سرنوشت نامعلوم انتصاب ۸ بخشدار زن در خوزستان

حق نشر عکس

در پی اعلام انتصاب ۸ بخشدار زن در استان خوزستان، برخی از رسانه ها از احتمال لغو انتصاب‌ها در نتیجه واکنش مخالفان خبر داده اند.

وب سایت های عصر اهواز و کارون پرس، که اخبار خوزستان را منتشر می کنند، به نقل از یک مقام مسئول در استانداری از تعلیق احکام انتصاب زنان بخشدار خبر داده اند، هرچند فرج‌الله خبیر، معاون سیاسی - اجتماعی استانداری خوزستان گفته "تا کنون چنین تصمیمی گرفته نشده است".

در عین حال، جمال درویش، مدیرکل روابط عمومی استانداری خوزستان به سایت محلی "هور نیوز" گفته است که در احکام بخشداران تجدیدنظر نشده اما برخی زنان منصوب شده به علت "عدم توانایی" از قبول سمت بخشداری "انصراف داده‌اند".

در خبری متفاوت، خبرگزاری فارس گزارش داده که یک مقام آگاه در مصاحبه با این خبرگزاری اعلام کرده است که ۳ نفر از بخشداران زن احکام خود را دریافت کرده و احکام ۵ نفر قرار است به زودی صادر شود.

عبدالحسن مقتدایی، استاندار خوزستان اخیرا گفته "به تمامی نظرات دلسوزانه‌ای که در خصوص انتصاب بخشداران زن وجود دارد احترام می‌گذارد" و اطمینان داده است که "با تعامل و رایزنی سوء برداشت‌ها برطرف خواهد شد". اظهارات آقای مقدایی، ظاهرا اشاره ای به وجود انتقادات در مورد انتصاب بخشداران زن در استان خوزستان است.

در همین ارتباط، وبسایت عصر اهواز، به نقل از یک مقام مسئول در استانداری مدعی شده است که بعد از اعلام خبر انتصاب ۸ بخشدار، "علما و نمایندگان خبرگان در استان خوزستان نسبت به این پدیده و این حجم و تعداد انتصاب بخشدار زن" انتقاد کرده اند.

رسانه های ایران، هفته پیش از انتصاب ۸ بخشدار زن در استان خوزستان خبر دادند.

به نوشته رسانه ها، منصوب شدگان عبارتند از مریم عیوض زاده (بخش مرکزی اهواز)، سحر احمدی آرپناه (بخش مرکزی لالی)، اعظم شنبدی (بخش مرکزی هندیجان)، بلقیس حسینی (بخش مرکزی ماهشهر)، حمیده آلبوعشیره (بخش مرکزی خرمشهر)، بتول سعیدی زاده (بخش مرکزی آبادان)، لیلا مسحنه (بخش مرکزی شوش) و معصومه خنفری (بخش مرکزی کارون).

انتصاب فرمانداران و بخشداران زن در دولت حسن روحانی، تاکنون به دفعات مورد انتقاد برخی از سیاستمداران و روحانیون محافظه کار ایران قرار گرفته است.

علی یونسی، دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، مدتی پیش با دفاع از انتصاب زنان به سمت های مدیریتی در وزارت کشور گفت که زنان مدیر در ایران "سالم‌تر" از مردان عمل کرده‌اند.

در دولت یازدهم، پیش از انتصابات اخیر خوزستان ۴ فرماندار و ۱۳ بخشدار زن منصوب شده بودند که اغلب آنها، در استان های مرزی ایران مشغول به کارند.