روزنامه‌های تهران، کثرت نامزدها و امید به رد صلاحیت

روزنامه‌های امروز صبح تهران، یکشنبه ششم دی، دو ماه مانده به انتخابات مجالس شورا و خبرگان، با پایان مهلت نام نویسی و آشکار شدن رشد بهت آور تعداد نامزدها، هواداران دولت این کثرت را نشانه بالا رفتن امید در مردم، میانه روها آن را یک پیروزی برای خود تعریف می‌کنند و در همین زمان جناح راست به تاکید بر اختیار شورای نگهبان در رد صلاحیت ها متوسل شده و پنهان نمی‌کند که انتظار دارد جناح رقیب توسط شورای نگهبان از صحنه دور شود.

با وجود فراوانی تحلیل‌ها و گزارش های انتخاباتی در روزنامه های امروز، آلودگی هوای تهران و معضلات اجتماعی خود را در راس مطالب نگاه داشته و نگرانی های مردم را منعکس می کند.

نفوذ در انتخابات و امید به شورای نگهبان

حق نشر عکس Etemaad
Image caption تیتر و عکس دانیال شایگان، اعتماد

با وجود این که در این دور از رقابت های انتخاباتی هیچ زمزمه ای از مخالفت با نظارت شورای نگهبان در رسانه های داخلی منعکس نیست اما حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان نوشته با توجه به ضرورت احراز صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس نمی‌توان از کنار اصرار کسانی که بر طبل پر سر و صدا - و البته توخالی- حذف نظارت استصوابی می‌کوبند به سادگی عبور کرد، چرا که این جماعت چه آگاهانه و چه ناخودآگاه برای نفوذ دشمن در اصلی‌ترین کانون‌های تصمیم‌ساز و سیاست‌پرداز نظام زمینه‌سازی می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در این موسسه با این مقدمه تاکید کرده: این احتمال وجود دارد که حمله‌کنندگان به نظارت استصوابی از سوابق خود نگران بوده و بیم آن داشته باشند که این سوابق آلوده و سیاه مانع احراز صلاحیت آنان شود. از این روی دقت شورای نگهبان در بررسی صلاحیت این طیف و نامزدهای همسو با طیف یاد شده ضرورت بیشتری دارد.

یادداشت روز این روزنامه تندرو در نهایت انتقاد خود را متوجه موضوع اصلی یعنی کثرت نامزدها کرده و نوشت: طیف مورد اشاره از ثبت‌نام فله‌ای برای انتخابات با عنوان «سونامی ثبت‌نام» یاد می‌کنند و درباره انگیزه خود از ثبت‌نام فله‌ای به دو هدف مشخص اشاره دارند؛ اول؛ آن که امیدوارند با هجوم فله‌ای، فرصت لازم برای احراز صلاحیت‌ها را از شورای نگهبان سلب کنند و احتمال بی‌دقتی یا کم‌دقتی در بررسی‌های ضروری را افزایش دهند! و دیگر این که خوراک برای بیگانگان فراهم آورند که سلامت انتخابات در ایران را زیر سووال ببرند.

جعفر تکبیری در گزارش اصلی روزنامه جوان انتخابات خرداد ۸۸ ریاست جمهوری را یکی از پیچیده‌ترین شرایط چهار دهه گذشته انقلاب اسلامی خوانده که به واسطه آن ریزش‌ها و رویش‌های فراوانی در مقابل جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. فتنه‌ای بی نظیر که گروه‌ها و جریانات سیاسی و بسیاری از شخصیت‌های شناخته شده کشور، در شناخت حق و باطل آن دچار بحران شدند و همین موضوع باعث شد تا در ادامه با چالش‌های جدی در عرصه سیاسی کشور روبه‌رو شوند.

روزنامه سپاه پاسداران با تاکید بر این که امروز با گذشت بیش از شش سال از وقایع تلخ آن روزهای کشور، مسببان و بانیان این فتنه به واسطه روی کار آمدن دولت اعتدالی به دنبال بازگشت بدون هزینه به قدرت هستند نوشته این حرکت جریان تجدید نظر طلب برای بازگشت آرام و بدون سر و صدا به حاکمیت، در روندی که در سال ۸۸ نسبت به تخریب و زیر سوال بردن آن همت گمارد و حالا به نردبانی برای این بازگشت تبدیل شده است.

جوان در نهایت با اشاره به این که بسیاری از چهره‌های مشهور جنبش سبز با حضور در محل‌های مخصوص ثبت نام، ‌برای حضور در انتخابات نام نویسی کردند ابراز امیدواری کرده که شورای نگهبان صلاحیت آنان را احراز نکند و نوشته: به خوبی مشخص است که پرونده فتنه ۸۸ که رهبر انقلاب آن را «ریشه دار و بیماری عمیق قلمداد» کرده‌اند، قرار نیست که با حضور و مشارکت طراحان این حوادث تلخ بسته شود؛‌ چراکه قطعا یکی از شاخص‌ها و ملاک‌ها برای تایید صلاحیت داوطلبان حضور در مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری خط مشی آنان در قبال فتنه ۸۸ است.

جذابیت های اقتصاد‌ی نمایند‌ه شد‌ن

محمد‌ صاد‌ق جنان صفت در مقاله ای در قانون پرسیده: رشد‌ حیرت‌انگیز تقاضا برای نمایندگی با وجود‌ د‌رد‌سرهای احتمالی سیاسی از کجا سرچشمه می‌گیرد‌؟ جذابیت‌های این شغل چیست و چرا برای هر کرسی مجلس د‌ر د‌وره آتی ۴۰نفر ثبت‌نام کرد‌ه‌اند‌؟ چرا افراد‌ حاضرند‌ با وجود‌ ریسک‌های تامین منابع مالی برای تبلیغات، ریسک شکست از رقیب و عد‌م تعیین صلاحیت از سوی شورای نگهبان باز هم متقاضی این شغل شوند‌؟

نویسنده اقتصاددان بر درآمد از نمایندگی به عنوان علتی برای این شوق تاکید کرده و نوشته: برخی افراد‌ متقاضی کسب شغل قانونگذاری به این نتیجه رسید‌ه‌اند‌ که د‌ر صورت قانونگذار شد‌ن می‌توانند‌ اد‌امه کسب د‌رآمد‌ خود‌ از سایر شغل‌هایی که د‌ارند‌ را عینیت بخشند‌.علاوه بر د‌رآمد‌ ناشی از د‌ستمزد‌ و حقوق قانونی که قانونگذاران د‌ارند‌، موقعیت‌هایی که قانونگذار می‌تواند‌ برای کسب د‌رآمد‌‌های د‌یگر به د‌ست آورد‌، عموما بالاتر از سایر مشاغل است.

علت دیگری که مقاله قانون به آن رسیده کسب قدرت است تا فرد آن طور که می‌خواهد‌ رفتار د‌یگران را تعیین کند‌. از طرفی برخلاف متقاضیان شغل قانونگذاری د‌ر جامعه‌های مد‌رن که نیاز به ارائه اطلاعات شفاف از توانایی‌ها و گروه‌های مالی پشتیبان خویش د‌ارند‌، د‌ر ایران چنین چیزی د‌ید‌ه نمی‌شود‌. کارنامه فعالیت یک قانونگذار به صورت واقعی ارزیابی نمی‌شود‌ و به همین جهت رشد‌ تقاضا برای این شغل روند‌ فزایند‌ه را تجربه می‌کند.

رسانه اصلی، شبکه‌های اجتماعی

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون احسان گنجی، بی قانون

علی شکوهی در مقاله‌ای در اعتماد با اشاره به این که در ایران بیش از ٤٠ میلیون عضو شبکه‌های اجتماعی هستند که حدود ۲۲ میلیون نفر آنان در شبکه اجتماعی «تلگرام» هم فعالند نوشته: شاهد ردوبدل شدن اخبار سیاسی و اجتماعی هستیم و از این طریق، بخش بزرگی از نیازهای خبری و تحلیلی اعضای گروه پاسخ پیدا می‌کند. اکنون اگر خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری هم بخواهند مطالب تولیدی خود را در معرض مطالعه خوانندگان قرار دهند، مجبورند آن خبرها را به یکی از گروه‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی بسپارند و بعد از ساعاتی انتظار داشته باشند که در سراسر کشور و در گروه‌های مختلف خوانده شود.

با این مقدمه نویسنده اشاره کرده: انتخابات اسفند ماه امسال در بستری برگزار می شود که این شبکه‌های اجتماعی تا همین الان ساخته‌اند و چنین به نظر می‌رسد که نقش و تاثیر آنان هر روز بیشتر و بیشتر خواهد شد. تقریبا هیچ رسانه‌ای نیست که در این وضعیت بتواند با شبکه‌های اجتماعی موجود رقابت کند و به اندازه این رسانه‌ها مخاطب را تحت تاثیر قرار بدهد.

مقاله اعتماد در نهایت به این جا رسیده که: بسیاری از نامزدهای مجلس شورا و خبرگان، ستادهای انتخاباتی مجازی خود را ایجاد و اعضای ستادها هم فعالیت تبلیغاتی خود را عملا آغاز کرده‌اند. گروه حامیان ایجاد شده است و هواداران نامزدها تلاش خود را برای عضوگیری مجازی تشدید کرده‌اند. بنابراین باید گفت در انتخابات پیش‌رو، رسانه برتر انتخاباتی در کشور ما همین شبکه‌های اجتماعی خواهند بود که به آسانی امکان برقراری ارتباط، انجام تبلیغات، تشکیل ستاد مجازی، خبررسانی، انتشار پیام‌های مکتوب و صوتی و تصویری، جمع‌آوری کمک مالی و حتی نظرسنجی مجازی در مقاطع مختلف را میسر می‌سازند.

اما زهرا چیذری در مقاله ای در جوان نوشته: شبکه‌های اجتماعی در کشور چندان سابقه‌ای به لحاظ زمانی ندارند اما با وجود این شبکه‌های اجتماعی آنچنان در میان مردم گسترش یافته‌اند که هر کاربر ایرانی ساعت‌های زیادی از وقت مفیدش را صرف حضور در این شبکه‌ها می‌کند. به خصوص آنکه اقبال عمومی مردم کشورمان به تلفن‌های همراه هوشمند نیز به شکل فزاینده‌ای رو به افزایش است.

به نظر نویسنده روزنامه سپاه پاسداران:بر همین اساس است که می‌توان با مطالعه محتواهای به اشتراک گذاشته شده در برخی گروه‌ها یا کانال‌های تلگرام یا هر کدام دیگر از شبکه‌های اجتماعی شاهد جریانی بود که از یک سو با تحلیل اطلاعات و موضوعات به اشتراک گذاشته شده و از سوی دیگر با تولید محتواهای هدفمند و به اشتراک‌گذاری آنها بخش مهمی از پروژه «نفوذ فکری و فرهنگی» را اجرایی می‌کند.

نفوذی که به نظر روزنامه جوان: خیلی وقت‌ها من و شما هم بی‌آنکه متوجه باشیم با به اشتراک‌گذاری مطالب منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بخشی از بار آن را بر دوش می‌گیریم تا این «نفوذ» نرم و بی‌صدا اتفاق بیفتد.

اوباما و جنگ‌طلبی کنگره آمریکا

ابوالقاسم قاسم زاده در مقاله ای در روزنامه اطلاعات به بررسی وضعیت روابط ایران و آمریکا پرداخته و نوشته: سال جدید میلادی، سال پایان دوران ریاست جمهوری اوباما و سال انتخابات برای انتخاب رئیس جمهوری و دولت جدید در آمریکا است. جمهوری‌خواهان که اکثریت کنگره را در اختیار دارند و نامزدهای انتخاباتی آنها با طرح شعارهای جنجالی در عمل خلاء تحلیلی و ارائه برنامه روشن، به‌خصوص در مسایل داخلی را می‌پوشانند.

نویسنده با اشاره به گفته های جنجال ساز دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان در انتخابات آینده ریاست جمهوری درباره مسلمانان نوشته: این حک موضوع ایران و قدرت جمهوری اسلامی در دوران انتخابات است. در این دوره چند دولت عربی منطقه، به‌خصوص دولت سعودی با دلارهای نفتی چنین جریان‌سازی را در جامعه آمریکا دنبال می‌کنند. شعار «ایران، محور شرارت» جرج بوش جنگ طلب، امروز به شعار «ایران، مرکزیت اشاعه تروریسم در خاورمیانه» رسیده است .

مقاله روزنامه اطلاعات به این جا رسیده که: نداشتن طرح‌های قوی رسانه‌ای از سوی ما و نبود تحرک لازم در دیپلماسی عمومی و اقدام به تقویت روابط با اتحادیه اروپا و کشورهای عمده قدرتمند از جمله آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین، بخش دیگری است که میدان تولید جنجال‌های سیاسی و تبلیغی را برای آن بخش از سیاست‌مداران نژادپرست آمریکایی، فراهم می‌سازد. که در چنین شرایطی، نیاز به طراحی برنامه‌های جدید برای مقابله با خط تخاصم و جنگ در صحنه‌های بین‌المللی علیه ایران، احساس می‌شود.

شهر رنگ کلاغ گرفت

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

شهروند در تیتر بزرگ خود نوشته «قاچاقی زنده‌ایم» و جوان عنوان «شهر رنگ کلاغ گرفت» نوشته: پایتخت و برنامه‌‌های زیست‌محیطی‌اش همین است که هست! یعنی در واقع هیچ چیز نیست. وقتی آلودگی باقی می‌ماند و همان چند مانور تعطیلی مدارس و نفروختن طرح ترافیک هم دنبال نمی‌شود، یعنی برنامه‌ای نداشته‌ایم و نخواهیم داشت. حالا باید یاد بگیریم که دیگر به هوای آلوده احترام بگذاریم! به عنوان محصول رفتارها، مدیریت‌ها، تدبیرها و تلاش‌های جمعی مردم و مسئولان! به عنوان قابل پیش‌بینی‌ترین قاتل شهروندان که بسیاری از رفتارهای ما فرش قرمزی است پیش پای او و به عنوان نقاشی انسان نه از روی طبیعت که به روی طبیعت!

مهدی مالمیر در مقاله ای در شهروند نوشته: تدوین حقوق شهروندی به یک اعتبار، لیست وظایف دولت در قبال شهروندان و شهروندان در برابر دولت و شهری است که در آن زندگی می‌کنند. همه این شرح وظایف زمانی معنا و مفهوم می‌یابد که حق اولیه و بنیادین شهروندان که تنفس بی‌دردسر است از سوی دست‌ اندرکاران به رسمیت شناخته شود و با به کار زدن تدبیر، هوای شهر را سزاوار زندگی شهروندان کند و تازه در آن هنگام است که می‌تواند از شهروندان رعایت آداب شهری، پاکیزه نگهداشتن فضا، آب و... را انتظار داشته باشد.

به نوشته این مقاله: در شهری که شهروندش هر روز ناگزیر است با این معمای به ظاهر ناگشودنی سر و کله بزند که چگونه است که مشکل آلودگی هوا که با جان و مال‌اش سر و کار دارد، هر روز پروار‌تر می‌شود و شائبه بی‌اعتنایی اولیای امور را دامن می‌زند، با هیچ سازوکار جادوواری نمی‌توان احساس تعلق و مسئولیت به شهر را در او بیدار کرد!

در پایان مقاله شهروند آمده: مسئولان محترمی که هر روز در این‌جا و آن‌جا از بی‌اخلاقی نگران‌کننده در شهر تهران یاد می‌کنند وهیچ فُرجه و مجالی را برای نصیحت‌های اخلاقی از کف نمی‌دهند، می‌باید ملتفت این ظریفه باشند که گره‌گشایی از آلودگی هوای تهران امروز بیش از آن‌که مشکلی فنی و سخت‌افزاری باشد، با کم‌کاری‌ها و اهمال‌های همیشگی ما بدل به مسئولیتی اخلاقی شده است.

فقط هوا آلوده نیست همه آلوده‌ایم

غلامرضا کمالی پناه در سرمقاله ابتکار با اشاره به الودگی هوای این چند روز تهران نوشته فقط هوا آلوده نیست همه آلوده ایم و توضیح داده: ار طلاق،آمار ایدز، آمارسرطان،آمار ترک تحصیلی‌ها ،آمار سرقت و جرم و جنایت، آمار پرونده‌های دادگاهها،آمار روز افزون بیکاری، آمار روان پریشی‌ها و افسردگی ها، آمار اختلاس‌های هزاران هزار میلیاردی و چه وچه نشانه آن است که بدجوری آلودگی در جسم وجان جامعه جاخوش کرده است.

نویسنده سپس پرسیده: این که برخی از سیاسیون برای سوار شدن بر مرکب قدرت هر نوع انگ و اتهامی را به رقیب وارد می‌کنند آلودگی نیست؟ این که برخی از روحانیون برای نابودی وتخریب رقیب همدین و هم میهن خود از هر اصطلاح و ابزاری استفاده می‌کنند رسوخ آلودگی به حوزه الگوهای مذهبی و دینی نیست؟ اخیرا یکی از روحانیون، حضور روحانی سرشناس و محترم دیگر را در مجلس خبرگان به «ویروس ایدز» تشبیه کرده است. راستی ریشه این همه آلوده گویی و آلوده نگری و آلوده رفتاری و آلوده زیستی و ...از کجا نشات گرفته است؟

سرمقاله ابتکار در نهایت نوشته: کسانی هم که با زدوبندهای سیاسی و جناحی در مصدر امور قرار می‌گیرند اعتقادی به مبارزه با مفاسد ندارند و بعضا خود اینها زمینه ساز این مفاسد می‌شوند. نمونه‌های آن را در پرونده‌های سه هزارو هشت هزار میلیاردی و پرونده تامین اجتماعی و ... دیده‌ایم.سال‌هاست که برای رهایی موقتی از آلودگی هوای تهران و سایر کلان شهرها به تعطیلی مدارس روی آورده‌ایم.اما باید جست و جو کرد که برای رهایی از آلودگی همه جانبه جامعه کدام بخش را تعطیل باید کرد؟

هوای لس‌آن‌جلس دوست داری؟

رضا فرخی در ستون طنز روزنامه ایران شرح داده که در راه به گروهی از دلواپسان برخورده که به سمت همایش سرفه‌های دلواپسانه و ریه های نگران می رفته اند و گفته چقدر با مسماست، به‌به! خدایی دستتان درد نکند که اینقدر به فکر سلامت مردم هستین. جناب دلواپس خخخخ فرمودند و گفتند:می بینی توروخدا، از وقتی این بنزین داخلی را قطع کردند چقدر هوا بد شده! گفتیم: تعداد روزهای سالم تهران امسال سه برابر پارسال است. جناب دلواپس به یکباره قاطی فرمودند، گفتند: ما تو دولت قبلی مه دود فتوشیمیایی نداشتیم، وارونگی دما نداشتیم، از وقتی این ابتکار این سوخت‌های اجنبی‌ها رو آورد انداخت به جون این هوا، هوا هم قاطی کرده تحت تأثیر نفوذ این سوخت‌ها وارونه شده.

طنزنویس در جواب دلواپسان گفته: خواجه حافظ شیرازی هم فهمیده بود که سوخت‌های داخلی مورد دارند، جناب دلواپس فرمودند: برو خجالت بکش، بگو دلم می‌خواد هوای ایران با این بنزینای وارداتی مثل لس آنجلس بشه. مثل واشنگتن دی سی بشه، کارولینا، نیویورک، می‌خوای هوای لندن‌رو تو تهران تنفس کنی. و الا سرطان با آزبست سوخت وطنی کجا و عمری با ننگ با سوخت اجنبی زندگی کردن کجا. گفتیم جناب دلواپس خون خودتان را مونوکسیدی نکنین، حالا راه حل چیست؟

جناب دلواپس عینک کارشناسیشان را زدند و گفتند: اول، استعفای خانم ابتکار، بعدم استعفای بقیه هیأت دولت به صورت جمعی، بعدم بازگشت غیورانه دکتر برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی و در نهایت هم مصاحبه جناب فردوسی‌پور با بنده در مورد آلودگی هوا و ورزش! گفتیم: ممکن است پخشتان نکنند.

مدرسه زندان نیست

علی دینی‌ترکمانی در مقاله ای در شرق به ماجرایی اشاره کرده که خبرش منتشر شده و آن هم مرگ دانش آموزی است که با تنبه سخت مدیر مدرسه به علت همراه داشتن موبایل جان خود را از دست داده و نوشته آیا نباید از خود بپرسیم با نوجوانانمان، با کسانی که آینده‌سازان این جامعه هستند چه می‌کنیم؟ مدرسه زندان ابوغریب نیست. مدرسه خانه دوم، حتی خانه اول بچه‌هاست.

حق نشر عکس Etemaad
Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

به نوشته این مقاله: مدرسه‌ای که چون زندان است، مدرسه‌ای که شکنجه‌گاه روحی است و نظام آموزش‌وپرورشی که عده‌ای معدود را با عناوینی چون تیزهوش و نخبه و المپیادی و رتبه تک‌رقمی و دورقمی غربال و بر صدر می‌نشاند و مابقی را به‌عنوان کندذهن و تنبل حذف می‌کند، چه چشم‌اندازی پیش‌رویمان می‌گذارد جز جامعه‌ای به‌شدت افسرده، به‌شدت خشن و به‌شدت تهی از فضایل اخلاقی و اجتماعی. این وضع بسیار نگران‌کننده است.

نویسنده مقاله شرق به این جا رسیده که: خبر فوت مهسا دانش آموز و ارتباط احتمالی آن با تنبیه تحقیر‌آمیز در مدرسه، به همراه اخبار مربوط به خودکشی چندین دانش‌آموز در سنین مختلف، در نقاط مختلف کشور و احتمال ارتباط این خودکشی‌ها با مواردی از این دست، زنگ‌های خطر را با صدایی بلند به صدا در آورده است. تا دیرتر نشده است، باید کاری کرد.

توقیف دختر خانه

روزنامه قانون تیتر اول خود را به لغو پروانه نمایش فیلم خانه دختر اختصاص داده و آیدین سیار سریع هم در صفحه طنز بی قانون در همین مورد نوشته: فیلم خانه د‌ختر که با وقاحت و بی‌شرمی برخی مسائل و مشکلات مربوط به جوانان سریلانکایی را به نمایش می‌گذاشت و با لج بازی اصرار د‌اشت این مشکلات را مشکلات جوانان کشور ما عنوان کند‌، با هوشیاری مجلس و د‌ر نهایت د‌ستور وزیر ارشاد‌ به انبوه باقالی‌ها پیوست و به این ترتیب خطر بزرگی که د‌ر آستانه انتخابات می‌رفت تا مرد‌م و کشور را تهد‌ید‌ کند‌، به خوبی د‌فع شد‌.

طنزنویس به طعنه نوشته: این که سازند‌گان فیلم نگاه جنسیتی به جامعه د‌ارند‌ به ما چه مربوط است؟ د‌ر این جامعه د‌خترها فقط مشکل د‌ارند‌؟ اصغرها که این همه کار می‌کنند‌ و زحمت می‌کشند‌ و آخرش هم مجرد‌ می‌مانند‌ و به یاد‌ د‌وست عزیزمان آقای سانچز د‌ر خلوت خود‌ روپایی می‌زنند‌ مشکلی ند‌ارند‌؟ البته مشکلات به همین جا ختم نمی‌شود‌.

در ادامه طنز بی قانون آمده: ما چند‌ی پیش طرحی را تصویب کرد‌یم فیلم‌هایی که د‌ر عنوان‌شان «خانه» وجود‌ د‌ارد‌ باید‌ از وزارت مسکن هم مجوز د‌ریافت کنند‌ که متاسفانه خانه د‌ختر هم مثل خانه پد‌ری اسیر قانون‌شکنی شد‌ و این کار را نکرد‌. از آقای جنتی هم تشکر می‌کنیم که مثل همیشه با مرد‌م همراهی کرد‌ و با تد‌بیر و امید‌ د‌ر مقابل این فیلم‌ها ایستاد‌ و امید‌ د‌اریم نمایند‌گان مجلس با کارت‌های زرد‌ خود‌ از ایشان یک قد‌رد‌انی ویژه به عمل آورند‌ تا د‌یگر توقیف فیلم‌ها را یک سال به تعویق نیند‌ازد‌!

مطالب مرتبط