استقبال وزیر امور خارجه آمریکا از بسته شدن پرونده ابهامات فعالیت‌های اتمی ایران

حق نشر عکس ISNA

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، از قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته ای ایران استقبال کرد. شورای حکام، امروز با تصویب قطعنامه پیشنهادی کشورهای عضو گروه ۱+۵، پرونده ابهامات فعالیت‌های اتمی ایران را بست.

جان کری سه شنبه ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که قطعنامه شورای حکام به آژانس امکان می دهد توجه خود را معطوف به "اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک" کند که "از سرگیری فعالیت های مرتبط با تولید سلاح های هسته ای" را ممنوع می سازد.

در واکنش به بسته شدن پرونده ابهامات فعالیت‌های اتمی ایران (پی ام دی) محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز گفت: "این قطعنامه بسیار فراتر از بستن موضوع موسوم به پی ام دی رفته و رسماً ۱۲ قطعنامه پیشین شورای حکام در خصوص برنامه هسته ای ایران که حاوی اتهامات و محدودیت های جدی برای برنامه هسته ای کشور بود را لغو کرده است".

آقای کری با وجود استقبال از قطعنامه شورای حکام، تاکید کرده است که بستن پرونده ابهامات فعالیت‌های اتمی ایران، در آینده مانع تحقیقات آژانس در باره برنامه هسته ای این کشور "در شرایطی که دلایلی مبنی بر پی‌گیری یک برنامه هسته ای مخفی وجود داشته باشد" نمی شود.

وزیر امور خارجه آمریکا، همچنین در بیانه خود نوشته است که گزارش یوکیا آمانو دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با یافته‌های قبلی آژانس و نیز ارزیابی سازمان ملل همخوان است که بر مبنای آنها، ایران تا سال ۲۰۰۳ فعالیت هایی را برای دسترسی به سلاح های هسته ای انجام می داده است.

آقای آمانو در گزارش خود نوشته بود که ایران پیش از سال ۲۰۰۳ فعالیت‌های محدود اما سازماندهی شده‌ای در ارتباط با یک برنامه تسلیحات اتمی داشته که بعضی از این فعالیت‌ها تا سال ۲۰۰۹ هم ادامه یافته، هرچند نشانه قابل اعتنایی از تداوم آنها پس از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد.

جان کری گفته است قطعنامه امروز روشن می کند که شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، بر اجرای دقیق برنامه جامع اقدام مشترک نظارت خواهد کرد. وی تاکید کرده است: "ما با دقت مراقب اجرای کامل برجام خواهیم بود تا از ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران مطمئن باشیم."

آقای ظریف در اظهار نظر همزمان خود راجع به قطعنامه آژانس، اظهار داشته که گزارش اخیر یوکیا آمانو "با همه نقاط ضعف آن"، به طور رسمی "عدم انحراف برنامه هسته ای به سوی فعالیت های غیر صلح آمیز" را تایید کرده است.

وی گفته است: "بر اساس این قطعنامه می‌توان به صراحت گفت موضوع جعلی ابعاد به اصطلاح نظامی برنامه هسته ای ایران، موسوم به پی ام دی، به تاریخ پیوسته است."

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آغاز جلسه امروز شورای حکام اعلام کرد که در مسیر حل و فصل پرونده اتمی ایران پیشرفت‌ مهمی به دست آمده است.

وی افزود: "اما حالا وقت استراحت نیست. این پرونده تاریخ طولانی و پیچیده‌ای داشته است و باید بر سابقه بی‌اعتمادی میان ایران و جامعه جهانی غلبه کرد".