آخرین روز از نام‌نویسی داوطلبان نمایندگی مجلس ایران

امروز، جمعه چهارم دی، آخرین روز از نام‌نویسی داوطلبان نمایندگی دوره دهم مجلس ایران است. ثبت‌نام این داوطلبان هفت روز پیش، ۲۸ آذر، شروع شده بود.

نام‌نویسی داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری نیز دو روز قبل از آن، (۲۶ آذر) شروع شده بود و به مدت یک هفته ادامه داشت.

حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور گفته است روند بررسی صلاحیت داوطلبان از فردا (۵ دی) شروع می‌شود.

وی گفته است: پرونده داوطلبان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از پایان نام نویسی به هیات‌های اجرایی که معتمدین مردم و در واقع برگزار کننده انتخابات هستند، ارسال می‌شود که این هیات‌ها نیز از فردا کار بررسی صلاحیت داوطلبان را آغاز می‌کنند.

به گزارش ایرنا، آقای امیری گفته است که این هیات‌ها بر اساس استعلام از وزارت اطلاعات، ثبت احوال، دادستانی و نیروی انتظامی صلاحیت افراد را بررسی می‌کنند. به گفته وی، هیات‌های اجرایی اجازه تحقیق محلی از افراد را نیز دارند.

قائم مقام وزیر کشور گفته است که نتیجه این بررسی‌ها به هیات‌های نظارت استان‌ها اعلام می‌شود و این هیات‌ها هم پس از بررسی صلاحیت‌ها، نتیجه آن را به شورای نگهبان اعلام می‌کنند.

تایید صلاحیت نهایی داوطلبانی که قصد ورود به رقابت‌های انتخاباتی را دارند، بر عهده شورای نگهبان است. افرادی که رد صلاحیت شده‌اند، چند روز فرصت اعتراض دارند.

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۷ اسفند سال جاری برگزار می‌شود.

مجلس خبرگان دارای ۸۸ نماینده است و بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی وظیفه انتخاب رهبر، نظارت بر عملکرد و حتی عزل او را دارد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفته است: نام‌نویسی داوطلبان نامزدی مجلس خبرگان رهبری ۶۲ درصد رشد داشته است. به گفته آقای رحمانی فضلی، در انتخابات دور قبل مجلس خبرگان رهبری ۴۹۳ نفر و در این دور ۸۰۱ نفر نام نویسی کردند.

صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان توسط شورای نگهبان بررسی می‌شود. همچنین داوطلبان باید در آزمون کتبی و شفاهی شرکت کنند.

حسن خمینی، نوه آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت هم از جمله کسانی هستند که برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرده‌اند.