جان کری درباره قانون محدودیت ویزای آمریکا به ظریف نامه نوشت

حق نشر عکس AP

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا درباره قانون محدودیت‌های تازه ویزای ایالات متحده به همتای ایرانی خود نامه نوشته است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، جان کری در این نامه به محمدجواد ظریف اطمینان داده است که دولت آمریکا با استفاده از همه ابزارهای در اختیار خود اجازه نمی‌دهد این قانون مانعی برای منافع اقتصادی ایران ایجاد کند.

آقای کری در این نامه نوشته است: من اطمینان دارم تغییرات اخیر در قانون ویزا به هیچ شکل مانع اجرای تعهدات ما در قالب برنامه جامع اقدام مشترک نمی‌شود و بر منافع اقتصادی مشروع ایران اثر نمی‌گذارد. به علاوه برای دولت راه‌هایی وجود دارد؛ از جمله صدور ویزای تجاری ده ساله با چندبار اجازه ورود، تسریع صدور ویزای تجاری و اختیار توقف اجرای قانون.

جمعه گذشته باراک اوباما قانونی را امضا کرد که با اجرای آن، اتباع ۳۸ کشور عمدتا اروپایی در صورتی که به ایران و چند کشور دیگر سفر کنند، باید برای ورود به آمریکا ویزا بگیرند در حالی که پیش از آن، از گرفتن ویزای آمریکا معاف بودند.

این نگرانی در ایران وجود دارد که در صورت اجرا شدن این قانون، سرمایه‌گذاران اروپایی از سفر به ایران صرف نظر کنند.

تصویب لایحه محدودیت سفر بدون ویزا در کنگره آمریکا و امضا شدن این قانون از سوی رییس جمهوری آمریکا باعث اعتراض دولت ایران و بیش از صد نماینده مجلس شده است.

بیشتر بخوانید: اعتراض نمایندگان مجلس و وزیر امور خارجه ایران

بیشتر بخوانید: قانون محدودیت سفر بدون ویزا به آمریکا چیست؟

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که وزیر امور خارجه و تیم هسته‌ای درباره قانون جدید ویزا "۱۰ روز مذاکره سخت و فشرده" با طرف‌های آمریکایی و اروپایی در نیویورک، وین، بروکسل و تهران داشته‌اند.

محمدجواد ظریف هم بعد از دیدار با آقای کری در مصاحبه‌ای لایحه جدید را "نامعقول" خوانده بود.

بر اساس متنی که خبرگزاری‌های ایران از نامه آقای کری منتشر کرده‌اند، در این نامه گفته شده است که دولت آمریکا اختیار توقف اجرای تغییرات جدید را دارد، ضمن آن‌که این موضوع "مانع اجرای تعهدات برجام" نمی‌شود.