا ببرد. و وقتی این نگاه قانون شد تغییر آن بسیار مشکل خواهد بود.

با توجه با این که شما بسیار نگران این طرح هستید برای جلوگیری از قانون شدنش چه گام‌هایی برداشتید؟

این طرح در مرکز توجه من به عنوان سفیر اتحادیه اروپا و سفرای کشورهای اروپایی در واشنگتن بوده است. همه ما در گفتگو با سناتورها و مقام‌های وزارت خارجه آمریکا هستیم تا نقطه نظرمان را منتقل کنیم. فعالیت دیپلماتیک‌مان به این امید است که دیدگاه‌مان در میان چند نسخه متفاوت که از این طرح وجود دارد لحاظ شود. ما یادآوری کرده‌ایم که به خاطر این توافق لغو روادید است که میلیون‌ها اروپایی هر سال به آمریکا سفر می‌کنند و به همان تعداد هم آمریکایی به اروپا می‌روند. در نتیجه نباید با نگاه سخت‌گیرانه این رفت و آمد را مشکل کنیم. این دقیقا همان چیزی که تروریست‌ها می‌خواهند.

آیا برداشت شما این است که مقام‌های آمریکا و سناتورها نگرانی‌های شما را جدی گرفته‌اند؟

می‌توانم بگویم که به حرف‌های ما با دقت گوش دادند و نقظه نظرات خود را هم مطرح کردند. من نا امید نیستم.

و اگر به نتیجه نرسید و این طرح به همین شکل قانون شود آیا اتحادیه اروپا ممکن است علیه شهروندان آمریکا محدودیت ورود به اروپا وضع کند؟

من نمی‌خواهم وارد سناریوهایی که هنوز رخ نداده بشوم. فعلا تمرکز ما حل این مشکل از طریق گفتگوست.