هاشمی رفسنجانی از خنثی شدن طرح بمب‌گذاری در قم و مشهد خبر داد

حق نشر عکس MEHR
Image caption به گفته آقای هاشمی رفسنجانی سه متهم در ارتباط با طرح بمب‌گذاری در شهرهای ایران دستگیر شده‌اند

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران، از خنثی شدن چند طرح بمب‌گذاری در شهرهای مختلف ایران "در چند روز اخیر" خبر داده است.

به گفته آقای هاشمی رفسنجانی، چند روز پیش سه نفر از شرق ایران وارد کشور شده‌اند که مأموریت داشتند "حرم امام رضا، قم و نماز جمعه را منفجر کنند" و به آنها گفته شده بود که "شما می‌روید روحانیون یا پاسداران را می‌کشید".

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران گفته است که این افراد در نماز جمعه با "انبوه مردم" روبرو شده‌اند "و یکی از آنها گفته است "که من برای کشتن مردم نیامدم و این کار را نمی‌کنم. دومی هم این کار را نکرد، سومی هم خواست فرار کند او را گرفتند".

در هفته‌های اخیر مقام‌های مختلف نظامی و امنیتی ایران درباره قصد داعش برای فعالیت‌ در ایران هشدار داده‌اند.

کمتر از یک ماه پیش محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران گفت: "داعش خیلی وقت است که می خواهد در ایران ناامنی ایجاد کند اما تا الان نتوانسته است."

پیش از آن هم وزیر کشور ایران از تلاش‌ها برای اقدام به "عملیات تروریستی" در این کشور خبر داده و گفته بود که "همین امروز مقدار زیادی بمب قابل انفجار همراه با چاشنی در شهرهای کشور کشف کرده‌ایم".

به نوشته خبرگزاری فارس، آقای هاشمی رفسنجانی امروز یکشنبه ۲۹ آذر در سخنان خود در همایش وحدت حوزه و دانشگاه در شهر ری همچنین گفته است که نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شهر موصل عراق "مقداری سلاح هسته‌ای برده‌اند".

خبرگزاری فارس در شرایطی از اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد دسترسی داعش به "سلاح هسته ای" خبر داده که در گزارش خبرگزاری ایلنا از اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی، به ابراز نگرانی او از امکان دسترسی داعش به "سلاح کشتار جمعی" و نیز دستیابی این گروه در موصل و بیجی به "مواد خطرناک" اشاره شده است. خود خبرگزاری فارس نیز، امروز در گزارش جداگانه ای از اظهارات آقای رفسنجانی در ملاقات با رئیس مجلس سنای فرانسه، از ابرازنگرانی وی از دستیابی داعش به به "مواد شیمیایی" در موصل و بیجی خبر داده است.

آقای هاشمی در بخش دیگری اط سخنان خود در همایش وحدت حوزه و دانشگاه گفته است: "داعش در فرودگاه‌های مهم نفوذ دارد و نمونه آن هم انتقامی بود که از روسیه گرفت."

کمتر از دو ماه پیش در سانحه سقوط هواپیمای مسافربری روسی که به تایید دولت روسیه به دلیل بمب‌گذاری در آن رخ داد ۲۲۴ سرنشین آن کشته شدند.