سایه بازداشت، زندان و شلاق بر سر گروهی از هنرمندان ایرانی

حق نشر عکس Thinkstock

در ایران موج جدیدی از برخورد با هنرمندان و نویسندگان در حوزه‌های مختلف آغاز شده است. برخی از آنها به تازگی بازداشت شده‌اند، گروهی هم در انتظار احکام دادگاه تجدید نظر یا گذراندن دوران محکومیت هستند.

در آخرین موارد، محمدرضا حاج رستم بگلو، شاعر ایرانی روز چهارشنبه در کرج بازداشت شد.

براساس گزارش‌ها ماموران منزل پدری آقای حاج رستم بگلو را بازرسی و تفتیش کرده و سپس او را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

همچنین سازمان های حقوق بشری اعلام کردند روزبه گیلاسیان و الهه سروش نیا دو نویسنده ایرانی دوشنبه ۲۳ آذرماه در گرگان بازداشت شده‌اند.

هنوز از علت بازداشت و محل نگهداری این دو نویسنده اطلاعی در دست نیست. آقای گیلاسیان دانش آموخته فلسفه و نویسنده کتاب "فلسفه در خیابان" است.

حق نشر عکس Hossein Amini
Image caption محمدرضا حاج رستم بگلو

در همین حال گروه دیگری از هنرمندان در انتظار حکم دادگاه تجدید نظر هستند، از جمله مهدی رجبیان، حسین رجبیان و یوسف عمادی سه موسیقی‌دان ایرانی.

آنها اردیبهشت ماه امسال به اتهام "توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام" هر یک به ۶ سال زندان و ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بودند.

براساس گزارش‌های رسیده به سازمان‌های حقوق بشری، مهدی رجبیان موسس سایت موسیقی "برگ موزیک" است. یکی از آقای رجبیان این است که برگ موزیک با انتشار موسیقی زیرزمینی "قصد ترویج بی‌اعتنایی به مقدسات" را داشته است.

حق نشر عکس .
Image caption روزبه گیلاسیان

یک منبع آگاه به کمپین بین‌المللی حقوق بشر ایران گفته که مهدی رجبیان که در سال ۱۳۹۲ بازداشت شد، در حال ضبط پژوهش تاریخ ایران به روایت سه تار بود که تمامی آن پروژه با توقیف استودیوی شخصی و هارد دیسک‌های حاوی صداهای ضبط شده متوقف شد.

یوسف عمادی نیز آهنگساز است و در زمان بازداشت مسئولیت فروش سی‌دی‌های سایت برگ موزیک را برعهده داشت.

اما حسین رجبیان ارتباطی با سایت برگ موزیک نداشته است. او پس از اتمام اولین فیلم سینمایی‌اش دستگیر و فیلم مذکور که دارای مجوز ساخت هم بود توقیف شد و هنوز تصاویر و صداهای نهایی شده فیلم به او بازگردانده نشده است.

این سه تن در مهر ماه سال ۱۳۹۲ بازداشت شدند و بیش از دو ماه در سلول‌های انفرادی در بند ۲ الف بودند و قرار است دادگاه تجدید نظر اول دی ماه حکم خود را درباره آنها صادر کند.

کیوان کریمی، مستندساز ایرانی از دیگر هنرمندانی است که پاییز امسال به اتهام "توهین به مقدسات و رابطه نامشروع" به ۶ سال زندان و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم شد.

شاعران هم از برخورد حکومت مصون نبوده‌اند و مهدی موسوی و فاطمه اختصاری دو شاعر ایرانی نیز از جمله هنرمندانی بودند که در سال ۱۳۹۲ بازداشت شدند.

حق نشر عکس .
Image caption مهدی و حسین رجبیان

آنها به اتهام "دست دادن و روبوسی با نامحرم" در دادگاه به ترتیب به ۹ و ۱۱ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق محکوم شدند.

برخورد با هنرمندان در حالی وارد مرحله جدیدی شده است که حسن روحانی رییس جمهوری ایران تیرماه امسال گفت: "بخش بزرگ بار تعامل با جهان بر دوش هنرمندان است و هنرمندان در سیاست خارجی و حتی همکاری‌های اقتصادی می‌توانند نقش بسزایی ایفا کنند. باید شرایط خلاقیت هنرمندان را در جامعه مهیا کنیم تا جامعه ما از خشونت و افراط بپرهیزد."