نخستین مرگ ناشی از آنفلوآنزای خوکی در خوزستان

حق نشر عکس ISNA

یوسف پریدار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول امروز پنج شنبه ۲۶ آذرماه با اعلام یک مورد مرگ براثر آنفلوآنزای خوکی در خوزستان گفت: " تمام واحدهای علوم پزشکی دزفول در زمینه مقابله با ویروس کشنده آنفولانزا در حالت آماده‌باش است،متاسفانه فرد فوت‌شده نسبت به تشخیص و اقدام به پزشک دیر عمل کرده و همین موجب فوت وی شده است."

به گزارش خبرگزاری مهر، رییس دانشگاه علوم پزشکی همچنین عنوان کرد که تاکنون ۵۷ نفر در ایران در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند. اکثر این افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بوده‌اند اما چون جنس ویروس این آنفولانزا با ویروس دیگر آنفولانزاها تفاوت دارد بنابراین افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای نیستند نیز باید با رعایت نکات بهداشتی در این زمینه پیشگیری کنند.

پیشتر نیز حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۰ میلیون دوز دارو آنفلوآنزا آماده توزیع وجود دارد، گفت: "احتمال شروع موج دوم بیماری تا پایان سال وجود دارد اما موج اول آنفلوآنزا کنترل شده است. "

حق نشر عکس

همچنین آقای هاشمی در کانال تلگرامش نوشت: "به مردم اطمینان می دهم جای هیچ نگرانی نیست. با کمبود دارو یا لوازم پزشکی هم اصلا مواجه نیستیم. توصیه می‌کنم با رعایت بهداشت فردی و مراقبت‌های لازم، از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم؛ مخصوصا تا آخر فصل سرما که این ویروس در کمین نشسته!"

حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران آنفلوانزای H۱N۱ را "جزو آنفلوانزاهای فصلی و معمولی" در ایران خواند و گفت "هر سال مواردی از ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری را در کشور داریم".

آقای هاشمی گفت امسال تعداد موارد این بیماری نسبت به سال گذشته "اندکی" افزایش داشته که "بخشی از آن به علت ورود اتباع بیگانه از کشورهای همسایه به خصوص همسایگان شرقی است".

شستن دست‌ها با صابون، پرهیز از دست دادن و روبوسی و همچنین پوشاندن صورت هنگام عطسه از جمله توصیه‌های اصلی برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا است.