عراقچی: اگر مصوبه محدودیت سفر به آمریکا مغایر برجام باشد، اقدام می‌کنیم

حق نشر عکس TASNIM
Image caption عباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) است

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که اگر مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا درباره وضع محدودیت‌های تازه برای ورود به این کشور، مغایر برجام یا توافق جامع هسته‌ای باشد، ایران درباره آن اقدام خواهد کرد.

آقای عراقچی، رییس ستاد پیگیری اجرای برجام، گفته است که این مصوبه "ابعاد مختلف حقوقی" دارد و ایران در حال مشورت با کشورهای گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا درباره آن است.

مجلس نمایندگان آمریکا روز ۸ دسامبر (۱۷ آذر) طرحی را تصویب کرد که محدودیت‌های تازه‌ای را برای شهروندان ۳۸ کشور که در حال حاضر بدون ویزا به آمریکا سفر می‌کنند، در نظر می‌گیرد.

+بیشتر بخوانید: طرح محدودیت سفر بدون ویزا به آمریکا چیست؟

+ببینید: برنامه نوبت شما درباره سخت‌گیری‌های جدید برای سفر به آمریکا

بر اساس این طرح، اگر شهروندان این کشورها در پنج سال گذشته به سوریه، عراق، ایران یا سودان سفر کرده باشند، نمی‌توانند مانند گذشته بدون ویزا وارد آمریکا شوند. به علاوه در صورت نهایی شدن این مصوبه کسانی که تابعیت این چهار کشور را دارند، حتی اگر شهروند کشورهای معاف از ویزا مانند بریتانیا، استرالیا یا فرانسه باشند، باید برای سفر به آمریکا درخواست ویزا کنند.

آقای عراقچی توضیحی درباره ارتباط این مصوبه و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یا اقدام احتمالی ایران در واکنش به تصویب آن نداده است.

مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا برای اجرایی شدن باید در سنا تصویب شود و به امضای رئیس جمهور آمریکا برسد.

زمان مطرح شدن این طرح در سنا مشخص نیست، اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است مصوبه نهایی را امضا خواهد کرد.

مطالب مرتبط